Zwiększająca się w ostatnich latach popularność podcastów i najróżniejszych internetowych transmisji na żywo sprawia, że producenci sprzętu audio jak również firmy zajmujące się na co dzień sprzętem studyjnym czy muzycznym reagują na nią, wprowadzając na rynek nowe urządzenia pozwalające twórcom takich treści pracować łatwiej i wygodniej. Sprzęt przeznaczony do obsługi live streamingu ma w swej ofercie także koncern Yamaha, a najnowszą propozycją jest mikser AG08.
W ubiegłym roku Yamaha zaprezentowała kilka produktów skierowanych do osób zajmujących się nagrywaniem podcastów i streamingiem na żywo, a były to m.in. miksery AG06MK2 i AG03MK2 oraz mikrofon AG01. Teraz do serii tej dołączył 8-kanałowy mikser AG08, będący swoistą „stacją roboczą” dla twórców tego typu treści internetowych. Jako że konsoleta ta powstała od zera i właśnie z myślą o live streamingu, wyposażono ją w zestaw funkcji, które pomogą nam w tym, aby nasze streamy były bardziej profesjonalne. Nowy mikser zaprojektowano tak, aby użytkownik miał łatwy dostęp do wszystkich sekcji i funkcji mogąc nie tylko wygodnie określać poziomy poszczególnych sygnałów audio, ale także korzystać z efektów i innych dodatków.
AG08 udostępnia dwa kanały monofoniczne z wejściami MIC/LINE typu combo [XLR/jack], zasilaniem Phantom +48V, regulacją czułości oraz tłumikiem Pad. W obu kanałach dostępny jest kompresor i korektor oraz blok FX oferujący efekty REVERB i DELAY oraz ich kombinację. Pierwszy kanał wyposażono ponadto w sekcję VOICE CHANGER pozwalającą zgodnie z nazwą zmieniać głos prowadzącego. Innym dodatkiem w tym kanale są cztery przyciski CH1 PRESET, do których można przypisać różne efekty wyzwalane tymczasowo jednym ruchem. Wejście w kanale drugim może pracować w instrumentalnym trybie HI-Z i w związku z tym mamy tu do dyspozycji symulację wzmacniacza gitarowego. O ile z poziomu panelu miksera możemy w większości przypadków tylko aktywować lub dezaktywować te sekcje i funkcje, ich szczegółowa edycja jest możliwa z poziomu programu AG08 Controller dostępnego dla komputerów PC i Mac, a także urządzeń mobilnych iOS.


fot. Yamaha Pro Audio
Trzy pozostałe kanały są stereofoniczne, a każdy z nich może obsługiwać sygnały wprowadzane przez umieszczone w nim wejścia liniowe lub przesyłane przez port USB. Co więcej, możemy przypisywać do nich sygnały z różnych aplikacji uruchomionych w komputerze. W kanale 3/4 dostępna jest para wejść typu jack 1/4”, natomiast w 5/6 mamy parę wejść typu cinch oraz stereofoniczne wejście jack 1/8”. W kanale 7/8 umieszczono z kolei gniazdo jack 1/8” obsługujące wtyki TRRS, pozwalające na dwustronną transmisję między mikserem a smartfonem lub tabletem (iOS, Android). Wszystkie kanały stereo wyposażono w przełączniki pozwalające wysyłać sygnał z nich na szynę wyjściową STREAMING OUT prowadzącą do komputera. W kanale 3/4 umieszczono dodatkowo przełącznik czułości wejściowej. Poziomy poszczególnych kanałów wejściowych (mono i stereo) możemy określać dedykowanymi suwakami. W każdym z nich umieszczono ponadto przycisk MUTE pozwalający wyciszyć dany tor.
Kolejnym po efektach dodatkiem wprowadzonym w AG08 z myślą o potrzebach osób zajmujących się streamingiem na żywo i specyfiką tego typu transmisji jest sekcja SOUND PAD. Jako że podczas transmisji internetowych ważna jest interakcja, przy pomocy znajdujących się w niej sześciu podświetlanych padów możemy wyzwalać (np. w reakcji na słowa gościa naszej audycji) przypisane do nich dźwięki, próbki, frazy czy pliki audio – także nagrane przez siebie. Także w tym przypadku szczegółowa edycja tej sekcji jest możliwa z poziomu programu AG08 Controller. W aplikacji tej mamy ponadto dostęp do kilku dodatkowych funkcji i parametrów, w tym efektów DUCKER i MAXIMIZER.


fot. Yamaha Pro Audio
Mikser AG08 wyposażono w wyjścia MONITOR typu XLR i jack 1/4” oraz parę wyjść MIX [jack 1/4”], dwa wyjścia słuchawkowe oraz dwa gniazda jack 1/8” umożliwiające podłączenie zestawu słuchawkowego. Na panelu konsolety znajdziemy ponadto pokrętła pozwalające regulować poziom wyjść MONITOR i słuchawkowych, a dla tych ostatnich dostępne są też przyciski MIX MINUS. Mikser wyposażono również w wejście dla kontrolera nożnego oraz port USB typu C służący do komunikacji z komputerem, tabletem lub smartfonem. Do dyspozycji mamy też gniazdo dla znajdującego się w komplecie zewnętrznego zasilacza 12V. Możliwe jest także zasilanie konsolety przez USB.
Do miksera dodawane są trzy programy firmy Steinberg – WaveLab Cast i Cubase AI dla komputerów oraz Cubasis LE dla urządzeń mobilnych.
Więcej informacji nas stronie pl.yamaha.com.