Arturia zaprezentowała nowy interfejs audio/MIDI będący najbardziej rozbudowanym urządzeniem tego typu w ofercie francuskiej firmy. AudioFuse 16Rig to nowy flagowy model oferujący bogaty wybór gniazd wejściowych i wyjściowych, wyposażony w szerokie możliwości przekierowywania sygnałów.
O ile przez pierwsze lata działalności Arturia ograniczała się wyłącznie do tworzenia oprogramowania, z czasem rozszerzała swą ofertę o produkty sprzętowe – klawiatury sterujące i inne kontrolery oraz syntezatory, a w końcu także interfejsy audio. Pierwszy model z serii AudioFuse zaprezentowano po raz pierwszy w 2015 roku, a na rynek wprowadzono go dwa lata później. W 2019 roku firma pokazała dwa kolejne modele – AudioFuse Studio i AudioFuse8Pr e. Teraz przyszedł czas na najnowszy model z tej serii, którym jest właśnie AudioFuse 16Rig – zaawansowany technologicznie interfejs audio/MIDI zamknięty w obudowie rack 1U.
Podobnie jak wcześniejsze modele AudioFuse, a także interfejsy z zaprezentowanej w 2021 roku serii MiniFuse, także najnowsza propozycja francuskiej firmy łączy w sobie imponujące specyfikacje techniczne i workflow oparty na kreatywności. Wszystko to skierowane jest do muzyków, producentów i innych osób pracujących z dźwiękiem. Niezależnie od tego czy mamy studio pełne syntezatorów czy chcielibyśmy nagrywać cały zespół albo potrzebujemy rozbudowanych możliwości routingu sygnałów i ich monitorowania, AudioFuse 16Rig może być odpowiedzią na nasze potrzeby. Nowy interfejs obsługujący 32 wejścia i 28 wyjść zapewnia łączność, wszechstronność i użyteczność na najwyższym poziomie, których potrzeba w profesjonalnych zastosowaniach audio, a wszystko to w niespotykanej dotąd cenie.
Liczba i zróżnicowanie gniazd oferowanych przez AudioFuse 16Rig robi wrażenie. Do dyspozycji mamy m.in. 2 wejścia typu combo [XLR/jack] obsługujące sygnały z mikrofonów, gitar i innych instrumentów oraz źródeł o poziomie liniowym, 16 wejść liniowych (8 z nich obsługuje także sygnały CV) oraz stereofoniczne wejście typu jack 1/8” (zdublowane wejścia 3/4), 2 wyjścia MONITOR, 8 wyjść liniowych (dwa z nich zdublowane) oraz dwa wyjścia słuchawkowe [jack 1/4” i jack 1/8”], a także po dwa cyfrowe wejścia i wyjścia ADAT [optyczne]. Urządzenie wyposażono również w złącza MIDI (IN, OUT/THRU × 2), wyjście CLOCK [jack 1/8”] oraz złącza WORD CLOCK (IN, OUT) [BNC]. Do komunikacji z komputerem służy port USB typu C, a ponadto do dyspozycji mamy trzy porty typu A (HUB × 2, MIDI) pozwalające podpinać różne urządzenia, w tym kontrolery czy klawiatury sterujące. Całości dopełnia gniazdo dla zewnętrznego zasilacza 15V.
Gniazda rozmieszczono tak, aby praca z interfejsem była komfortowa. Oznacza to, że większość instrumentów i urządzeń stanowiących stałe wyposażenie naszego studia możemy podpiąć do wejść i wyjść ulokowanych na tylnej ściance, podczas gdy te umieszczone z przodu pozostaną dostępne dla dodatkowych mikrofonów, instrumentów i urządzeń. Dzięki dostępności gniazd optycznych ADAT (do 16 kanałów przy 48 kHz), możemy w razie potrzeby rozszerzyć liczbę wejść i wyjść poprzez podłączenie odpowiedniego urządzenia (np. AudioFuse 8Pre). W interfejsie AudioFuse 16Rig zamontowano 24-bitowe przetworniki A/D D/A firm ESS i Cirrus Logic (częstotliwości próbkowania do 192 kHz), pozwalające nadać naszym nagraniom odpowiedni blask i klarowność. Niezależnie od tego, czy będziemy nagrywali wokal, gitary, syntezatory czy podłączali inne instrumenty i źródła dźwięku, nowy model AudioFuse zapewni nam odpowiednią jakość w każdym scenariuszu.
Poza złączami, na frontowej ściance interfejsu umieszczono wyświetlacz z enkoderem i przyciskami funkcyjnymi, pokrętła głośności obsługujące wyjścia MONITOR i słuchawkowe oraz włącznik. Na niewielkim „ekranie” możemy mieć podgląd informacji dotyczących wejść lub wyjść, miksera czy innych trybów. Dzięki dostępnym funkcjom możemy skonfigurować przepływ sygnałów tak, aby odpowiadał naszym potrzebom niezależnie czy mamy w planach nagrywanie lub miksowanie albo reamping gitary, czy też zamierzamy przełączać między różnymi monitorami studyjnymi (A/B) lub skorzystać z wielu odsłuchów podczas rejestrowania całego zespołu. AudioFuse 16Rig będzie mógł pracować także bez połączenia z komputerem pozwalając przesyłać sygnały audio i MIDI, dzięki dwóm wewnętrznym mikserom (MAIN i CUE) sterowanym przez MIDI. Urządzenie pozwoli też zapisywać w presetach własne ustawienia konfiguracji, aby ułatwić sobie i przyspieszyć pracę w różnych środowiskach i sytuacjach.
Do współpracy z nowym interfejsem przeznaczona będzie aplikacja AudioFuse Control Center umożliwiająca zdalną kontrolę najważniejszych funkcji i parametrów. W komplecie z urządzeniem znajdzie się pakiet AudioFuse Creative Suite obejmujący wirtualny instrument Analog Lab Intro oraz kolekcję efektów (Pre 1973, Pre V76, Pre TridA, Filter MINI, Chorus JUN-6, Comp FET-76, Delay TAPE-201, Rev PLATE-140, Phaser BI-TRON, Comp DIODE-609).
Podobnie jak w przypadku AudioFuse 8Pre, nowy interfejs AudioFuse 16Rig jest wyposażony w „uszy” mogące pełnić jednocześnie rolę „nóżek”. Dzięki temu możemy zarówno zamontować urządzenie w skrzyni rack, jak również używać go jako interfejsu desktopowego.
Więcej informacji na stronie www.arturia.com.
Dystrybutorem produktów marki Arturia jest Audiotech.