Arturia udostępniła nowy firmware dla interfejsu AudioFuse 16Rig, która znacznie rozszerza możliwości wykorzystywania tego urządzenia. Wersja 2.0 wprowadza mianowicie możliwość zarządzania systemami odsłuchowymi złożonymi z nawet 16 monitorów wraz z kontrolą najistotniejszych parametrów.
Dzięki aktualizacji do wersji 2.0, użytkownicy AudioFuse 16Rig mogą wyjść poza stereo i doświadczyć swobody miksowania dźwięku surround (5.1, 7.1) lub immersyjnego (7.1.4, 9.1.6), jak również w innych niestandardowych formatach. Pracując w tych konfiguracjach możemy korzystać z wielu usprawnień, które sprawiają, że praca z interfejsem jest łatwiejsza, bardziej elastyczna i bardziej kreatywna niż kiedykolwiek. Dzięki aktualizacji użytkownicy będą gotowi do wykorzystania najnowszych trendów w produkcji immersyjnego dźwięku na potrzeby muzyki, filmów i gier – niezależnie od tego, czy są doświadczonymi właścicielami studiów, czy początkującymi twórcami poszukującymi najbardziej przystępnej cenowo drogi do dźwięku przestrzennego. Funkcje immersyjne są dostępne dla częstotliwości próbkowania do 48 kHz.

Dzięki możliwości wykorzystania maksymalnie 16 kanałów używając dowolnej kombinacji wyjść analogowych i cyfrowych ADAT dostępnych w AudioFuse 16Rig, po aktualizacji do wersji 2.0 nasze studio będzie gotowe na przyszłość i pracę z dźwiękiem immersyjnym. Wykorzystując elastyczny system zarządzania monitorami, możemy skonfigurować go na potrzeby różnych formatów, w tym Dolby Atmos (do 9.1.6), Auro-3D, 5.1, 7.1 czy Quad. Niezależnie od złożoności systemu odsłuchowego, mamy możliwość indywidualnego dostosowywania głośności poszczególnych monitorów czy regulacji opóźnienia do 20 ms na głośnik, jak również korzystania z innych opcji w celu zapewnienia idealnego dopasowania dźwięku i obrazu. W kontekście basów, możemy niezależnie dostosowywać punkty podziału zwrotnicy i nachylenia zboczy filtrów dla każdego kanału. Co więcej, Bass Management możemy włączyć lub wyłączyć w dowolnym momencie, w zależności od potrzeb.
Aktualizacja do wersji 2.0 przynosi też ze sobą możliwość łatwego wyciszania lub izolowania grup monitorów jednym ruchem. Obsługa takich parametrów jak MUTE, DIM, REF (resetowanie poziomu odniesienia) czy BM (włączanie/wyłączanie zarządzania basami) jest dostępne zarówno z poziomu panelu AudioFuse 16Rig jak również korzystając z aplikacji AudioFuse Control Center. Wbudowany generator szumu różowego pozwoli z kolei na szybką kalibrację i rozwiązywanie problemów z konfiguracją immersyjną.

Oprócz funkcji immersyjnych, firmware w wersji 2.0 oferuje też liczne inne ulepszenia wyczekiwane przez użytkowników. W gronie tym znalazły się m.in.:
• automatyczny restart po przerwie w zasilaniu
• usprawnienie sposobu wyświetlania wyskakujących komunikatów na wyświetlaczu
• blokada pokrętła Monitor
• szybki reset poziomu odniesienia – natychmiastowy powrót do skalibrowanego poziomu (niezbędna funkcja dla profesjonalistów pracujących z określonymi standardami głośności)
• wysyłanie miksu CUE do wielu miejsc docelowych
• więcej opcji PPQN dla wyjścia zegara, co daje większą elastyczność podczas synchronizacji syntezatorów modularnych i nie tylko
Warto przypomnieć, że użytkownicy interfejsu AudioFuse 16Rig potrzebujący więcej niż 10 wyjść analogowych mogą łatwo dodać do niego kolejne wyjścia liniowe wykorzystując ekspander AudioFuse X8 OUT.
Więcej informacji na stronie www.arturia.com.
Dystrybutorem produktów marki Arturia jest Audiotech.