Amerykański realizator Nick Mac związany z Electric Feel Studios ma w swoim arsenale kilka różnych przedwzmacniaczy i procesorów sygnałowych firmy Focusrite. Niedawno dołączył do nich interfejs audio Red 16Line, a także dwa inne produkty tej brytyjskiej marki, których celem jest pomoc w przeniesieniu całego studyjnego systemu na nowy poziom.
Nick Mac ma na koncie współpracę z takimi artystami jak Post Malone, The Kid Laroi, 24kGoldn, Machine Gun Kelly, Travis Barker, YG czy Future. Od lat polega w studiu na wielokanałowym przedwzmacniaczu mikrofonowym ISA 428 firmy Focusrite, a poza nim używa także preampu ISA One oraz procesora typu channel strip ISA 430. Przy okazji niedawnego remontu, przy okazji którego nie tylko położono w studiu zupełnie nowe okablowanie, ale zainstalowano także m.in. analogową konsoletę Solid State Logic AWS 924 Delta, Mac wzbogacił swą kolekcję produktów Focusrite o wielokanałowy interfejs audio Red 16Line, kartę ISA ADN2 dla preampu ISA One oraz kontroler odsłuchowy RedNet AM2.
Red 16Line to interfejs audio wyposażony w porty Thunderbolt i Dante oraz gniazda DigiLink umożliwiające współpracę z ProTools|HD. Urządzenie zamknięte w obudowie rack 1U obsługuje maks. po 64 kanały wejściowe i wyjściowe w przypadku portów Thunderbolt 3 i DigiLink oraz po 32 kanały I/O dla Dante. Interfejs oferuje po dwa wejścia mikrofonowe [XLR] i instrumentalne [jack 1/4”] oraz 16 wejść liniowych zrealizowane na dwóch portach D-Sub. Do dyspozycji mamt też 16 wyjść liniowych [D-Sub × 2], dwa wyjścia słuchawkowe, analogowe wyjścia MONITOR (L, R), cyfrowe złącza S/PDIF (IN, OUT), po dwa wejścia i wyjścia optyczne oraz gniazda WORD CLOCK i LOOP SYNC. Urządzenie to jest wyposażone w dwa sterowane cyfrowo przedwzmacniacze mikrofonowe Red Evolution z efektem Air.

O nowym sprzęcie Nick Mac mówi tak:
Ostatnio dość często korzystam z Red 16Line. Moi przyjaciele prawdopodobnie naśmiewają się ze mnie za moimi plecami, ale trzymam go w racku razem z komputerem Mac Mini. Z przodu skrzyni umieściłem panel dający dostęp do ośmiu wejść i wyjść liniowych. Zasadniczo, gdziekolwiek jestem – czy to w Electric Feel, w innym studiu czy gdziekolwiek indziej – dźwigam ten rack z moim Red 16Line ze sobą. Mogę używać go do nagrywania i miksowania. Najczęściej nagrywam za jego pomocą i używam mojego ISA One jako przedwzmacniacza mikrofonowego do zasilania mojej małej krosownicy, którą mam z przodu. W niektórych sytuacjach, ponieważ właśnie dodałem do niego ADN2, używam RedNet, aby docierać do kilku innych elementów setupu. Używałem ISA One z RedNet, który naprawdę uwielbiam. Pozwala oddalić się od konfiguracji na niewiarygodną odległość, zachowując jednocześnie kontrolę. Wszystko z nieskazitelnym dźwiękiem.

Ze względu na naturę klientów, z którymi Nick pracuje, potrzebuje on elastyczności by nagrywać w najróżniejszych miejscach. Właśnie z tego powodu wyposażył preamp ISA One o dwukanałową kartę ISA ADN2 udostępniającą porty Dante oraz złącza AES3 (AES/EBU), ADAT TOSLINK i S/PDIF zwiększające możliwości komunikacji przedwzmacniacza mikrofonowymi z innymi urządzniami obsługując częstotliwości próbkowania do 192 kHz (24-bit). Karta oferuje również złącza synchronizacyjne WORD CLOCK.
Kontynuując, Nick powiedział:
RedNet zapewnia elastyczność niezbędną do pracy w różnorodnych lokalizacjach. Czasami dostajemy telefony: „Och, rozbijemy w tym domu obóz i będziemy tam pracować przez miesiąc czy tydzień” czy czyś podobnego. Teraz, gdy mam możliwość obsługi RedNet, mogę podłączyć się i stworzyć dowolną konfigurację. Jestem wielkim fanem tworzenia różnych stacji do różnych celów i posiadania elastyczności bez narażania na szwank tego, co robimy, czyli zawsze uzyskiwania najwyższej jakości dźwięku. Sprzęt Focusrite pozwala mi na konfigurację niezbędną do rejestrowania utworów moich artystów.
Nick Mac jest od dłuższego czasu wielkim fanem przedwzmacniacza ISA One opisując go jako jedno z najbardziej bogatych w funkcje urządzeń, jakie kiedykolwiek spotkał. Szczególnie docenia wysoką jakość klasycznego preampu mikrofonowego Focusrite sparowanego z niezależnym kanałem DI. Urządzenie jest umieszczone w trwałej i przenośnej obudowie, a realizatorowi bardzo odpowiada możliwość sterowania parametrami przy pomocy kontrolerów na panelu przednim.
Aktualnie realizator pracuje nad kilkoma różnymi projektami, w których wykorzystuje sprzęt Focusrite:
Używałem Red 16Line z naszym SSL 924, aby stworzyć coś w rodzaju hybrydowego systemu miksowania, ponieważ naprawdę podobają mi się tłumiki i korektory oraz rzeczy, których mogę dotknąć bezpośrednio – rzeczy, które moim zdaniem nie tylko przyspieszają, ale także poprawiają mój workflow. Przepuszczałem przez konsoletę wokale razem ze smyczkami i chórem, a możliwość miksowania przy pomocy fizycznych kontrolerów w czasie rzeczywistym oraz korzystania z automatyki naprawdę mi się podobało. Dzięki Red 16Line jest to niezwykle łatwe, szczególnie dzięki mojej krosownicy. Mogę wypuścić do miksera pary stereo lub cokolwiek chcę, zrobić, co muszę, i wprowadzić to z powrotem do interfejsu. Konwersja A/D jest niesamowita i czuję, że nic nie tracę. Jeśli już, to tylko coś zyskuję i nie ma tu żadnego kompromisu. Praca w ten sposób była po prostu przyjemnością, a dźwięki są po prostu niesamowite.
Więcej informacji na stronie focusrite.com.
Dystrybutorem produktów marki Focusrite jest Audiotech.
zdjęcie główne: Focusrite Red 16Line w studiu Electric Feel Entertainment (fot. Spencer McCray Williams)