Szwedzka firma teenage engineering udostępniła pierwszą dużą aktualizację systemu operacyjnego dla samplera EP-133 K.O. II, który od momentu premiery zdążył już skraść serca wielu użytkowników. W wersji 2.0 wprowadzono szereg przydatnych nowości, wśród których znalazły się m.in. takie funkcje jak resampling, możliwość samplowania bez użycia rąk, sidechain do kontroli groove’u, tryb Song, zwiększona polifonia czy rozszerzona obsługa MIDI.
Kompaktowy sampler EP-133 K.O. II, który miał premierę pod koniec 2023 roku, już wcześniej był aktualizowany przez producenta, ale tym razem update przynosi ze sobą sporo poważnych zmian. Pierwszą nowością dodaną w wersji 2.0 jest funkcja RESAMPLE pozwalająca próbkować dowolne źródła dźwięku i przetwarzać je w celu uzyskania zupełnie nowych sampli. Funkcja pozwala nakładać na siebie różne efekty, tworzyć nowe beaty w oparciu o wcześniejsze oraz łączyć ze sobą różne próbki. Wraz z aktualizacją, sampler zyskał też rozwiązanie problemu, na który możemy się natknąć podczas próbkowania. Otóż bywają sytuacje, w których podczas samplowania potrzebujemy obu rąk do gry na instrumencie. Teraz jest to możliwe, gdyż EP-133 K.O. II będzie przytrzymywać pady za nas. Kolejną nowością jest tryb SONG umożliwiający łączenie scen w łańcuchy tworzące w ten sposób dłuższe struktury, czyli utwory. W wersji 2.0 zaimplementowano także funkcję SIDECHAIN pozwalającą jednemu dźwiękowi kontrolować głośność innego. Możemy w ten sposób np. zmniejszać głośność basu, w momentach pojawiania się stopy. Aktualizacja przynosi też ze sobą zwiększenie liczby głosów, dzięki czemu sampler obsługuje teraz 16-głosową polifonię mono lub 12-głosową stereo. Dzięki dodaniu funkcji MIDI THRU możemy przekazywać komunikaty MIDI między urządzeniami utrzymując je w synchronizacji. Jednocześnie sparować można maks. 16 urządzeń.

Poza powyższymi funkcjami, w wersji 2.0 sampler EP-133 K.O. II zyskał też szereg innych nowości, usprawnień i poprawek. Wśród wprowadzonych zmian znalazły się m.in.: obsługa dodatkowych wartości rytmicznych i interwałów, zapisywanie zmian w dźwiękach poprzez przytrzymanie przycisków SHIFT i SOUND, bezkrokowe ustawianie wysokości dźwięku, zapisywanie zmian na dysku także podczas odtwarzania próbek, parametr SWING dostępny dla konkretnego projektu a nie globalnie, synchronizacja przełącznika projektu na żywo z końcem taktu, przejście do zera przy zmianie TRIM IN na dźwiękach mono czy synchronizacja zmian scen z końcem patternu.
Więcej informacji na stronie teenage.engineering.
Dystrybutorem produktów marki teenage engineering jest Audiotech.