Rok temu firma AlphaTheta Corporation stojąca m.in. za marką Pioneer DJ ogłosiła chęć przejęcia nowozelandzkiej firmy Serato Audio Research Limited specjalizującej się w wytwarzaniu oprogramowania dla DJ-ów. Informacja ta wywołała spore zamieszanie i reakcję innych firm, w tym InMusic, a w tle tej transakcji pojawiły się wątpliwości związane z możliwą monopolizacją rynku. Jak ma to miejsce w przypadku przejęć czy fuzji przedsiębiorstw, do ich finalizacji wymagane są zgody odpowiednich instytucji. W tym przypadku jedną z nich była nowozelandzka Komisja Handlu. W miniony czwartek instytucja ta ogłosiła ona swoją decyzję, w której odmawia ona zgody na przejęcie Serato przez AlphaTheta.
Przypominamy, że obie te firmy działają w sektorze produktów skierowanych do DJ-ów. AlphaTheta ma w ofercie zarówno rozwiązania sprzętowe pod marką Pioneer DJ, jak również oprogramowania rekordbox. Serato dostarcza oprogramowania pod tą właśnie nazwą, które obecnie może się integrować z urządzeniami różnych marek (w tym Pioneer DJ). W informacji opublikowanej przez Commerce Commission możemy przeczytać iż fuzja zakładała połączenie dwóch najpopularniejszych marek oprogramowania dla DJ-ów, a także połączenie własności najpopularniejszej marki oprogramowania dla DJ-ów (Serato) z najpopularniejszej marki sprzętu dla DJ-ów (Pioneer DJ). Jej przewodniczący – John Small – stwierdził, że Komisja nie jest usatysfakcjonowana faktem, iż połączenie to nie spowoduje znacznego zmniejszenia konkurencji na rynkach oprogramowania i sprzętu dla DJ-ów:
Dowody zebrane przez Komisję wskazywały, że Serato i rekordbox ściśle konkurują na rynku oprogramowania dla DJ-ów. Podczas gdy inni dostawcy oprogramowania dla DJ-ów pozostaliby na rynku, nie uważaliśmy, że ci rywale lub możliwość wejścia na rynek nowego dostawcy oprogramowania dla DJ-ów w najbliższej przyszłości wystarczą, aby zastąpić poziom konkurencji utracony w wyniku połączenie. Dlatego nie mogliśmy wykluczyć realnej szansy, że połączenie spowoduje znaczne zmniejszenie konkurencji w zakresie oprogramowania dla DJ-ów, co spowoduje wzrost cen dla konsumentów i/lub niższą jakość oferty oprogramowania.
Obawialiśmy się również, że proponowana fuzja znacznie zmniejszy konkurencję, utrudniając rywalom zajmującym się sprzętem dla DJ-ów konkurowanie z Pioneer DJ. Serato jest ważnym oprogramowaniem dla dostawców sprzętu dla DJ-ów, z którym można integrować swoje produkty sprzętu dla DJ-ów, a dowody, którymi dysponujemy, wskazują, że fuzja może zapewnić firmie AlphaTheta Corporation środki do wyeliminowania lub pogorszenia zdolności konkurentów w zakresie sprzętu dla DJ-ów do integracji swoich produktów z Serato. Obawialiśmy się również, że fuzja zapewni firmie AlphaTheta Corporation dostęp do wrażliwych informacji handlowych jej konkurentów w zakresie sprzętu didżejskiego, w tym informacji o niewydanych jeszcze produktach udostępnianych w procesie integracji, co mogłoby zapewnić firmie AlphaTheta Corporation przewagę konkurencyjną i zmniejszyć motywację zarówno dla niej, jak i jej rywali by wprowadzać innowacje.
Zapowiedź fuzji AlphaTheta Corporation i Serato Audio Research Limited została ogłoszona w lipcu 2023 roku, a już miesiąc później swoje obiekcje względem tej transakcji wyraziła firma InMusic, do której należą takie didżejskie marki jak Denon DJ, Numark czy Rane. Obawiając się monopolu ze strony rynkowego rywala postanowiła ona podjąc własne kroki wykupując „antymonopolowe” reklamy i konsultując się z prawnikami.
W październiku ubiegłego roku Komisja Handlu w Nowej Zelandii rozpoczęła rozpatrywanie aplikacji odnośnie fuzji AlphaTheta Corporation i Serato Audio Research Limited. Do czerwca 2024 roku wpłynęło do niej wiele różnych pism, zarówno od obu zainteresowanych stron, jak również innych podmiotów. Po zapoznaniu się z nimi i przeprowadzenniu własnych działań komissja zakończyła procedowanie tej sprawy w środę 17 lipca. Dzień później opublikowany został oficjalny komunikat o braku zgody na fuzję.
Na reakcję firm AlphaTheta i Serato nie trzeba było długo czekać i jeszcze tego samego dnia opublikowały one wspólne oświadczenie w prawie decyzji nowozelandzkiej Commerce Commission.
Jesteśmy rozczarowani orzeczeniem Komisji Handlu Nowej Zelandii sprzeciwiającym się przejęciu. Jako AlphaTheta i Serato wierzymy, że proponowana umowa przyspieszyłaby naszą połączoną zdolność dostarczania niesamowitych produktów DJ-om i producentom na całym świecie poprzez wykorzystanie naszej uzupełniającej się wiedzy specjalistycznej, tworząc jednocześnie znaczące korzyści dla lokalnego przemysłu technologii muzycznych w Nowej Zelandii.
Pomimo ustaleń regulacyjnych nasze organizacje mają długą historię współpracy, a my niezachwianie wierzymy w zalety i korzyści naszego trwającego partnerstwa, gdy staramy się wykorzystywać technologię do ulepszania sposobów, w jakie artyści tworzą i wykonują muzykę.
Yoshinori Kataoka – prezes i dyrektor generalny AlphaTheta – powiedział:
Niezależnie od rozczarowującej treści wyroku, z optymizmem patrzymy w przyszłość. Dzięki temu procesowi rozwinęliśmy naszą 15-letnią współpracę z Serato, co doprowadziło do rozpoczęcia wielu nowych, ekscytujących projektów dla DJ-ów i producentów.
Young Ly – dyrektor generalny Serato – dodał:
Chociaż nie takiej decyzji chcieliśmy, działalność Serato nigdy nie była w lepszym miejscu, podobnie jak nasze relacje z AlphaTheta. W trakcie tego procesu nie odrywaliśmy wzroku od tego, co robimy najlepiej, a nasz plan przyszłych innowacji jest niezwykle solidny, w tym projekty z AlphaTheta i innymi partnerami branżowymi.
Sprawa rozpatrywana przez Komisję Handlu z Nowej Zelandii, od której zgody uzależnione było powodzenia transakcji, nie była jedyną w tej sprawie, gdyż fuzja ta była badana także przez brytyjski Urząd ds. Konkurencji i Rynków (CMA). W maju br. rozpoczęła ona drugą fazę swojego dochodzenia, ale po odmownej decyzji nowozelandzkiej komisji postanowiła ona je zawiesić.
W ramach wstępnego dochodzenia przeprowadzonego w pierwszej fazie, CMA ustalił, że proponowana umowa stworzy dostawcę prawie dwukrotnie większego od najbliższego rywala, konsolidując rynek i potencjalnie wpływając na cenę, jakość i innowacyjność oprogramowania dla DJ-ów. CMA stwierdziła również, że transakcja może osłabić konkurencję na różnych rynkach sprzętu dla DJ-ów poprzez ograniczenie lub pogorszenie dostępu konkurencyjnych producentów sprzętu dla DJ-ów AlphaTheta do oprogramowania Serato. Dochodzenie ujawniło również obawy, że konkurenci AlphaTheta zajmujący się sprzętem dla DJ-ów mogą zostać zniechęceni do wprowadzania innowacji lub dzielenia się informacjami z Serato, ponieważ mogłyby one następnie zostać wykorzystane przez połączoną firmę do rozwoju własnego sprzętu dla DJ-ów, a także że AlphaTheta może po sfinalizowaniu transakcji ograniczyć własne wysiłki w zakresie innowacji, aby jedynie nieznacznie wyprzedzić swoich rywali. W połowie maja br. rozpoczęto drugą fazę, w ramach któej wszczęte zostało szczegółowe badanie tej sprawy, jednak po informacji, która napłynęła z Nowej Zelandii oraz decyzji obu zainteresowanych firm o porzuceniu planowanej fuzji, została ona zakończona.
Internet:
alphatheta.com
serato.com