Koncern Yamaha rozszerzył ofertę instrumentów klawiszowych przeznaczonych zarówno na scenę jak i do studia, o nową linię obejmującą modele CK88 i CK61 różniące się typem i zakresem klawiatury.
Seria CK będąca rozszerzeniem rodziny instrumentów określanych przez producenta mianem Stage Keyboards, czerpie wiele z wcześniejszych modeli CP i YC, łącząc znane z nich cechy z nowymi rozwiązaniami. Wszechstronne CK88 i CK61 sprawdzą się równie dobrze w warunkach studyjnych jak i scenicznych, a łatwość w transporcie i możliwość zasilania bateriami sprawiają, że możemy zabrać je ze sobą gdziekolwiek chcemy.
W obu instrumentach zastosowano moduł dźwiękowy o maks. 128-głosowej polifonii, bazujący na technologiach AWM2 i AWM. Do dyspozycji mamy aż 363 fabryczne presety, w tym barwy znane z serii CP i YC. W kolekcji tej znajdziemy barwy fortepianów i pianin akustycznych, pianin elektrycznych, organów, instrumentów dętych i smyczkowych, gitarowe i basowe, syntezatorowe barwy typu Lead i Pad, barwy chromatycznych instrumentów perkusyjnych i inne. Dzięki dostępności w CK88 i CK61 trzech partii, możemy łączyć ze sobą barwy na różne sposoby. Każdą partię (A, B, C) możemy łatwo aktywować/dezaktywować z poziomu panelu, a także regulować jej głośność przy pomocy dedykowanych suwaków. Dzięki funkcjom LAYER i SPLIT oraz możliwości ustawienia m.in. dwóch punktów podziału do wyboru mamy różne konfiguracje partii oraz barw nakładanych na siebie i/lub rozdzielanych między strefy.

Oba instrumenty z serii CK dają też możliwość korzystania z programów LIVE SET, na które przeznaczono 160 komórek pamięci (80 zajętych fabrycznie). Z myślą o wygodnym korzystaniu z barw organów elektromechanicznych na panelu umieszczono dedykowane kontrolery – 9 suwaków pełniących rolę drawbarwów oraz przyciski służące do obsługi efektów VIBRATO/CHORUS i PERCUSSION. Wygodny dostęp mamy także do efektów insertowych, o które możemy wzbogacić barwy przypisywane do poszczególnych partii. Do dyspozycji mamy bloki DRIVE (5 typów) oraz EFFECT 1 i EFFECT 2 (po 36 typów), których intensywność można regulować z panelu. CK88 i CK61 wyposażono ponadto w bloki DELAY (4 typy) i REVERB (3 typy) oraz 3-pasmowy korektor, które również możemy kontrolować bezpośrednio odpowiednimi potencjometrami. Nie zapomniano też o możliwości edycji barw syntezatorowych umieszczając na panelu pokrętła służące do regulacji ustawień filtra i generatora obwiedni. Instrumenty oferują też różne dodatkowe funkcje i tryby, w tym MONO (m.in. dwa typy Portamento) i UNISON, AUDIO TRIGGER czy MASTER KEYBOARD.
W większym modelu (CK88) skierowanym do pianistów i osób o pianistycznym zacięciu zamontowano dynamiczną klawiaturę GHS obejmującą 88 klawiszy. W mniejszym (CK61) zastosowano dynamiczną, 5-oktawową lekką klawiaturę FSB. Oba instrumenty wyposażono w kontrolery PITCH BEND i MODULATION oraz wbudowany system nagłośnieniowy o mocy 2 × 6 W. Głośniki umieszczono w dolnej części obudowy, a cały system można wyłączyć jeśli nie będziemy z niego korzystać.


Instrumenty wyposażono w wejścia A/D (L/MONO, R) z regulacją czułości, do których możemy podłączyć mikrofon lub źródła o poziomie liniowym. Do dyspozycji mamy też wyjścia liniowe i słuchawkowe, złącza MIDI (IN, OUT), dwa wejścia dla kontrolerów nożnych oraz porty USB typu A i B. Pierwszy z nich daje możliwość podpięcia zewnętrznego nośnika zawierającego np. pliki audio, a drugi umożliwia komunikację z komputerem. W tym przypadku możemy skorzystać z funkcji interfejsu audio. Nowe instrumenty oferują ponadto wsparcie dla technologii Bluetooth, co pozwala na bezprzewodową komunikację z urządzeniami mobilnymi. Do zasilania CK88 i CK61 możemy użyć ośmiu baterii AA lub zewnętrznego zasilacza. Większy z instrumentów waży bez baterii 13.1 kg, a mniejszy – tylko 5.6 kg.
Nowe instrumenty z rodziny Stage Keyboards mają być dostępne w sprzedaży na początku kwietnia.
Więcej informacji na stronie pl.yamaha.com.