Reagując na wzrost popularności podcastów i najróżniejszych internetowych transmisji na żywo, Yamaha rozbudowała w ostatnich latach ofertę sprzętu dedykowanego streamerom i podcasterom. Wśród produktów tych znajdziemy m.in. miksery wyposażone w odpowiedni zestaw funkcji przydatnych twórcom różnego typu treści internetowych. Do wyboru mamy trzy modele różniące się m.in. liczbą dostępnych kanałów – AG08, AG06MK2 i AG03MK2.
Pierwszy z nich – największy i najbardziej rozbudowany – to 8-kanałowa konsoleta powstała z myślą o streamingu na żywo. W modelu AG08 mamy do dyspozycji m.in. dwa kanały monofoniczne z wejściami MIC/LINE typu combo [XLR/jack], zasilaniem Phantom +48V, regulacją czułości, tłumikiem Pad, kompresor i korektor oraz blok FX (REVERB i DELAY). W pierwszym kanale dostępne są dodatki w postaci sekcji VOICE CHANGER (pozwala zmieniać głos prowadzącego) oraz 4 przycisków CH1 PRESET, do których można przypisać różne efekty. Wejście w kanale drugim może pracować w trybie HI-Z, w którym możemy skorzystać z symulacji wzmacniacza gitarowego. Trzy pozostałe kanały są stereofoniczne, a każdy z nich obsługuje sygnały wprowadzane przez umieszczone w nim wejścia liniowe lub przesyłane przez port USB. Możemy też przypisywać do nich sygnały z różnych aplikacji uruchomionych w komputerze. W kanale 3/4 mamy parę wejść typu jack 1/4”, a w kanale 5/6 parę wejść typu cinch oraz stereofoniczne wejście jack 1/8”. W ostatnim kanale (7/8) dostępne jest gniazdo jack 1/8” obsługujące wtyki TRRS, umożliwiające dwustronną komunikację między mikserem a smartfonem lub tabletem (iOS, Android). Wszystkie kanały stereo wyposażono w przełączniki pozwalające wysyłać sygnał z nich na szynę wyjściową STREAMING OUT prowadzącą do komputera. Poziomy poszczególnych kanałów wejściowych (mono i stereo) możemy określać dedykowanymi suwakami. W każdym z nich umieszczono ponadto przycisk MUTE.
Mikser AG08 udostępnia też sekcję SOUND PAD, z której korzystać mogą osoby zajmujące się streamingiem na żywo i prowadzące różne transmisje i audycje internetowe. Przy pomocy sześciu podświetlanych padów możemy wyzwalać przypisane do nich dźwięki, próbki, frazy czy pliki audio (także nagrane przez siebie). Konsoleta udostępnia wyjścia MONITOR [XLR i jack 1/4”] i MIX [jack 1/4”], dwa wyjścia słuchawkowe oraz dwa gniazda jack 1/8” umożliwiające podłączenie zestawu słuchawkowego. Na panelu miksera umieszczono pokrętła pozwalające regulować poziom wyjść MONITOR i słuchawkowych (dla tych ostatnich dostępne są też przyciski MIX MINUS). Do dyspozycji mamy też wejście dla kontrolera nożnego, port USB typu C oraz gniazdo dla znajdującego się w komplecie zewnętrznego zasilacza 12V (możliwe jest też zasilanie przez USB).
O ile zaprezentowany w ubiegłym roku AG08 był projektowany od zera to miksery AG06MK2 i AG03MK2 pokazane w 2022 roku bazują na wcześniejszych modelach, ale także zostały przystosowane do obsługi streamingu na żywo. Te kompaktowe konsolety mają wiele cech wspólnych, choć oczywiście nie brak różnic między nimi. Większy z modeli jest wyposażony w dwa kanały monofoniczne z wejściami typu combo XLR/jack (1 – MIC/LINE, 2 – GUITAR/MIC/LINE) oraz dwa kanały stereo z parami gniazd typu jack 1/4” (3/4) i cinch (5/6). W mniejszym modelu mamy do dyspozycji jeden kanał mono z wejściem MIC/LINE [combo XLR/jack] oraz jeden stereofoniczny z wejściem gitarowym oraz parą wejść liniowych (L/MONO, R). Wsztstkie tory wejściowe dają możliwość regulacji głośności. Kanały monofoniczne wyposażono w pokrętła GAIN, natomiast stereofoniczne oferują przełączniki czułości HIGH/LOW. W kanałach mono dostępne są też efekty aktywowane dedykowanymi przełącznikami (1-TOUCH DSP). W kanale pierwszym w obu mikserach są to bloki COMP/EQ i REVERB, a w kanale drugim AG06MK2 – AMP SIM i REVERB. We wszystkich kanałach mono (1-2 w AG06MK2, 1 w AG03MK2) mamy możliwość aktywacji zasilania Phantom +48V oraz skorzystania z funkcji MUTE.
Oba miksery są wyposażone w wejście AUX obsługujące wtyki TRRS, pozwalające na dwukierunkową transmisję sygnałów między nimi a urządzeniami mobilnymi z systemem Android lub iOS. Konsolety pozwalają na przesyłanie sygnałów audio (2 IN/2 OUT, 24-bit/192 kHz) między mikserem a komputerem wykorzystując port USB typu C, co pozwala zarówno na ich nagrywanie jak i odtwarzanie. Możliwości mikserów w zakresie wykorzystywania ich do streamingu na żywo rozszerza funkcja LOOPBACK oferująca dodatkowe możliwości przesyłania sygnałów. Do dyspozycji mamy też przełącznik źródła sygnału wysłanego do smartfona czy komputera (DRY CH1-2 / DRY CH1-2G, INPUT MIX, LOOPBACK). W sekcji MONITOR znalazły się nie tylko pokrętła obsługujące szyny wyjściowe, ale także przycisk aktywujący funkcję MIX MINUS. AG06MK2 i AG03MK2 oferują ponadto wejście HEADSET [2 × jack 1/8”], wyjścia MONITOR (L, R) typu jack 1/4”, wejście dla kontrolera nożnego oraz wyjście słuchawkowe. W mniejszym z modeli znajdziemy ponadto wyjścia MONITOR typu cinch, natomiast większy oferuje wyjście STEREO OUT (L, R) [jack 1/4”].
Wszystkie trzy modele określane przez producenta mianem Live Streaming Mixer są dostępne w dwóch wersjach wykończenia – czarnym i białym. Do współpracy z konsoletami służy m.in. program dla komputerów PC i Mac oraz urządzeń mobilnych (iOS), dający możliwość szczegółowej edycji parametrów, dający też dostęp do dodatkowych funkcji. W przypadku największego miksera jest to AG08 Controller, a do współpracy z dwoma mniejszymi służy aplikacja AG Controller. Do konsolet tych dodawane są trzy programy firmy Steinberg – WaveLab Cast i Cubase AI dla komputerów oraz Cubasis LE dla urządzeń mobilnych.
Więcej informacji nas stronie pl.yamaha.com.