Brytyjski zespół Jethro Tull ogłosił, że na początku marca ukaże się nowy studyjny album tej formacji. Na płycie „Curious Ruminant” znajdzie się dziewięć utworów, a pierwszą zapowiedzią nowego krążka jest tytułowy kawałek.
W 2022 roku grupa Jethro Tull zaprezentowała pierwszy od wielu lat album „The Zealot Gene”, a rok później ukazała się płyta „RökFlöte”. Na 7 marca 2025 roku wyznaczono premierę kolejnego krążka – „Curious Ruminant”, który będzie 24. albumem studyjnym w dyskografii zespołu. Złoży się na niego dziewięć utworów trwających od nieco ponad dwóch do ponad szesnastu minut. W większości będą one wykonywane przez cały zespół i dodatkowych muzyków.
Na płycie zadebiutuje gitarzysta Jack Clark, który dołączył do Jethro Tull w ubiegłym roku, a niezmiennie od reaktywacji w 2017 roku trzon grupy stanowią Ian Anderson (flety, wokal, gitary, mandolina), David Goodier (gitara basowa), John O’Hara (fortepian, akordeon, instrumenty klawiszowe) i Scott Hammond (perkusja). Na płycie „Curious Ruminant” usłyszymy też dwóch byłych członków zespołu – klawiszowca Andrew Giddingsa i perkusistę Jamesa Duncana.
Do tytułowego utworu „Curious Ruminant” powstał teledysk, którego twórcą jest Costin Chioreanu.
O nowym albumie Ian Anderson zaczął wspominać już kilka miesięcy po wydaniu „RökFlöte”. Jakiś czas później pierwsze pomysły zaczęły się krystalizować w postaci szkiców, a w maju 2024 roku niedokończone kawałki nagrane wcześniej z O’Harą, Goodierem i Duncanem stały się punktem wyjścia dla nowych piosenek, które zaczęły nabierać kształtu. Pisanie tekstów i melodii do całego nowo napisanego materiału następowało bardzo szybko. Gdy w czerwcu Anderson zaczął pracować nad nimi na poważnie okazało się, że idealnie wpasowuje się on w muzyczny klimat i style wcześniejszych nagrań. Jego teksty są tutaj często na bardziej osobistym poziomie treści lirycznych, niż wcześniej, Zwykłe opisy obserwacyjne przeplatają się z nieco bardziej szczerymi momentami obnażania duszy. Niektóre utwory powstały z niedokończonych instrumentalnych demówek stworzonych kilka lat temu, ale nie powoduje to podziału stylistycznego, który mógłby rzucić się w oczy (a raczej w uszy). Oprócz charakterystycznych solówek i melodii granych na flecie, w kilku utworach pojawiają się również akordeon, mandolina, gitara akustyczna i tenorowa, więc subtelne tło akustycznego i folk rocka przypomina o dziedzictwie Jethro Tull z lat 70. XX wieku.
Album „Curious Ruminant” będzie dostępny w kilku formatach, w tym pakietach obejmujących różne nośniki fizyczne zawierające alternatywne miksy. Płyta będzie też dostępna w formatach cyfrowych.
Strona internetowa zespołu: jethrotull.com
zdjęcie główne: Ian Anderson podczas koncertu Jethro Tull w Nikozji na Cyprze w 2011 roku; fot. Michalakis Ppalis / Shutterstock.com