Pod koniec stycznia minęło dokładnie 50 lat od pamiętnego koncertu Keitha Jarretta w Kolonii, którego zapis w postaci albumu „The Köln Concert” stał się jazzowym bestsellerem. Koncert ten zorganizowała niespełna 18-letnia wówczas Vera Brandes, a historia ta stała się inspiracją dla filmu „Köln 75”, który będzie miał światową premierę podczas rozpoczynającego się dzisiaj 75. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie.
Film „Köln 75” łączący w sobie elementy kina komercyjnego i autorskiego, został uznany przez krytyków za świeży i nowoczesny. Akcja rozgrywa się w Niemczech w latach siedemdziesiątych XX wieku i przedstawia kulisy improwizowanego koncertu Keitha Jarretta, który został uwieczniony na płycie „The Köln Concert” – jednym z najlepiej sprzedających się albumów jazzowych wszech czasów. W centrum opowieści znajduje się Vera Brandes – zdeterminowana i wyemancypowana młoda kobieta, która realizuje swoje marzenia w społeczeństwie zdominowanym przez mężczyzn. Choć jeszcze chodzi do szkoły, zaczyna produkować i promować koncerty w Kolonii. W przypadku występu Jarretta w styczniu 1975 roku musiała postawić wszystko na jedną kartę, aby zorganizować to widowisko. Choć wiele wskazywało na to, że wszystkie szanse są przeciwko niej, wierzyła w moc muzyki, gdyż nigdy nie widziała nikogo grającego tak, jak Keith Jarrett.
Sukces koncertowego albumu Jarretta zarejestrowanego i wydanego w 1975 roku jest tym bardziej intrygujący, iż wydarzenie to prawie się nie odbyło. Nic zatem dziwnego, że w końcu – w roku 50. rocznicy koncertu – historię tę przeniesiono na wielki ekran. Kulisy tego historycznego już dziś występu amerykańskiego pianisty w kolońskiej Operze opisaliśmy w TYM ARTYKULE.
Reżyserem i scenarzystą „Köln 75” jest Ido Fluk, a w rolę Very Brandes wciela się z pasją Mala Emde, ukazując postać buntowniczki i miłośniczki muzyki, która nieustannie podąża swoją drogą w burzliwych latach 70. XX wieku. Keitha Jarretta zagrał amerykański aktor John Magaro, a Manfreda Eichera – założyciela wytwórni ECM – Alexander Scheer. W filmie występują też Ulrich Tukur, Jördis Triebel, Michael Chernus, Susanne Wolff, Shirin Lilly Eissa, Marie-Lou Sellem, Leo Meier, Corey Johnson, Nikolai Kinski, Julius Feldmeier, Uwe Preuss, Enno Trebs, Jürgen Rißmann, Hans Giese, Patrick Joswig i Tonio Schneider.
„Köln 75” to pełnometrażowy film fabularny będący międzynarodową koprodukcją. Jego producentami są Sol Bondy i Fred Burle z One Two Films GmbH (Niemcy), Dries Phlypo z Lemming Film Belgium (Belgia) oraz Ewa Puszczyńska z Extreme Emotions (Polska), a także Fabien Arséguel, Elena Diesbach i Tobias Lehman. Producentami wykonawczymi są z kolei Lillian Lasalle, Oren Moverman i Annegret Weitkämper-Krug. Film otrzymał współfinansowanie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, a część zdjęć do „Köln 75” powstała na terytorium Polski. Filmowcy wykorzystali między innymi gmachy Teatru Wielkiego w Łodzi oraz Uniwersytetu Łódzkiego. Autorami muzyki do filmu są Hubert Walkowski i Stefan Rusconi.
Światowa premiera filmu „Köln 75” odbędzie się 16 lutego podczas 75. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. Obraz zostanie zaprezentowany w sekcji Berlinale Special.
Internet: www.onetwofilms.com
zdjęcie główne: fot. Wolfgang Ennenbach / One Two Films (mat. prasowe Berlin International Film Festival)