Niecałe sześć lat po premierze pierwszych pianin cyfrowych z serii Clavinova CSP, Yamaha zaprezentowała nową linię instrumentów wchodzących w jej skład – CSP-200. Obejmuje ona cztery modele (CSP-295GP, CSP-295, CSP-275 i CSP-255) różniące się m.in. klawiaturą, systemem nagłośnieniowym, liczbą barw czy dostępnymi funkcjami, a także konstrukcją i wyglądem zewnętrznym.
Podobnie jak znane już modele CSP-170 i CSP-150, także pianina wchodzące w skład linii CSP-200 wyróżniają się ścisłą integracją z aplikacją Smart Pianist oraz listwą z diodami obsługującą funkcję Stream Lights. Wszystkie cztery instrumenty z nowej serii charakteryzują się 256-głosową polifonią i wykorzystują m.in. próbki fortepianów Yamaha CFX i Bösendorfer Imperial (także nagrane binauralnie), a także takie rozwiązania jak Virtual Resonance Modeling (VRM), Grand Expression Modeling, Key-off Samples czy Smooth Release. Do dyspozycji mamy też funkcje LAYER i SPLIT.
We wszystkich czterech modelach zamontowano dynamiczne, doważone klawiatury z mechanizmem młoteczkowym i wymykiem, obejmujące 88 klawiszy. W pianinach CSP-295GP i CSP-295 jest to klawiatura GrandTouch z drewnianymi białymi klawiszami i przeciwwagami, wykorzystująca liniowo stopniowane doważenie (Linear Graded Hammers). W dwóch pozostałych instrumentach – CSP-275 i CSP-255 – zastosowano klawiaturę GrandTouch-S, przy czym w pierwszym z nich białe klawisze są drewniane.
Nowe pianina Clavinova CSP różnią się także liczbą dostępnych barw gdyż w modelach CSP-295GP i CSP-295 mamy do dyspozycji 872 presety, a w CSP-275 i CSP-255 – 772. Cała czwórka oferuje ponadto 47 zestawów perkusyjnych/SFX. Podobnie wygląda to w przypadku stylów akompaniamentu, gdyż w dwóch pierwszych instrumentach dostępnych jest ich 525, a w dwóch pozostałych 495. W pianinach z serii CSP-200 mamy ponadto do dyspozycji metronom, efekty REVERB (65 typów), MASTER EQ (5) i VOCAL HARMONY (44) oraz Intelligent Acoustic Control (IAC) oraz Stereophonic Optimizer.
Tak jak modele z serii CSP-100, także nowe pianina CSP-200 oferują minimalną liczbę fizycznych kontrolerów – włącznik, suwak regulacji głośności oraz przycisk FUNCTION. Powodem tego jest przeniesieni kontroli na aplikację Smart Pianist dla urządzeń mobilnych (iOS, Android). Z jej poziomu mamy dostęp nie tylko do wszystkich barw, stylów czy utworów dostępnych w tych pianinach, ale także różnych funkcji. Z tabletem lub smartfonem możemy łączyć się kablem USB lub bezprzewodowo, a przejrzysty i intuicyjny interfejs graficzny sprawia, że kontrolowanie pianin jest łatwe i wygodne. Używając aplikacji zyskujemy także dostęp do plików audio dostępnych na urządzeniach mobilnych, a także rejestratorów (audio i MIDI), podglądu zapisu nutowego, progresji akordów czy tekstu piosenek oraz innych narzędzi, w tym chociażby funkcji AUDIO TO SCORE. Podczas odtwarzania utworów z załączonej biblioteki lub zaimportowanych przez siebie, możemy skorzystać z funkcji STREAM LIGHT zyskując dostęp do wizualnej informacji o tym, które klawisze należy nacisnąć, co jest pomocne szczególnie osobom nie będącym za pan brat z zapisem nutowym.
Wszystkie cztery pianina są wyposażone w obsługę Bluetooth (audio, MIDI), wejście mikrofonowo-liniowe z regulacją poziomu sygnału, stereofoniczne wejście AUX [jack 1/8”], dwa wyjścia słuchawkowe, wyjście AUX (L/L+R, R), złącza MIDI (IN, OUT, THRU), gniazdo AUX PEDAL oraz dwa porty USB – jedno typu C (TO HOST) i jedno typu A (TO DEVICE). Pianina wyposażono ponadto w pedały DAMPER (z funkcja półpedału), SOSTENUTO i SOFT, które mogą pełnić także inne funkcje. W modelach CSP-295GP i CSP-295 zastosowano rozwiązanie o nazwie GP Response Damper Pedal, a w pierwszym z nich zamontowano pedały GrandTouch Pedals.
Różnice między pianinami cyfrowymi CSP-200 dotyczą także wbudowanego systemu nagłośnieniowego. Najprostszy zamontowano w CSP-255 i wykorzystuje on dwa głośniki oferując moc 2 × 40 W. Pianino CSP-275 jest wyposażone w system dwudrożny o mocy (50W + 50W) × 2. W przypadku CSP-295GP i CSP-295 moc 3-drożnego systemu wynosi (50W + 50W + 40W) × 2, a membrany głośników wykonano w nich z pulpy uzyskanej z drewna świerkowego (takiego jak wykorzystywane do budowy płyt rezonansowych). Zastosowano w nich także technologię Grand Acoustic Imaging. Dwa najwyższe modele różnią się falowodem przetworników wysokotonowych, a w fortepianowym CSP-295GP zastosowano dodatkowo płytę (widoczną po uchyleniu wieka), w której osadzono głośniki oraz wyprofilowane otwory Twisted Flare Port. Instrument ten wyposażono dodatkowo w woofer o średnicy 20 cm.
Pianina CSP-255 i CSP-275 będą dostępne w wykończeniu Black White oraz Polished Ebony. W przypadku CSP-295 i CSP-295GP dostępne opcje kolorystyczne to Black, Polished Ebony oraz Polished White.
Więcej informacji na stronie pl.yamaha.com.