Na youtube’owym kanale firmy Georg Neumann GmbH pojawiła się nowa seria filmów instruktażowych z cyklu Neumann Home Studio Academy. Ich tematem jest nagrywanie perkusji w studiu z wykorzystaniem różnych technik mikrofonowania.
Jak wiadomo, odpowiednie omikrofowanie zestawu perkusyjnego na potrzeby sesji nagraniowej jest zadaniem wymagającym i tym trudniejszym im lepsze rezultaty chcemy osiągnąć. Ma to oczywiście związek z trudnością zapanowania nad poszczególnymi bębnami i talerzami, oddziałującymi na siebie nawzajem. Oczywiście da się to opanować i to przy wykorzystaniu różnych technik. Im właśnie poświęcony jest 3-odcinkowy cykl „Recording Drums”, którego ostatnia część została opublikowana dzisiaj.
W każdym z odcinków omawiane są inne techniki i sposoby nagrywania perkusji przy pomocy różnie skonfigurowanych mikrofonów, a materiał ten przygotowano tak aby był przystępny zarówno dla początkujących jak i doświadczonych użytkowników.
Pierwsza część cyklu poświęcona jest klasycznej technice opracowanej przez Glyna Johnsa w latach 60. XX wieku, wykorzystująca trzy mikrofony – dwa umieszczone nad perkusją (oczywiście odpowiednio ulokowane) oraz jeden ustawiony przed bębnem basowym. Słynny realizator i producent używał w tym celu lampowych modeli U 67. W klipie wykorzystano ich współczesne wersje, jak również – dla porównania – przystępniejsze cenowo mikrofony wielkomembranowe TLM 102.
W drugim odcinku przyglądamy się jeszcze skromniejszej konfiguracji, a właściwie dwóm różnym. Jako że w obu chodzi o nagrywanie perkusji z jednego punktu, najpierw przedstawione zostało w nim szukanie optymalnego miejsca, co czego użyto słynnej „głowy” Neumanna – KU 100. W dalszej części tego klipu poznajemy sposób nagrania perkusji w trybie mono przy użyciu jednego mikrofonu TLM 102 oraz w trybie stereo – wykorzystując parę pojemnościowych „paluszków” KM 184 w układzie XY.
W ostatniej części cyklu przyglądamy się najbardziej rozbudowanemu setupowi, w którym do zbierania sygnałów z poszczególnych instrumentów wykorzystywane są oddzielne mikrofony. Na potrzeby filmu użyto dwóch małomembranowych KM 184 jako overheadów, estradowego wokalnego KMS 105 na werblu, TLM 102 przed bębnem basowym, trzech hiperkardioidalnych „paluszków” KM 185 na tomach i kolejny KM 184 nad hi-hatem. Do zbierania ambientu wykorzystano dwa wielkomembranowe mikrofony TLM 102.
1) „Classic Three-Mic Technique”
2) „From Mono to Stereo”
3) „Multi-Microphone Setup”
Więcej informacji o wspomnianych wyżej i innych mikrofonach firmy Neumann możecie znaleźć stronie en-de.neumann.com.
Dystrybutorem produktów marki Neumann jest Aplauz.