W 1970 roku grupa The Doors wydała album „Morrison Hotel”, której okładkę zdobiło zdjęcie wykonane w Los Angeles przedstawiające muzyków w hotelu o właśnie takiej nazwie. Choć już wówczas miał on swoje lata, a do tego nie należał do zbyt eleganckich miejsc, w ten sposób stał się częścią historii muzyki. W tym miesiącu minęło dokładnie 55 lat od powstania tego zdjęcia, ale wkrótce budynek ten może zniknąć. Wszystko przez pożar, który wybuchł w nim w czwartek 26 grudnia.
Autorem zdjęcia zdobiącego okładkę płyty „Morrison Hotel” był Henry Diltz, a okoliczności jego powstania idealnie pasują do rock’n’rolla. W grudniu 1969 roku muzycy wybrali się wraz ze wspomnianym fotografem „w miasto” poszukując miejsc, które można byłoby wykorzystać w oprawie graficznej nowego albumu. Tak trafili na ów hotel przy South Hope Street w środkowej części Los Angeles. Spodobał się on im na tyle, że postanowili zrobić w nim zdjęcie, ale nie otrzymali na nie pozwolenia od portiera. Wykorzystując moment, w którym opuścił on swe miejsce pracy, Jim, Ray, Robby i John wskoczyli do środka ustawiając się przy oknie, a Diltz sfotografował ich stojąc na zewnątrz…
Budynek wybudowany w 1914 roku upamiętniony na tej fotografii już dawno przestał pełnić rolę taniego hotelu. Nadal stał jednak na swoim miejscu, choć wokół zdążyły już wyrosnąć nowe budynki. Od ubiegłego roku jego właścicielem była AIDS Healthcare Foundation zamierzająca przekształcić go w przystępne cenowo mieszkania, borykająca się jednocześnie ze squatersami i bezdomnymi zajmującymi pomieszczenia wewnątrz. Takie osoby przebywały w nim także w momencie wybuchu pożaru, choć nie wiadomo czy się do niego bezpośrednio przyczyniły. Pożar, który wybuchł w czwartek 26 grudnia doprowadził do częściowego zawalenia się stropów i uszkodzenia konstrukcji, a walczyło z nim ponad stu strażaków. Na chwilę obecną nie wiadomo jeszcze, czy budynek będzie nadawał się do odbudowy, czy zostanie całkowicie wyburzony.
Album „Morrison Hotel” wydany w 1970 roku nakładem Elektra Records był piątą płytą studyjną The Doors. Kążek wyprodukowany przez Paula A. Rothchilda był powrotem grupy do blues rocka i składał się niejako z dwóch części – „Hard Rock Café” i „Morrison Hotel”. Płyta ta dotarła do czwartego miejsca listy Billboard 200, a znalazły się na niej m.in. takie utwory jak „Roadhouse Blues” czy „You Make Me Real”.
zdjęcie główne: fot. Elektra Records