Jak większość legendarnych marek, także Guild ma na swym koncie kilka etapów, kilka przemian (przeprowadzek hal produkcyjnych itp.). Każda taka zmiana, nowy etap dzieli większość zagorzałych wielbicieli marki na tych co tęskną za „przed” i tych którzy preferują „po”. Stąd pomysł by ponownie wprowadzać na rynek najsłynniejsze modele sprzed lat i wypuszczać w świat ich „nowe wcielenia” ulepszone o te kilkanaście albo i kilkadziesiąt lat ewolucji branży. W tym Guild również nie jest wyjątkiem, a dostarczony do testów instrument jest temu „żywym” przykładem. Starfire III Black pochodzi z serii Newark St. Collection i jak reszta modeli tej linii łączy w sobie czar gitar drugiej połowy ubiegłego stulecia oraz ułatwienia i udogodnienia popularne w pierwszej połowie bieżącego.
OPIS
Testowana gitara Starfire III rzeczywiście wygląda jak klasyczny rockandrollowy instrument: cienki korpus typu hollow-body, z pojedynczym wycięciem typu florentine… zacznijmy jednak od „suchych informacji technicznych”. Płytę wierzchnią, boki i płytę tylną korpusu wykonano z mahoniu. Gryf instrumentu jest również mahoniowy. Podstrunnicę wykonano z palisandru indyjskiego. Umieszczono na niej dwadzieścia progów typu Narrow Jumbo. Siodełko zostało wykonane z kości. W testowanej gitarze zamontowano odlewane klucze Grover Sta-Tite, których nie trzeba dodatkowo reklamować. Mostek w testowanej gitarze to tune-o-matic z podstawką wykonaną z palisandru, połączony ze strunociągiem Guild Vibrato.
Układ elektroniczny instrumentu oparto na dwóch przetwornikach LB-1 „Little Bucker”, trójpozycyjnym przełączniku oraz czterech potencjometrach 500K (po jednym VOLUME i TONE na każdy pickup). Przetwornik LB-1 to konstrukcja z dwoma cewkami i magnesami Alnico 5. Gryf testowanej gitary jest łączony z korpusem na wysokości czternastego progu struny E 6 oraz siedemnastego progu struny E 1. Dzięki takiemu sposobowi łączenia i wycięciom w korpusie wykonawca ma łatwy dostęp do wszystkich dwudziestu progów na każdej ze strun. Progi o numerach 3, 5, 7, 9, 12 oraz 15 oznaczono tradycyjnie kropkami z tworzywa sztucznego o wyglądzie masy perłowej. Te same progi oznaczono małymi czarnymi kropkami z boku podstrunnicy.
WRAŻENIA
Więcej danych technicznych (dla zwolenników precyzyjnych specyfikacji) umieszczam na końcu testu. Teraz czas na wrażenia. Przede wszystkim, po wyciągnięciu instrumentu z futerału nie trzeba w nim nic regulować. Oczywiście można dokonać drobnej regulacji według własnych preferencji, jednak nie zmienia to faktu że instrument jest „na dzień dobry” ustawiony i można na nim grać od razu. Wrażenie wizualne oraz ocena wykonania instrumentu… trudno tu napisać coś innego niż słowa uznania za świetnie wykonaną robotę.
Testowana gitara jest ustawiona tak że granie na niej jest łatwe. Mimo że jest to instrument dedykowany oldschoolowym stylom muzycznym a założone na nim struny to D’Addario EXL115 Nickel Wound, Medium/Blues-Jazz Rock (.011-.049), to dzięki niskiej akcji strun i wyjątkowo wygodnej szyjce, można pokusić się o wykonanie „wyścigowych” pasaży solowych na tej gitarze. Brzmienie gitary jest bardzo ciekawe, z jednej strony ciepłe a z drugiej dość jasne jak na mahoniowy instrument. Starfire III idealnie sprawdzi się nie tylko w rockandrollowej stylistyce, a także i w wielu odmianach muzyki jazowej oraz rockowej. Brzmienie jest ciepłe, dynamiczne, selektywne i szlachetne. Na stronie www.aandk.pl w zakładce testy umieściłem film z próbkami brzmienia.
PODSUMOWANIE
Oprócz wygody grania do podstawowych zalet instrumentu należy zaliczyć bardzo dobre brzmienie (zarówno „z drewna” jak i przetworników LB-1), wygodny mostek, klucze dobrze trzymające strój oraz wysoki poziom lutniczego wykonania gitary. Starfire III z całą pewnością będzie cennym nabytkiem dla każdego gitarzysty, pragnącego poszerzyć instrumentarium. Uważam że gitara jest w pełni warta swej ceny.
Tekst: Konstantin „Kostek” Andriejew
DANE TECHNICZNE
Korpus: mahoń
Szyjka: mahoń
Podstrunnica: palisander indyjski
Progi: 20 Narrow Jumbo
Klucze: Grover Sta-Tite
Mostek: tune-o-matic z podstawką wykonaną z palisandru, strunociąg Guild Vibrato
Przetworniki: dwa dwucewkowe LB-1 (rezystancja – 7.2K [przy gryfie], 5.06K [przy mostku])
Wykończenie: Black
Sugerowana cena: 5099 PLN
Do testu dostarczył:
Audiostacja
ul. Główna 20A
03-113 Warszawa
tel. (22) 6161398
Internet: www.audiostacja.pl, www.guildguitars.com
Test ukazał się w numerze 7/2016 miesięcznika Muzyk.
Poniżej prezentujemy film będący uzupełnieniem testu: