Monitory odsłuchowe ADAM Audio możemy spotkać w wielu studiach nagraniowych, zarówno dużych jak i projektowych. W tym roku oferta tej firmy powiększyła się o nową serię aktywnych monitorów, składającą się z pięciu modeli (S2V, S3V, S3H, S5V, S5H), w których litera na końcu symbolu odpowiada temu, w jaki sposób producent zaleca ustawić odsłuch – pionowo (V) lub poziomo (H). Do testów otrzymaliśmy najmniejsze monitory z nowej serii – S2V. Zobaczmy co oferuje nam ten model…
OPIS
S2V umieszczono w estetycznie wyglądającej i solidnie zaprojektowanej (specjalnie dla serii S) obudowie. Konstruktorom udało się połączyć rozwiązania technologiczne poprawiające jakość brzmienia zestawu z designerskim wyglądem. Model S2V zaprojektowano do użytkowania w małych i średnich pomieszczeniach odsłuchowych. Jak nazwa modelu wskazuje jest to aktywny dwudrożny zestaw głośnikowy. Większość jego podzespołów została zaprojektowana specjalnie dla nowej serii. Do odtwarzania niskiego i środkowego odcinka pasma częstotliwości służy siedmiocalowy woofer ELE (Extended Linear Excursion) z membraną HexaCone i półtoracalową cewką. Ten głośnik jest napędzany wzmacniaczem klasy D o mocy 300 W. Do odtwarzania wyższych częstotliwości przeznaczony jest z kolei ręcznie składany wysokotonowy głośnik wstęgowy S-ART. Ten przetwornik jest napędzany wzmacniaczem klasy A/B oferującym moc 50 W. Nowe są nie tylko głośniki ale i m.in. falowód podłączony z tweeterem oznaczony symbolem HPS. Z przodu znajdziemy ponadto diodę informującą o statusie monitora oraz dwa specjalnie wyprofilowane otwory systemu bass-reflex.
Na tylnej ściance ulokowano z kolei panel, dający m.in. dostęp do wszystkich gniazd. Do dyspozycji mamy analogowe wejście typu XLR oraz cyfrowe wejście i wyjście AES3. Umieszczono tam również port USB typu B, który służy do aktualizacji oprogramowania wbudowanego procesora DSP oraz do ewentualnej edycji jego parametrów. Z tyłu ulokowano też oczywiście gniazdo prądowe oraz włącznik, a ponadto znajdziemy tam pusty slot na dowolny moduł, który może być stworzony przez firmę ADAM Audio w przyszłości.
Monitory S2V wyposażono w procesor DSP, umożliwiający dostosowanie pracy odsłuchów do warunków akustycznych pomieszczenia. Obsługę procesora umożliwia dedykowany enkoder/przełącznik na tylnym panelu obudowy oraz znajdujący się powyżej niego wyświetlacz OLED. Za pomocą procesora możemy przywoływać, zapisywać i edytować presety. Pierwsze dwa są fabryczne: PURE (w tym presecie nie dodajemy żadnej korekcji) oraz UNR (Uniform Natural Response) – preset opracowany w ADAM Audio. Następnie użytkownik ma do dyspozycji miejsca na trzy własne presety. Podczas tworzenia presetów użytkownik ma do dyspozycji sześć korektorów parametrycznych ze zmienną dobrocią oraz dwa korektory półkowe. Zakres korekcji wynosi ±12 dB (krokami po 0.5 dB). S2V umożliwia również opóźnienie sygnału w zakresie od 0 do 0.5 ms krokami po 0.1 ms. Dodatkowo pokładowy procesor umożliwia kontrolę nad pozostałymi parametrami pracy urządzenia (wybór i źródła sygnału, konfiguracja AES3).
WRAŻENIA
ADAM Audio S2V są monitorami wysokiej klasy brzmieniowej. Konstrukcja i zastosowane podzespoły sprawiają, że są one w stanie odzwierciedlić najmniejszy szczegół w warstwie brzmieniowej odsłuchiwanego materiału. Wbudowany procesor DSP umożliwia precyzyjne dostosowanie parametrów pracy monitorów do warunków odsłuchowych oraz do preferencji odsłuchującego. To ostatnie jest nadal niezwykle istotne, gdyż po sprawdzeniu wszystkich mierzalnych parametrów i tak najczęściej ostateczne decyzje są podejmowane według subiektywnej opinii realizatora lub producenta. A w wytworzeniu takowej, możliwość dostosowania brzmienia monitorów do preferencji słuchacza jest funkcją niezastąpioną. Tego typu subiektywizm jest bardzo cennym, jeśli nie najcenniejszym zjawiskiem – gdyby nie to, udział człowieka w procesie miksowania i masteringu nie byłby konieczny, w końcu ludzkie „urządzenia pomiarowe” są znacznie „słabsze” od tych, które człowiek stworzył za pomocą technologii. Sądzę że ta dziedzina może stać się ostatnim bastionem gdzie technika nie zastąpi żywego człowieka w przyszłych czasach rozwoju sztucznej inteligencji (AI).
Wspomniałem o tym nie bez powodu. Jest wiele szkół słuchania podczas miksowania oraz wiele systemów według których realizator dobiera monitory do pracy. Większość z nich można by umieścić w dwóch kategoriach. Pierwsza to taka w której monitor studyjny ma wywoływać pozytywne uczucia audiofilskie – odtwarzana muzyka ma zachwycać co wprowadza realizatora w stan euforii twórczej (oraz pozwala pracować nieco dłużej bez oznak zmęczenia) i miks wychodzi znakomicie. Druga kategoria zakłada odwrotność – odtwarzana muzyka nie powinna brzmieć „ładnie” aż do momentu gdy realizator nie usunie wszystkich przeszkadzających elementów. W związku z tym są realizatorzy, którzy wola monitory brzmiące „ładnie” i są preferujący monitory uwypuklające nierówności w miksie. Jakkolwiek paradoksalnie to nie zabrzmi, S2V mogą przypaść do gustu i jednym i drugim. Z jednej strony brzmią „ładnie”, a z drugiej są na tyle precyzyjne, że bez trudu realizator wyłapuje to, co w miksie przeszkadza. Oczywiście te ostatnie zdania dotyczyły „odbioru emocjonalnego” bez którego trudno o dobry miks, a takowy odbiór nie jest możliwy bez wysokiej klasy monitorów, jakimi są S2V.
PODSUMOWANIE
Monitory ADAM Audio S2V polecam do każdego małego lub średniego studia. Uważam że są w pełni warte swej ceny i dla wielu realizatorów mogą stać się podstawowym narzędziem pracy.
Tekst: Konstantin „Kostek” Andriejew
DANE TECHNICZNE
Moc: 350 W (LF: 300 W klasa D, HF: 50 W klasa A/B)
Głośniki: woofer 7”, tweeter S-ART 4”
Inne funkcje: wbudowany DSP, DELAY (0 – 5 ms), korektory (6 parametrycznych, 2 półkowe), 5 komórek pamięci
Wejścia/wyjścia: ANALOG IN [XLR], AES (IN, OUT) [XLR], USB [typ B]
Wymiary: 346 × 222 × 338 mm
Ciężar: 11 kg
Sugerowana cena: 8150 PLN/szt.
Do testu dostarczył:
Audiostacja
ul. Kolejowa 93/95
05-092 Łomianki
tel. (22) 1225300
Internet: www.audiostacja.pl, www.adam-audio.com
Test ukazał się w numerze 10/2017 miesięcznika Muzyk.