Kilka miesięcy po zaprezentowaniu nowej generacji mniejszych klawiatur sterujących KeyLab, Arturia postanowiła odświeżyć także największy model z tej linii. Dzięki temu, KeyLab 88 mk3 oferuje ten sam zestaw programowalnych kontrolerów co wersja 4- i 5-oktawowa, a także te same możliwości sterowania instrumentami sprzętowymi i wirtualnymi oraz współpracy z programami DAW. Oczywiście, w tym przypadku mamy do czynienia z modelem wykorzystującym klawiaturę z mechanizmem młoteczkowym, który sprawdzi się zarówno w studiu jak i na scenie.
W wersji KeyLab 88 mk3 zamontowano dynamiczną, doważoną klawiaturę z mechanizmem młoteczkowym obejmującą 88 pełnowymiarowych klawiszy (Fatar TP/110), obsługującą funkcję Aftertouch. W porównaniu z poprzednią wersją (MkII), która pojawiła się w 2019 roku, wymieniono nie tylko klawiaturę, ale także wszystkie elementy kontroli dostępne na panelu. Zmieniła się nie tylko ich liczba, ale także układ. Tak jak w dwóch mniejszych modelach, także w tym mamy do dyspozycji 12 dynamicznych padów czułych również na docisk (×4 banki), po 9 programowalnych enkoderów i suwaków oraz kółka PITCH BEND i MODULATION.

Dzięki zastosowaniu kolorowego wyświetlacza zmieniła się też obsługa funkcji dostępnych w klawiaturze. Przy pomocy przycisków umieszczonych nad i pod ekranem możemy wygodnie regulować parametry, funkcje i ustawienia widoczne na wyświetlaczu, a ich działanie jest uzależnione od kontekstu. Poza przyciskami, w sekcji tej znajdziemy także enkoder. Na panelu KeyLab 88 mk3 znajdziemy również przyciski transpozycji i sekcję transportu oraz kilkanaście innych przycisków funkcyjnych. Nowa klawiatura sterująca oferuje zaawansowaną integrację nie tylko z Analog Lab i innymi instrumentami wirtualnymi firmy Arturia, ale także z popularnymi programami DAW. Zaimplementowano w niej również obsługę protokołów MCU i HUI. Ścisła integracja przejawia się także dopasowanymi do danej aplikacji informacjami wyświetlanymi na ekranie, co jeszcze bardziej ułatwia współpracę.
KeyLab 88 mk3 ma też na pokładzie kilka dodatkowych funkcji pobudzających naszą kreatywność, a do dyspozycji mamy obsługę różnych skal oraz arpeggiator i tryb CHORD. Narzędzia te mogą wspierać nas w pracy, inspirując do realizacji bardziej złożonych pomysłów muzycznych, a klawiatura zastosowana w tym modelu powinna zainteresować szczególnie osoby o bardziej pianistycznym zacięciu. Do komunikacji z komputerem służy port USB typu C, a do dyspozycji mamy też tradycyjne wejście i wyjście MIDI oraz trzy wejścia dla zewnętrznych kontrolerów (AUX IN, EXPRESSION, SUSTAIN). W modelu tym dostępne jest także gniazdo dla zewnętrznego zasilacza 12V oraz włącznik.

Tak jak w przypadku dwóch mniejszych modeli KeyLab mk3 z 49 i 61 klawiszami, także w tym zmieniono nie tylko układ i wygląd kontrolerów na panelu, ale także odświeżono całą bryłę. Obudowa zyskała drewniane nakładki na boki, a jej solidna konstrukcja zapewni niezawodność i trwałość pozwalające przetrwać trudy intensywnego użytkowania. W komplecie z klawiaturą znajduje się pulpit do nut oraz dodatkowa półka umożliwiająca ustawienie laptopa po prawej stronie panelu. W komplecie z klawiaturą KeyLab 88 mk3 otrzymamy pakiet oprogramowania obejmujący instrumenty wirtualne Analog Lab Pro, Mini V, PianoV i Augmented Strings (wszystkie firmy Arturia) oraz NI The Gentleman, efekt Arturia Rev PLATE-140 oraz program Ableton Live Lite. Uzupełnieniem tego są subskrypcje Loopcloud i Melodics. Klawiatura ta będzie dostępna w dwóch wersjach wykończenia – białej i czarnej.
Więcej informacji na stronie www.arturia.com.
Dystrybutorem produktów marki Arturia jest Audiotech.