W piątek 26 maja na ekrany kinowe weszła nowa, aktorska wersja jednego z disneyowskich klasyków – „Mała Syrenka”. Jest to remake filmu animowanego z 1989 roku pod tym samym tytułem, który z kolei był oparty na baśni autorstwa Hansa Christiana Andersena. Kilka dni wcześniej premierę miała ścieżka dźwiękowa do tego filmu, która w Polsce dostępna jest także w wersji zawierającej piosenki śpiewane po polsku przez rodzimych artystów.
O CZYM JEST „MAŁA SYRENKA”?
Zrealizowana tym razem w wersji aktorskiej „Mała Syrenka” to uwielbiana na całym świecie historia Ariel, pięknej młodej syreny spragnionej przygód. Najmłodsza z córek króla Trytona (a zarazem najbardziej buntownicza syrenka), pragnie dowiedzieć się więcej o świecie poza morzem. Podczas wizyty na powierzchni zakochuje się w przystojnym księciu Eryku. Choć syreny mają zakaz interakcji z ludźmi, Ariel musi podążać za głosem serca. Zawiera pakt ze złą morską wiedźmą Urszulą, co daje jej szansę doświadczenia życia na lądzie, ale ostatecznie naraża jej życie – oraz koronę jej ojca – na ogromne niebezpieczeństwo.
W rolę głównej bohaterki wcieliła się piosenkarka i aktorka Halle Bailey, która również w oryginalnej wersji również śpiewa piosenki zawarte w filmie. W filmie występują także Jonah Hauer-King jako Książę Eryk, Noma Dumezweni jako Królowa, Art Malik jako Sir Grimsby, Javier Bardem w roli Króla Trytona oraz Melissa McCarthy jako Urszula. Reżyserem filmu jest Rob Marshall, a produkcją zajęli się Marc Platt, Lin-Manuel Miranda, John DeLuca oraz Jeffrey Silver w roli producenta wykonawczego.
„MAŁA SYRENKA” – MUZYKA
Jako że aktorska „Mała Syrenka” jest remakiem filmu animowanego z 1989 roku, postanowiono wykorzystać w niej muzykę stworzoną do poprzedniej wersji przez Alana Menkena. W nowej wersji pojawia się większość piosenek z tekstami autorstwa Howarda Ashmana znanych z animacji sprzed 34 lat, ale w ścieżce dźwiękowej zaszły też pewne zmiany. Zrezygnowano z kilku utworów, a jednocześnie Alan Menken skomponował dodatkowe utwory instrumentalne oraz trzy nowe piosenki – „Wild Unchartered Waters”, „For the First Time” i „The Scuttlebutt” – które tekstami opatrzył Lin-Manuel Miranda (dopisał on też nowe fragmenty tekstów w piosenkach „Poor Unfortunate Souls” i „Kiss the Girl” znanych z oryginału).
W tym klipie o muzyce do nowej „Małej Syrenki” opowiadają jej twórcy i wykonawcy wersji oryginalnej:
W Polsce ścieżka dźwiękowa w dwóch wersjach językowych. W polskiej wersji możemy usłyszeć m.in. utwory w wykonaniu Sary James, która użyczyła głosu Ariel.
„The Little Mermaid (2023 Original Motion Picture Soundtrack)”
1. „Triton’s Kingdom”
2. „Part of Your World” (Halle Bailey)
3. „Fathoms Below” (Jonah Hauer-King, John Dagleish, Christopher Fairbank, and Ensemble)
4. „Part of Your World (Reprise)” (Halle Bailey)
5. „Under the Sea” (Daveed Diggs i obsada)
6. „Wild Uncharted Waters” (Jonah Hauer-King)
7. „Poor Unfortunate Souls” (Melissa McCarthy)
8. „For the First Time” (Halle Bailey)
9. „Kiss the Girl” (Daveed Diggs, Awkwafina, Jacob Tremblay and Ensemble)
10. „The Scuttlebutt” (Awkwafina and Daveed Diggs)
11. „Eric’s Decision”
12. „Vanessa’s Trick”
13. „Part of Your World (Reprise II)” (Halle Bailey)
14. „Kiss the Girl (Island Band Reprise)”
15. „Finale”

„Mała Syrenka (Soundtrack)”
1. „Królestwo Trytona”
2. „Naprawdę chcę” (Sara James)
3. „Pieśń marynarzy” (Karol Jankiewicz, Jakub Szydłowski, Tomasz Traczyński, Obsada)
4. „Part of Your World (Repryza)” (Sara James)
5. „Na morza dnie” (Przemysław Glapiński, Obsada)
6. „Niezgłębione wody” (Karol Jankiewicz)
7. „Wyznanie Urszuli” (Olga Szomańska)
8. „Grawitacja ściągnęła mnie w dół” (Sara James)
9. „Całuj ją” (Przemysław Glapiński, Katarzyna Dąbrowska, Oliwier Derkacz, Obsada)
10. „Zwrotki plotki treść” (Katarzyna Dąbrowska, Przemysław Glapiński)
11. „Decyzja Eryka”
12. „Trik Vanessy”
13. „Naprawdę chcę (Repryza II)” (Sara James)
14. „Całuj ją”
15. „Finał”
ALAN MENKEN
Praca nad nową wersją „Małej Syrenki” była dla Alana Menkena kolejną już przygodą z filmowym światem Disneya. Poza poprzednią, animowaną wersją przygód Ariel, opatrzył on muzyką takie filmy jak „Piękna i Bestia” (animowany z 1991 roku i aktorski z 2017), „Aladyn” (animowany z 1992 roku i aktorski z 2019), „Pocahontas” (1995), „Dzwonnik z Notre Dame” (1996), „Herkules” (1997), „Rogate ranczo” (2004), „Na psa urok” (2006), „Zaczarowana” (2007) czy „Zaplątani” (2010). Można go zatem śmiało uznać za specjalistę od Disneya, ale oczywiście Menken skomponował także muzykę do filmów o zupełnie innym charakterze.
Więcej informacji o filmie można znaleźć na stronie www.disney.pl.