• Muzyk
  • TopGuitar
  • TopBass
  • TopDrummer
NEWSLETTER
Muzyk.net
  • Newsy
    • Klawisze
    • Studio
    • Software
    • Gitara i Bas
    • Nagłośnienie
    • Mobilne
    • Perkusja
    • AudioVideo
    • Dęte
    • DJ
    • Smyczki
    • Oświetlenie
  • Wydarzenia/Muzycy
    • Wywiady
    • Sylwetki
    • Imprezy
    • Relacje
  • Testy
    TestyPokaż więcej
    ASM Diosynth
    ASM Diosynth – test syntezatora dętego
    2026-02-28
    Arturia AstroLab 37
    Arturia AstroLab 37 – test instrumentu scenicznego
    2025-12-27
    IK Multimedia ARC ON•EAR
    IK Multimedia ARC ON•EAR – test systemu korekcji słuchawek i wirtualnego monitoringu
    2025-10-31
    Mutec MC1.2+
    Mutec MC1.2+ – test konwertera cyfrowego z interfejsem USB
    2025-10-25
    Novation Launch Control XL 3
    Novation Launch Control XL 3 – test kontrolera MIDI
    2025-09-29
  • Wideo
    WideoPokaż więcej
    Mastodon „Your Ghost Again” (fot. deathcats / mat. prasowe Universal Music Polska)
    „Your Ghost Again” – nowy utwór grupy Mastodon
    2026-06-03
    Cara Delevingne (fot. mat. prasowe Warner Music Poland)
    Cara Delevingne wydała debiutancki singiel
    2026-06-03
    Peter Gabriel (fot. York Tillyer / mat. prasowe Universal Music Polska)
    „A Hard Lesson” kolejną zapowiedzią nowej płyty Petera Gabriela
    2026-06-02
    Violet Grohl „Be Sweet To Me” (fot. Bella Newman / mat. prasowe Universal Music Group)
    Violet Grohl wydała debiutancki album „Be Sweet To Me”
    2026-06-02
    Liver (fot. materiały prasowe zespołu)
    Zespół Liver wrócił albumem „W Niepamięci”
    2026-06-01
  • Artykuły
    • Studyjna mapa Polski
    • Felietony
    • Auto dla muzyka
    • Wariacje na temat
    • Recenzje
  • Film
    • Muzyka pod lupą
    • Płyty DVD
  • Tygodnik
    TygodnikPokaż więcej
    Tygodnik 22/2026 (569)
    2026-06-02
    Tygodnik 21/2026 (568)
    2026-05-26
    Tygodnik 20/2026 (567)
    2026-05-19
    Tygodnik 19/2026 (566)
    2026-05-11
    Tygodnik 18/2026 (565)
    2026-05-05
  • Słownik
    • Terminy Gitarowe
    • Terminy Techniczne
Czytasz: Genz Benz GBE750 + GB410T-XB2 – test wzmacniacza basowego
Udostępnij
Szukaj
Muzyk.netMuzyk.net
Font ResizerAa
  • Newsy
  • Wydarzenia/Muzycy
  • Testy
  • Wideo
  • Artykuły
  • Film
  • Tygodnik
  • Słownik
Szukaj
  • Newsy
    • Klawisze
    • Studio
    • Software
    • Gitara i Bas
    • Nagłośnienie
    • Mobilne
    • Perkusja
    • AudioVideo
    • Dęte
    • DJ
    • Smyczki
    • Oświetlenie
  • Wydarzenia/Muzycy
    • Wywiady
    • Sylwetki
    • Imprezy
    • Relacje
  • Testy
  • Wideo
  • Artykuły
    • Studyjna mapa Polski
    • Felietony
    • Auto dla muzyka
    • Wariacje na temat
    • Recenzje
  • Film
    • Muzyka pod lupą
    • Płyty DVD
  • Tygodnik
  • Słownik
    • Terminy Gitarowe
    • Terminy Techniczne
Obserwuj nas
© 2024 Muzyk. All Rights Reserved.
Gitara i BasTesty

Genz Benz GBE750 + GB410T-XB2 – test wzmacniacza basowego

Zbigniew Wrombel | Muzyk FCM
Zbigniew Wrombel | Muzyk FCM
Opublikowano 2007-04-23
Udostępnij
Genz Benz GBE750
Genz Benz GBE750

Z amerykańską firmą Genz-Benz zetknęliśmy się już trzy lata temu, testując combo basowe – model NEOX400-112T. Produkuje ona wzmacniacze gitarowe, basowe, do instrumentów akustycznych i klawiszowych, a także niewielkie zestawy nagłośnienia estradowego. Ta niemal rodzinna firma zlokalizowana w Arizonie została założona ponad dwadzieścia lat temu przez profesjonalnego basistę Jeffa Genzlera. Do nowych produktów basowych Genz-Benz należy seria profesjonalnych wzmacniaczy GBE i kolumn do nich przeznaczonych – seria XB2. Poszczególne modele z tych serii różnią się mocą oraz rodzajem i ilością głośników. Mamy tutaj sporą różnorodność i rozpiętość: w przypadku wzmacniaczy od 400 W do 1200 W RMS, a w przypadku kolumn głośnikowych od 350 W do 900 W RMS.

Do testu otrzymaliśmy duży zestaw złożony ze wzmacniacza GBE750 oraz kolumny GB410T-XB2. Sercem, a raczej „mózgiem” zestawu jest głowa o mocy 750 W, wyposażona w podwójny przedwzmacniacz – lampowy i tranzystorowy, napędzająca kolumnę z czterema głośnikami dziesięciocalowymi o łącznej mocy 700 W wraz z głośnikiem wysokotonowym. Filozofia J. Genzlera jest prosta: jego wzmacniacze i głośniki mają przenosić i odwzorowywać w maksymalnym stopniu naturalne brzmienie instrumentu bez zbędnej i sztucznej koloryzacji. Czy to się udaje?

Spis treści
  • OPIS WZMACNIACZA
  • ZESTAW GŁOŚNIKOWY
  • WRAŻENIA Z TESTU
  • OGÓLNE WNIOSKI

OPIS WZMACNIACZA

Głowa GBE750 jest mniejszą wersją największego wzmacniacza tej serii – modelu GBE1200. Head zajmuje dwie jednostki wysokości w skrzyni typu rack. Wzmacniacz wyposażono w jedno gniazdo wejściowe (standardowy jack o średnicy 1/4”) z przełącznikiem czułości – dostosowującym poziom sygnału instrumentów aktywnych (pozycja wciśnięta – sygnał wejściowy zmniejszony o około 10dB) lub instrumentów z przetwornikami pasywnymi (pozycja wyciśnięta). Obok przełącznika czułości znajduje się przełącznik MUTE, odcinający sygnał dźwiękowy w razie potrzeby. Funkcja ta może być pożyteczna na przykład w czasie strojenia instrumentu na scenie: wzmacniacz jest wyciszony i sygnał nie przechodzi przez głośniki, ani przez zewnętrzny system nagłośnienia.
Z przełącznikiem MUTE sprzężone jest gniazdo jack 1/4” TUNER OUT, umożliwiające ciche strojenie na scenie. Po odcięciu sygnału przełącznikiem MUTE uaktywnia się kontrolka LED, której czerwone światełko przypomina o wyciszeniu wzmacniacza.

Następną sekcję przedwzmacniacza stanowią cztery pokrętła i przyciski umożliwiające swobodne i precyzyjne wysterowanie kanałów. Oba kanały: tranzystorowy oparty o tranzystory FET oraz lampowy zawierający lampę 12AX7 można stosować oddzielnie lub dowolnie mieszać. Pomocne są tutaj pokrętła FET Gain i Volume, TUBE Gain i Volume, a także kontrolki diodowe typu LED, których błękitne światełko wskazuje, które kanały w danym momencie pracują. Stopień wysterowania kanałów pokazują kontrolki LED O/L, które świecą w przypadku przesterowania. Kanały lampowy i tranzystorowy można też uaktywniać przełącznikiem nożnym, również dostarczonym do testu.

Aktywna, pięciozakresowa korekcja barwy dźwięku jest niezależna dla obu kanałów. Filtry podbijają lub obcinają sygnał akustyczny z instrumentu w zakresie ±12 dB w następujących pasmach częstotliwości: Low (dół) – 80 Hz, Low-Mid (niski środek) – 200 Hz, Mid (środek) – 500 Hz, High-Mid (wysoki środek) – 1250 Hz i High (góra) – 4 kHz. Korekcja jest nieskomplikowana, a zarazem bardzo efektywna. Niewielkie ruchy pokręteł powodują wyraźne zmiany brzmienia instrumentu. Taka korekcja ułatwia uzyskanie bardzo różnorodnych brzmień z instrumentu.
Kolejną sekcję przedwzmacniacza – Global Signal Shape – stanowią trzy przyciski sprzężone z pokrętłami. Podbijają one sygnał wejściowy w trzech pasmach częstotliwości: niskim – L.F. Extend (pomiędzy 30 a 45 Hz), środkowym – Mid Scoop (około 800 Hz) i wysokim – H.F. Attack (około 4 kHz). Poziom wzmocnienia tych częstotliwości jest regulowany przez odpowiednie pokrętła. Filtry te mogą być także uaktywniane sterownikiem nożnym posiadającym pięć przycisków.

- Advertisement -

Poziom ogólnej głośności można regulować przy pomocy pokrętła Master Volume. Wzmacniacz wyposażono także w limiter, tłumiący zbyt agresywne, niepożądane sygnały. Przycisk uaktywniający limiter znajduje się pomiędzy potencjometrem Master Volume, a pięcioma diodami kontrolującymi poziom wysterowania wzmacniacza (Status). Jego pracę wskazuje błękitne światełko zapalonej kontrolki LED, zbyt silne sygnały powyżej maksymalnej mocy wskazuje czerwone światełko kontrolki CLIP-LIMIT LED. Pozostałym elementem płyty czołowej wzmacniacza jest włącznik/wyłącznik sieciowy – Power wraz z kontrolką pracy – Power LED. W sekcji Master znajdują się jeszcze kontrolki układów zabezpieczających (Protect, Thermal), wskazujących otrzymanie prawidłowego sygnału z przedwzmacniacza do końcówki (Signal) oraz pracę końcówki przy impedancji 2 Ohm.

Końcówka mocy wzmacniacza GBE posiada solidny transformator toroidalny wysokiej klasy. Zbudowana jest w oparciu o technologię tranzystorową (tranzystory bi-polarne). Posiada pełne zabezpieczenia termiczne i przeciw zwarciowe. W trybie pracy maksymalnej przy obciążeniu głośnikami o łącznej impedancji 2 Ohm jej moc wynosi 750 W RMS (625 W4 Ohm, 400 W/8 Ohm).

Płyta tylna wzmacniacza zawiera następujące elementy (od lewej do prawej): gniazdo sieciowe, bezpiecznik sieciowy, trzy szeregowe pętle efektów (Effects & Procesing Loop), dwa gniazda wyjściowe (Neutrik Speakon NL-4) na kolumny głośnikowe, przełącznik impedancji (PowerFlex) umożliwiający optymalne dopasowanie mocy sygnału wyjściowego z głośnikami, gniazdo wejściowe (6-pinowe) przełącznika nożnego, wyjście typu jack do stroika gitarowego (TUNER OUT) oraz aktywne symetryczne wyjście liniowe (XLR DIRECT OUT) z możliwością przełączania sygnału przed i po korekcji (Siła sygnału liniowego może być regulowana od –50 dB do –10 dB. Układ ten ma pełne zabezpieczenie przed zasilaniem Phantom z miksera zewnętrznego) oraz układ kontrolujący wiatrak chłodzący tranzystory i inne elementy końcówki mocy.

Głowa GBE750 jest dość pokaźnym sprzętem, zamkniętym w obudowie przystosowanej do montażu w skrzyni rack. Dołączony kontroler nożny posiada pięć przycisków włączających lub wyłączających pojedyncze kanały wzmacniacza (Channel selekt – wybór kanału) lub oba jednocześnie (Mix) oraz trzy przełączniki i kontrolki Global Signal Shape.

ZESTAW GŁOŚNIKOWY

Kolumna GB410T-XB2 zbudowana jest z kilkuwarstwowej sklejki drewnianej. Jest wyposażona w cztery 10-calowe głośniki niskotonowe GBX1040 oraz głośnik wysokotonowy typu tweeter – model GBE4410 – z regulacją jego poziomu. Głośniki są również zaprojektowane i wykonane przez firmę Genz-Benz. Moc kolumny wynosi 700 W RMS. Pasmo przenoszenia producent podaje od 45 Hz do 16 kHz, impedancja wynosi 8 Ohm. Istnieje też opcjonalna wersja z impedancją 4 Ohm. Dynamika kolumny wynosi 103 dB. Zwrotnica dzieli pasmo przenoszenia w punkcie o częstotliwości 4 kHz.

- Advertisement -

Na dole płyty czołowej znajdują się cztery otwory typu bass reflex, zwiększające jej dynamikę. Kolumna pokryta jest welurową wykładziną w kolorze ciemno szarym. Przód zabezpiecza metalowy grill. Kolumna posiada jeden solidny uchwyt metalowy umieszczony nietypowo: na krawędzi płyt tylnej i górnej, co w połączeniu z dwoma kółkami na dole z tyłu w odpowiedniej pozycji – odchyleniu do tyłu – ułatwia jej przenoszenie.

Narożniki kolumny są wzmocnione okuciami plastikowymi. Także GB410T-XB2 ma raczej spore gabaryty, a jej ciężar wynosi nieco ponad 40 kg.

WRAŻENIA Z TESTU

Zestaw Genz-Benz testowałem przy użyciu 5-strunowej gitary basowej progowej. Znając już inne wzmacniacze tej firmy nie byłem zaskoczony. Zestaw ten brzmiał świetnie! Dynamika wzmacniacza jest imponująca. Brzmienie basu jest bardzo selektywne w każdym rejestrze instrumentu, jednocześnie pełne i ciepłe. Mimo sporej ilości pokręteł i przycisków nie ma problemu z ustawieniem optymalnego brzmienia. I choć kontrola brzmienia daje spore możliwości, nie odczuwałem potrzeby zbytniej ingerencji w naturalne brzmienie instrumentu. Większość korektorów barwy dźwięku ustawiałem niemal w neutralnej pozycji „zerowej”.

Najbardziej polubiłem pełne, nasycone brzmienia uzyskane poprzez mieszanie kanałów lampowego z tranzystorowym w różnych proporcjach, z przewagą sygnału tranzystorowego. Ciekawie też brzmi lekki „przester” lampowy z lekkim wspomaganiem czystego sygnału tranzystorowego. Możliwości jest tutaj sporo.

OGÓLNE WNIOSKI

Zestaw Genz Benz GBE750 + GB410T-XB2 jest sprzętem światowej klasy z górnej półki. Podobnie jak inne produkty tej firmy został zaprojektowany przez profesjonalnego muzyka z uwzględnieniem sugestii i uwag innych doświadczonych zawodowych basistów. Nic dziwnego, że jest zestawem przyjaznym muzykowi, no może z wyjątkiem rozmiarów i ciężaru. Niestety, w przypadku nagłośnienia gitary basowej, kiedy potrzebna jest duża moc i dynamika, nie da się tego uniknąć.

Powyższy zestaw nadaje się do pracy na każdej scenie klubowej i estradzie oraz w studiu nagraniowym. W sytuacjach wymagających jeszcze większej mocy, można użyć dodatkowej kolumny głośnikowej. GBE750 i GB410T-XB2 jest zestawem skonstruowanym bardzo solidnie i estetycznie. Największy jego atut to bardzo dobre i uniwersalne brzmienie.

Tekst: Zbigniew Wrombel

DANE TECHNICZNE:
GBE750
Moc: 750 W/2 Ohm, 625 W/4 Ohm, 400 W/8 Ohm
Korektor: dwa 5-pasmowe (kanały Fet i Tube) + Signal Shape
Złącza: INSTRUMENT IN, DIRECT OUT [XLR], EFFECTS LOOPS (SEND, RECEIVE) × 3, SLAVE OUT, TUNER OUT, FOOTSWITCH, SPEAKER OUT × 2 [Speakon]
Wymiary: 483 × 89 × 381 mm
Ciężar: 15 kg
GB410T-XB2
Moc: 700 W/4 Ohm
Głośniki: 4 × 10” + tweeter
Pasmo przenoszenia: 45 Hz – 16 kHz
Regulacja poziomu głośnika wysokotonowego
Złącza: INPUT × 3 (1 × Speakon, 2 × jack 1/4”)
Wymiary: 635 × 790 × 406 mm
Ciężar: 41 kg

Ceny detaliczne:
GBE750 – 4004 PLN
GB410T-XB2 – 3416 PLN

Do testu dostarczył:
FX Music Group
DYSTRYBUCJA
ul. Kopernika 10/12
42-200 Częstochowa
tel./fax (034) 3740646
BIURO HANDLOWE
ul. Piłsudskiego 53
22-400 Zamość
tel. (084) 6439246
Internet: www.fxmusic.pl, www.genzbenz.com

Test ukazał się w numerze 4/2007 miesięcznika Muzyk.

TAGI:GB410T-XB2GBE750Genz Benz GB410T-XB2Genz Benz GBE750Genz Benz GBE750 + GB410T-XB2Genz-Benzwzmacniacz basowy
Udostępnij ten artykuł
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Email Drukuj
Udostępnij
ByZbigniew Wrombel | Muzyk FCM
Instrumentalista, kompozytor i aranżer. Gra na kontrabasie i gitarach basowych. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie kontrabasu. Od wielu lat zalicza się do czołówki muzyków jazzowych w Polsce. Grał w takich zespołach jak String Connection, Walk Away, Air Condition Zbigniewa Namysłowskiego, Vintage Band, Spirituals and Gospel Singers, Classic Jazz Quartet i wielu innych. Obok działalności koncertowej i studyjnej jest wykładowcą na Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.
Poprzedni artykuł Washburn X50PROE TB Washburn X50PROE TB – test gitary elektrycznej
Następny artykuł Hand Box LMA-110 i LM-110 Hand Box LMA-110 i LM-110 – test monitorów scenicznych

Najnowsze artykuły

Mastodon „Your Ghost Again” (fot. deathcats / mat. prasowe Universal Music Polska)
wideoWydarzenia/Muzycy

„Your Ghost Again” – nowy utwór grupy Mastodon

Redakcja | Muzyk FCM
2026-06-03
Cara Delevingne (fot. mat. prasowe Warner Music Poland)
wideoWydarzenia/Muzycy

Cara Delevingne wydała debiutancki singiel

Redakcja | Muzyk FCM
2026-06-03
Chrissie Hynde (fot. Ben Houdijk / Shutterstock.com)
Wydarzenia/Muzycy

Chrissie Hynde ostro o używaniu smartfonów podczas koncertów

Redakcja | Muzyk FCM
2026-06-03
Peter Gabriel (fot. York Tillyer / mat. prasowe Universal Music Polska)
wideoWydarzenia/Muzycy

„A Hard Lesson” kolejną zapowiedzią nowej płyty Petera Gabriela

Redakcja | Muzyk FCM
2026-06-02
Sennheiser TCC M Plus (fot. Sennheiser)
AudioVideoNagłośnienieNewsy

Nowy mikrofon sufitowy TCC M Plus firmy Sennheiser

Redakcja | Muzyk FCM
2026-06-02
Violet Grohl „Be Sweet To Me” (fot. Bella Newman / mat. prasowe Universal Music Group)
wideoWydarzenia/Muzycy

Violet Grohl wydała debiutancki album „Be Sweet To Me”

Redakcja | Muzyk FCM
2026-06-02
SSL 1 (fot. Solid State Logic)
Studio

SSL 1 – nowy interfejs audio firmy Solid State Logic

Redakcja | Muzyk FCM
2026-06-02

Tagi

Akai Ariana Grande Arturia Ashdown Behringer Billie Eilish biznes muzyczny Bob Dylan BOSS Bruce Springsteen BTS Casio Celviano Cherry Audio Clavinova Colours of Ostrava Covid-19 Daria Zawiałow Dawid Podsiadło Drake Dua Lipa Dynacord Ed Sheeran efekt gitarowy Electro-Voice Elton John Era Jazzu Eurorack EVE Audio Eventide Focusrite Foo Fighters gitara gitara elektryczna Harry Styles Heritage Audio Icon Pro Audio IK Multimedia interfejs audio iOS klawiatura sterująca koncert koncerty Korg KRK Kurzweil L-Acoustics Lady Gaga M-Audio Mackie Miley Cyrus Moog music business Music Man muzyka filmowa NAMM Native Instruments Neumann Novation nowa płyta nowy singiel Olivia Rodrigo Paul McCartney Peter Gabriel Pink Floyd Post Malone PreSonus Privia QSC Queen Refleksje na temat sztuk akustycznych Roland Sennheiser Shure singiel Solid State Logic Sontronics Soundedit SSL Steinberg Sting Studiologic Superbooth syntezator Taylor Swift TC Electronic teenage engineering The Beatles The Rolling Stones The Weeknd U2 Universal Audio Waldorf Washburn wspomnienie wzmacniacz basowy Yamaha Yamaha Pro Audio Zoom ZOOM Corporation

Może Ci się również spodobać

Harley Benton SolidBass
Gitara i BasNewsy

Harley Benton SolidBass – nowe wzmacniacze basowe

W ofercie firmy Harley Benton pojawiła się nowa seria…

2020-09-05
Line 6 Mobile Keys 49
KlawiszeTesty

Line 6 Mobile Keys 49 – test klawiatury sterującej

Firma Line 6 kojarzona jest przede wszystkim ze sprzętem…

2018-03-28
Focusrite Clarett+ 8Pre (fot. Focusrite)
StudioTesty

Focusrite Clarett+ 8Pre – test interfejsu audio

Focusrite to znany angielski producent profesjonalnego sprzętu audio. Firma…

2023-05-20
Source Audio Spectrum Intelligent Filter
Gitara i BasNewsy

Source Audio Spectrum Intelligent Filter

Najnowszym przedstawicielem serii One firmy Source Audio jest stereofoniczny…

2019-08-23
Muzyk
Muzyk.net

MUZYK jest jedynym magazynem branży sprzętu muzycznego w Polsce o tak szerokiej rozpiętości merytorycznej i docieralności do użytkowników instrumentów muzycznych, sprzętu muzycznego i studyjnego.Ukazuje się od stycznia 1993 roku najpierw jako miesięcznik drukowany i portal internetowy, a od 2020 roku jako tygodnik Online i portal internetowy.Na łamach MUZYKA zamieszczane są treści przeznaczone zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych użytkowników sprzętu muzycznego, a także informacje dotyczące artystów, płyt i wydarzeń muzycznych. Przekłada się to na wysokie statystyki. Portal Muzyk.net zanotował średnio w 2022 roku prawie milion odsłon miesięcznie.

Odwiedź

3.9KZalajkuj
1.9KObserwuj
1KObserwuj
183Subskrybuj
377Obserwuj

Serwisy

  • Klawisze
  • Studio
  • Software
  • Gitara i Bas
  • Nagłośnienie
  • Mobilne
  • Perkusja
  • AudioVideo
  • Dęte
  • DJ
  • Smyczki
  • Oświetlenie

Na skróty

  • Newsy
  • Wydarzenia/Muzycy
  • wideo
  • Klawisze
  • Studio
  • Imprezy
  • Software
  • Testy
  • Gitara i Bas
  • Nagłośnienie
  • Yamaha
  • Relacje
  • Sennheiser
  • Artykuły
  • Arturia
  • Recenzje
  • Płyty CD
  • Casio
  • Mobilne
  • Zoom
  • Tygodnik
  • AudioVideo
  • Novation
  • Steinberg
  • Film
  • Yamaha Pro Audio
  • Perkusja
  • Neumann
  • Focusrite
  • Electro-Voice
  • Solid State Logic
  • iOS
  • O nas
  • Reklama
  • Regulamin
  • Polityka prywatności
  • Kontakt
  • Praca
Czytasz: Genz Benz GBE750 + GB410T-XB2 – test wzmacniacza basowego
Udostępnij

ZASTRZEŻENIE: dokładamy wszelkich starań, aby zachować wiarygodne dane dotyczące wszystkich prezentowanych informacji. Dane te są jednak dostarczane bez gwarancji. Użytkownicy powinni zawsze sprawdzać oficjalne strony internetowe, aby uzyskać aktualne warunki i szczegóły.

Copyright (C) Muzyk 2024
Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?