Sześć lat po premierze modelu Genos, Yamaha zaprezentowała nową wersję swej flagowej stacji roboczej, którym to terminem określa ona swoje najbardziej rozbudowane instrumenty z sekcją automatycznego akompaniamentu. Genos 2 różni się od swego poprzednika zarówno zewnętrznie, jak również pod względem wnętrza oraz oferowanych funkcji i możliwości.
Jak przystało na bezpośredniego następcę, Genos 2 zachował wiele cech modelu Genos z 2017 roku, ale już na pierwszy rzut oka zauważymy chociażby nowe elementy na panelu głównym. Zachowano też bryłę poprzednika i charakterystyczny kształt tyłu obudowy, ale ze względu na lekkie wyniesienie ekranu i sekcji Live Control nowa stacja robocza zyskała na wysokości. Główny wyświetlacz (kolorowy i dotykowy o przekątnej 9 cali) został nie tylko inaczej zamontowany, ale też zastąpiony nową jednostką z ekranem antyrefleksyjnym zapewniającym przy okazji szersze pole widzenia. Zmiany zaszły także w ulokowanej obok sekcji, w której wymieniono kontrolery. Sześć enkoderów i dziewięć suwaków zyskało nie tylko nowe główki, ale także wskaźniki LED informujące o aktualnych wartościach. Tak jak wcześniej, w sekcji Live Control mamy też ekran, na którym wyświetlane są informacje dotyczące regulowanych parametrów. Zdecydowana większość przycisków funkcyjnych znanych z modelu Genos pozostała na swoim miejscu ale nowością są m.in. przyciski obsługujące funkcję CHORD LOOPER oraz trzy programowalne przyciski (w „jedynce” był jeden).
Znacznie więcej istotnych zmian zaszło wewnątrz instrumentu, a pierwsze z nich dotyczą modułu dźwiękowego Genos 2. Poza technologiami AWM Stereo Sampling i AEM, nowa stacja robocza wykorzystuje także „silnik” bazujący na syntezie FM. Warto dodać, że po raz pierwszy technologia znana chociażby z kultowego syntezatora DX7 znalazła się w tego typu instrumencie. Zwiększenie możliwości modułu przełożyło się także na polifonię, która obejmuje maks. 384 głosy. Tak jak w poprzedniej wersji mamy 128 głosów dla wbudowanych barw AWM i drugie tyle dla rozszerzeń (Expansion Voices), a kolejnych 128 głosów zarezerwowano dla nowych barw FM. Zwiększyła się także liczba oferowanych presetów i to nie tylko za sprawą zupełnie nowych 141 barw FM. W modelu Genos 2 zaimplementowano chociażby nowe barwy Super Articulation, a łącznie mamy do dyspozycji 1990 programów Voice oraz 75 zestawów perkusyjnych/SFX. Wśród presetów znajdują się barwy S.Articulation2, S.Articulation, FM, MegaVoice, OrganFlutes, Revo Drums oraz całkiem nowe Ambient Drums. Te ostatnie oferują dodatkowe możliwości kontroli położenia względem innych instrumentów, co jest przydatne gdy wykorzystujemy je w ramach akompaniamentu.
Sekcja automatycznego akompaniamentu znajdująca się na pokładzie Genos 2 także uległa zmianie, a do dyspozycji mamy łącznie 800 stylów (720 Pro, 69 Session, 11 Free Play), w tym ponad dwieście zupełnie nowych. Istotną nowością w tej sekcji jest funkcja STYLE DYNAMICS CONTROL debiutująca w tej grupie instrumentów. Pozwala ona modyfikować dynamikę barw przypisanych do poszczególnych ścieżek przy pomocy suwaków w sekcji Live Control, określając dla każdego dowolny poziom między pianissimo, a fortissimo. Fabryczne style oferują po kilka wstępów i zakończeni oraz wariacji głównego przebiegu, a także dodatkowe segmenty. Sekcja ta pozwala ponadto korzystać z funkcji ONE TOUCH SETTINGS czy CHORD LOOPER.
Genos 2 ma na pokładzie rozbudowany procesor efektów z blokami Reverb, Chorus, DSP, Master Compressor, Master EQ i Part EQ, a także efekty Vocal Harmony i Synth Vocoder. W każdym z bloków mamy do wyboru wiele różnych algorytmów, a wśród nowości znajdziemy pogłos REVelation opracowany przez firmę Steinberg. Do dyspozycji mamy ponadto różne efekty powiązane z wejściem mikrofonowym. Jak przystało na model flagowy, nowy instrument ma też na pokładzie wiele dodatkowych funkcji, po które sięgać mogą użytkownicy w zależności od ich potrzeb czy tego, jak i gdzie wykorzystywać będą Genos 2. Do dyspozycji mamy m.in. 16-ścieżkowy rejestrator MIDI z różnymi trybami pracy, rejestrator/odtwarzacz audio obsługujący pliki WAV (nagrywanie/odtwarzanie) i MP3 (tylko odtwarzanie) oraz format własny AUD (Multi-Recording / Multi-Playback), sekcję MULTI PAD (507 banków × 4 pady) z funkcją AUDIO LINK, ulepszoną pamięć ustawień i playlisty, metronom, arpeggiator, funkcje HARMONY/ECHO i MONO/POLY oraz wiele innych narzędzi. Instrument ten oferuje również obsługę sygnałów audio przesyłanych bezprzewodowo (wbudowany odbiornik Bluetooth 5.0), a ponadto może być wykorzystywany jako interfejs audio USB (32-bit/44.1 kHz, stereo).
W modelu Genos 2 zastosowano dynamiczną klawiaturę FSX obejmującą 76 klawiszy, obsługującą funkcję Aftertouch. Poza kontrolerami w sekcji Live Control, do dyspozycji mamy różne programowalne przyciski oraz joystick PITCH BEND/MODULATION, a także sekcję z tłumikiem krzyżowym i przyciskami obsługującymi dwa odtwarzacze. Poza wyjściem słuchawkowym ulokowanym z przodu, wszystkie pozostałe złącza znajdziemy na tylnej ściance. Tak jak w „jedynce” mamy do dyspozycji wejście mikrofonowe typu combo [XLR/jack] z zasilaniem Phantom +48V, wejścia AUX (L/L+R, R) oraz sześć wyjść liniowych – parę głównych i cztery dodatkowe. Genos 2 oferuje ponadto po dwa wejścia i wyjścia MIDI oraz trzy wejścia dla programowalnych kontrolerów nożnych. Instrument udostępnia zarówno port USB TO HOST [typ B] służący do komunikacji z komputerem, jak również trzy porty TO DEVICE typu A. Nowością jest za to port HDMI. Podobnie jak wcześniejsze flagowe stacje robocze, także ta nie ma na pokładzie własnego nagłośnieniowego ale pozwala podłączyć opcjonalny system GNS-MS01 oferując dedykowane wyjścia dla subwoofera oraz dwóch satelit. Do współpracy z Genos 2 przeznaczony będzie program SMFtoSTY Converter dla komputerów PC i Mac.
Premierze modelu Genos 2 towarzyszyło specjalne wydarzenie transmitowane w Sieci:
Już dzisiaj rozpoczęła się w Polsce seria prezentacji Genos 2, które poprowadzi w sklepach muzycznych oficjalny prezenter firmy Yamaha – Krzysztof Pająk. Szczegółowy harmonogram tej trasy przedstawia się następująco:
• 15.11 – Klawiszowe.pl (Ksawerów k/Łodzi, ul. Spółdzielcza 1), godzina 18.00
• 16.11 – Orlikband (Kutno, ul. Łęczycka 60A), godz. 16.00
• 17.11 – Krys – impreza w Pubie pod Gitarami (Grudziądz, ul. Szewska 19), godz. 18.00
• 18.11 – Pasja (Warszawa, ul. Wiktorska 7/11), godz. 12.00
• 20.11 – Demo (Piła, ul. Wojciecha Kossaka 110a), godz. 18.00
• 21.11 – Music Store (Poznań, ul Wielka 21), godz. 16.00
• 22.11 – Music Audio (Biała Podlaska, ul. Janowska 69), godz. 18.00
• 23.11 – ALT (Lublin, ul. Wolska 11), godz. 17.00
• 24.11 – Horyzont (Gorlice, Parkowa 6), godz. 18.00
Więcej informacji na stronie pl.yamaha.com.