W ofercie firmy Cherry Audio pojawił się nowy instrument wirtualny o nazwie Memorymode. Zarówno jego nazwa jak i wygląd wirtualnego panelu jasno wskazuje na inspirację, którą jest polifoniczny syntezator firmy Moog Music z 1982 roku.
Mowa tu oczywiście o modelu Memorymoog – 6-głosowym syntezatorze analogowym, który wykorzystywał trzy oscylatory VCO, generator szumu, filtr dolnoprzepustowy, dwa generatory obwiedni ADSR, generator LFO oraz sekcję VOICE MODULATION. Instrument był wyposażony w 5-oktawową klawiaturę i pamięć na 100 programów Patch. Model ten był produkowany przez trzy lata i był ostatnim syntezatorem firmy Moog przed jej bankructwem w 1987 roku. Bazująca na nim aplikacja Memorymode jest nowym „flagowym” instrumentem wirtualnym w ofercie Cherry Audio. Opracowując tę wtyczkę korzystano z instrumentu pochodzącego z 1982 roku, którego pierwszym właścicielem był sam Chick Corea…
Chociaż z jednej strony Memorymode jest wiernym odwzorowaniem sprzętowego pierwowzoru, to przeniesienie go do domeny cyfrowej pozwoliło wzbogacić instrument o dodatkowe cechy i możliwości. Jedną z nich jest polifonia, która w tym przypadku została rozszerzona do 16 głosów. Tor syntezy aplikacji jest taki jak w oryginale, ale przykładowo w bloku filtracji mamy możliwość wyboru wartości nachylenia zbocza (12 lub 24 dB/okt.). Na wirtualnym panelu znajdziemy również kilka innych elementów kontroli niedostępnych w sprzętowym syntezatorze. Nowości pojawiły się także w sekcji modulacji, w której zwiększono liczbę celów – zarówno dla bloku LFO MODULATION jak i VOICE MODULATION. Rozszerzono też możliwości pokładowego arpeggiatora. Zupełną nowością są z kolei wbudowane efekty, a do dyspozycji mamy bloki Phaser, Ensemble, Echo i Reverb.
Memorymode oferuje także różne tryby pracy dotyczące wyzwalania dźwięku przez klawiaturę (mono- i polifoniczne), a ponadto do dyspozycji mamy chociażby tryb CHORD czy funkcję UNISON. Pokładowa biblioteka obejmuje ponad 600 fabrycznych presetów, wśród których znalazły się zarówno barwy znane z oryginału, jak również programy autorstwa takich twórców jak James Terris, Julian „J3PO” Pollack, Dave Polich czy Huston Singletary.
Aplikacja daje też możliwość sterowania parametrami przy pomocy komunikatów MIDI, a ponadto instrument oferuje wsparcie dla technologii MPE. Nowy syntezator wirtualny może pracować jako wtyczka VST/VST3/AAX/AU lub jako samodzielna aplikacja. Program wymaga 64-bitowego środowiska Windows (co najmniej 7) lub macOS (10.9 lub nowszy).
Instrument można obecnie kupić w cenie 39 USD, która wzrośnie później do 59 dolarów. Na stronie internetowej dostępna jest też 30-dniowa wersja demonstracyjna.
Więcej informacji na stronie cherryaudio.com.