Francuska firma Inphonik wprowadziła do swej oferty kolejny instrument wirtualny nawiązujący bezpośrednio do konkretnego urządzenia sprzed lat. W przypadku aplikacji RX1200 inspiracją i podstawą do jej opracowania był słynny sampler SP-1200 firmy E-mu Systems z 1987 roku, zaprojektowany przez Dave’a Rossuma. Jego wirtualna emulacja z jednej strony odwzorowuje cechy i funkcje pierwowzoru, ale z drugiej oferuje też kilka niedostępnych w nim dodatków.
E-MU SP-1200 to sampler perkusyjny kojarzony głównie ze „złotą erą hip-hopu” choć oczywiście sięgali po niego także artyści związani z innymi gatunkami muzyki. Przed dwoma laty Dave Rossum zaprezentował w ramach swojej obecnej firmy jego nową, odświeżoną sprzętową wersję, natomiast firma Inphonik postanowiła opracować jego wierną emulację. Tworząc RX1200, odtworzono dzięki technologii modelowania całą architekturę wewnętrzną oryginalnego samplera aby dokładnie odwzorować charakterystyczne dla niego brzmienie lo-fi. Tak jak sprzętowy pierwowzór, także ta aplikacja jest bowiem instrumentem 12-bitowym, obsługującym częstotliwość próbkowania 26.04 kHz. W programie zaimplementowano ponadto emulacje filtra dolnoprzepustowego SSM2044 oraz wzmacniacza obsługującego wejście.
Interfejs graficzny RX1200 także nawiązuje bezpośrednio do pierwowzoru, dzięki czemu mamy do dyspozycji po osiem suwaków i padów obsługujących przypisane do nich próbki. Tak jak w oryginale mamy do dyspozycji 32 komórki na próbki, rozdzielone między cztery 8-elementowe banki. Każdą próbkę można odstroić w zakresie -8/+7 półtonów oraz określić czas wybrzmienia. Do dyspozycji mamy też mikser pozwalający ustalić poziomy głośności poszczególnych próbek. Program daje też możliwość regulacji innych parametrów odnoszących się do dźwięków (np. dotyczących użycia filtra). Sampler firmy Inphonik charakteryzuje się 8-głosową polifonią, a każdy z dźwięków w danym banku może być powiązany z dowolnym z ośmiu dostępnych wyjść.
Aby mieć od czego zacząć przygodę z tym wirtualnym samplerem, wyposażono go w fabryczny bank obejmujący ponad 900 próbek, na podstawie których stworzono 50 presetów. Kolejne biblioteki mają być udostępniane bezpłatnie na stronie producenta. Możemy także sami ładować do programu próbki o odpowiednich parametrach, a sampler ten obsługuje wiele różnych formatów plików (WAV, AIFF, FLAC, MP3, OGG, M4A, AU, SND, W64, WV i PCM. Opracowując RX1200 jego twórcy pozbyli się kilku ograniczeń sprzętowego pierwowzoru. Dzięki temu nie jesteśmy w przypadku tego plug-inu ograniczeni długością próbki, a do tego możemy wgrywać do niego próbki stereo. Co więcej, częścią programu jest przyjazny w obsłudze edytor próbek pozwalający przystosować je do naszych potrzeb.
RX1200 może pracować jako 64-bitowa wtyczka w środowisku Windows (VST 2, VST 3, AAX), macOS (VST 2, VST 3, AU, AAX) lub Linux (VST), a w planach jest też wersja RE dla programu Reason (PC, Mac). Aplikacja kosztuje 29 EUR.
Więcej informacji na stronie www.inphonik.com.