IFPI, czyli Międzynarodowa Federacja Przemysłu Muzycznego co roku publikuje raport opisujący sposoby konsumpcji muzyki przez jej odbiorców w różnych częściach świata. Po raz pierwszy w opracowaniu tym wzięto pod uwagę sztuczną inteligencję, która coraz mocniej próbuje wdzierać się do tego świata. Jako przedsmak całego raportu „Engaging with Music 2023” organizacja opublikowała wnioski dotyczące właśnie tej jego części.
Na potrzeby mającego ukazać się wkrótce globalnego raportu „Engaging with Music 2023” opisującego sposoby konsumpcji muzyki, IFPI zebrała informacje od ponad 43 tysięcy respondentom z 26 krajów. Dzięki tej liczbie, raport ten będzie największym tego typu badaniem muzycznym i najbardziej szczegółowym wglądem w sposób myślenia odbiorców muzyki.
W tym roku w raporcie po raz pierwszy zawarto sekcję poświęconą sztucznej inteligencji (AI), ponieważ szybki rozwój tej technologii w dalszym ciągu stwarza zarówno możliwości, jak i wyzwania dla branży muzycznej i artystów. Z przeprowadzonych badań wynika jasno, że fani cały czas bardzo cenią autentyczność. Prawie ośmiu na dziesięciu fanów muzyki (79%) uważa, że ludzka kreatywność pozostaje niezbędna do tworzenia muzyki.
Jak wynika z informacji opublikowanej przez IFPI, dla fanów świadomych zdolności generatywnej sztucznej inteligencji do przejmowania i kopiowania repertuaru istniejących artystów, zezwolenie na wykorzystanie muzyki dowolnego artysty jest postrzegane jako absolutnie niezbywalne. Aż 76% uważa, że sztuczna inteligencja nie powinna wykorzystywać ani wchłaniać muzyki czy samego wokalu bez pozwolenia. Co więcej, 74% zgadza się, że sztucznej inteligencji nie należy wykorzystywać do klonowania artystów ani podszywania się pod nich bez zezwolenia. Zdecydowana większość fanów również popiera potrzebę przejrzystości, ponieważ 73% zgadza się z tym, że system sztucznej inteligencji powinien wyraźnie wymieniać wykorzystywaną muzykę.
Szefowa IFPI – Frances Moore – tak komentuje te badania:
Chociaż fani muzyki na całym świecie widzą zarówno szanse, jak i zagrożenia dla muzyki wynikające ze sztucznej inteligencji, ich przesłanie jest jasne: autentyczność ma znaczenie. W szczególności uważają oni, że systemy sztucznej inteligencji powinny wykorzystywać muzykę wyłącznie po uzyskaniu wcześniej zatwierdzonego pozwolenia i że powinny zachować przejrzystość w zakresie materiałów przetwarzanych przez ich systemy. Są to przypomnienia dla decydentów, którzy zastanawiają się, jak wdrożyć standardy odpowiedzialnej i bezpiecznej sztucznej inteligencji.
Poniżej prezentujemy kilka wniosków na temat sztucznej inteligencji, które znajdą się w raporcie „Engaging with Music 2023”:
• 89% fanów muzyki ma świadomość istnienia sztucznej inteligencji.
• 79% uważa, że ludzka kreatywność pozostaje niezbędna do tworzenia muzyki
• 76% wszystkich badanych uważa, że sztuczna inteligencja nie powinna wykorzystywać muzyki czy głosu artysty bez jego zgody
• 74% respondentów zgadza się, że sztucznej inteligencji nie należy bez zezwolenia wykorzystywać do klonowania artystów ani podszywania się pod nich
• 73% przepytanych zgadza się, że system sztucznej inteligencji powinien wyraźnie prezentować informację na temat muzyki, którą pobrał lub wykorzystał podczas procesu uczenia się
• 70% wszystkich badanych zgadza się, że należy wprowadzić ograniczenia w zakresie możliwości sztucznej inteligencji
• 64% pytanych osób uważa, że rząd powinien uczestniczyć w ustalaniu ograniczeń w zakresie możliwości sztucznej inteligencji

Więcej informacji na stronie www.ifpi.org.
zdjęcie główne: mat. prasowe IFPI