W ofercie firmy Ableton dostępna jest już nowa wersja jej flagowego programu, której pojawienie się zapowiedziała ona w listopadzie ubiegłego roku. Zgodnie z wcześniejszymi informacjami, Live 11 przynosi ze sobą co najmniej kilka istotnych zmian i nowości.
Przede wszystki, w programie Live 11 zaimplementowano rozwiązania dotyczące tzw. compingu czyli komponowania jednego, głównego ujęcia z kilku śladów. W nowej wersji programu możliwości te obejmują zarówno sygnały audio jak i komunikaty MIDI, a zastosowane w aplikacji mechanizmy same będą rozkładały poszczególne partie na pojedyncze ścieżki. Mając do dospozycji, będziemy mogli następnie „zeszyć” ze sobą najlepsze podejścia i fragmenty pochodzące z tych ścieżek, aby uzyskać finalną wersję. Inną nowością jest możliwość łączenia ze sobą co najmniej dwóch różnych śladów oraz jednoczesnej edycji ich zawartości.
Kolejna zmiana w Live 11 związana jest z obsługą standardu MIDI Polyphonic Expression. Zaimplementowanie w programie tego rozwiązania umożliwi korzystanie z pełnego potencjału MPE i charakterystycznych dla niego form ekspresji i modyfikacji, aplikując je na poszczególne „nuty” MIDI. Specjalny, dedykowany temu widok EXPRESSION pozwoli na ich wygodną edycję. O wsparcie dla MPE wzbogacone zostały ponadto pokładowe instrumenty wirtualne Wavetable i Sampler oraz arpeggiator wbudowany w Live 11.
Wraz z pojawieniem się nowej wersji, powiększyło się także grono Live Devices czyli wirtualnych „urządzeń” dostępnych wewnątrz Live 11. Są to przede wszystkim nowe efekty – Hybrid Reverb, Spectral Resonator, Spectral Time i PitchLoop89 (owoc współpracy z Robertem Henke). Ostatnia nowość – Inspired by Nature – to powstałe we współpracy z Dillonem Bastanem połączenie sześciu instrumentów i efektów. Program wzbogacił się także o nowe biblioteki barw – Voice Box, Mood Reel i Drone Lab oraz Upright Piano, Brass Quartet i String Quartet (trzy ostatnie stworzono wspólnie z firmą Spitfire Audio).
W programie Live 11 zaimplementowano również rożne nowe narzędzia, które przydadzą się nam zarówno w studiu jak i na scenie. Zyskaliśmy m.in. śledzenie tempa (Live Tempo Following) oraz możliwość zachowywania statusu kontrolerów MACRO do późniejszego przywołania (Macro Snapshots). Co więcej, w Rack może zostać skonfigurowany tak, aby miał od od 1 do 16 makr. Inne nowości wprowadzone do programu to możliwość wprowadzania elementów przypadkowości w odniesieniu do występowania dźwięków i wartości VELOCITY.
Wprowadzono również różne zmiany odnoszące się do współpracy z kontrolerem Push, a o nowe możliwości wzbogaciło się także środowisko Max for Live.





Program Live 11 jest dostępny w trzech wersjach – Intro, Standard oraz Suite.
Więcej informacji na stronie www.ableton.com.