Jednym z pamiętnych występów zespołu Nirvana był akustyczny koncert, który grupa zagrała w Nowym Jorku w ramach cyklu „MTV Unplugged” w 1993 roku. Jak się później okazało, był to jeden z ostatnich telewizyjnych występów Kurta Cobaina, który zmarł kilka miesięcy później. Podczas tego koncertu grał on na zmodyfikowanej gitarze firmy Martin, która pięć lat temu została sprzedana na aukcji. Za trzy miesiące instrument ten pojawi się w Europie i będzie wystawiony w jednym z londyńskich muzeów.
Gitara, na której Kurt Cobain grał podczas tego historycznego występu to zmodyfikowana wersja modelu Martin D18-E, dostosowana do wymagań leworęcznego lidera Nirvany. W gitarze zamontowano m.in. dwa przetworniki DeArmond oraz dodatkowy pickup Bartolini. Instrument ten był rzadki jeszcze przed wprowadzeniem zmian (powstało ich nieco ponad trzysta egzemplarzy), a wprowadzone modyfikacje uczyniły go jedynym w swoim rodzaju. Nic zatem dziwnego, że gdy pojawił się na aukcji w 2020 roku zorganizowanej przez Julien’s Auctions, cenę wywoławczą ustalono na milion dolarów. Choć już to wydawało się to dużą kwotą, finalnie instrument został kupiony za rekordowe 6 milionów dolarów, przez co stał się on najdroższą gitarą sprzedaną na aukcji. Nabywcą okazał się współzałożyciel i prezes firmy RØDE – Peter Freedman, który zgodził się teraz wypożyczyć ten instrument.
Dzięki temu gitarę tę będzie można podziwiać na wystawie, która ruszy na początku czerwca br. w Royal College of Music Museum w Londynie. Po raz pierwszy ów wyjątkowy Martin zostanie wystawiony na widok publiczny w Europie, a w Londynie „spotka się” ponownie z nie mniej słynnym oliwkowym kardiganem, który Kurt Cobain miał na sobie podczas pamiętnego koncertu w Nowym Jorku. Będzie to pierwszy raz, gdy oba te przedmioty będą wystawiane razem.
Wystawa „Kurt Cobain Unplugged” potrwa od 3 czerwca do 18 listopada br., a zwiedzać ją będzie można w sześć dni w tygodniu (od wtorku do niedzieli) w godzinach 11:00 – 16:00. Cena biletu została wyznaczona na 5 funtów.
Więcej informacji na stronie www.rcm.ac.uk.
zdjęcie główne: fot. DGC Records