Na tydzień przed premierą filmu „Joker: Folie à Deux”, Lady Gaga zaprezentowała album „Harlequin” zainspirowany postacią Harley Quinn, w którą artystka wciela się w tym obrazie. Album wydany nakładem Interecope Records pojawił się z zaskoczenia, gdyż piosenkarka zapowiedziała go zaledwie dni przed premierą.
Na płycie „Harlequin” Lady Gaga zabiera słuchaczy w wolną od gatunkowych ograniczeń podróż, która oddaje istotę jednej z najbardziej kultowych i chaotycznych postaci popkultury. Poza samą artystką, współproducentem krążka jest Michael Polansky. Na nowym albumie inspirowanym jazzem Lady Gaga przenosi klasyczne standardy do współczesności, przepuszczając je przez pryzmat muzyki z różnych nurtów i okresów. Gwiazda tchnęła nowe życie w swoje ukochane utwory, łącząc głęboką miłość do jazzu ze świeżym, awangardowym podejściem, hołdując przeszłości, a jednocześnie kierując piosenki na nowe, niezbadane terytoria.

Nowoczesne podejście do vintage popu jest w przypadku Gagi pełne nawiązań do amerykańskiego leksykonu muzycznego. Świetnym przykładem jest choćby „World On A String”, który dziś można nazwać jazzowym utworem, ale kiedy Tony Bennett go wydał, była to po prostu muzyka pop. Album powstał w duchu czasów, gdy muzycy po prostu nagrywali takie płyty, na jakie mieli ochotę. „Harlequin” stworzono, by słuchać go od początku do końca. Od jazzu po punk, od funku po bluesa i wszystko, co znajduje się pomiędzy – „Harlequin” zawiera unikalne i oryginalne aranżacje utworów, które przywołują żywy chaos i emocjonalną głębię postaci. Klasyki takie jak „Good Morning” i „Get Happy (2024)” zostały wzbogacone o dodatkowe teksty, podkreślające buntowniczego ducha Harley, podczas gdy „Oh, When The Saints” i „World On A String” nabierają nowego znaczenia dzięki zaskakującym, energetycznym aranżacjom, które odzwierciedlają jej dziką, nieokiełznaną naturę. Album zawiera również świeże interpretacje „If My Friends Could See Me Now” i „That’s Entertainment”, z wyraźnym kontrastem w partiach wokalnych, służących do ukazania złośliwej natury Harley. „The Joker” pozwala zagłębić się w związek Harley z niesławnym Jokerem, dając słuchaczom wgląd w ich pokręconą, ale głęboką więź. Emocjonalnym rdzeniem albumu są premierowe utwory „Happy Mistake i „Folie À Deux”, łączące surową wrażliwość z chaotyczną energią, odzwierciedlając walkę kobiety między poczuciem tożsamości a jej popadaniem w szaleństwo. W wyróżniających się utworach, takich jak „Gonna Build A Mountain” i „That’s Life”, album przybiera bardziej introspektywny charakter, ukazując odporność, ambicję i zdolność Harley do odkrywania siebie na nowo nawet w obliczu przeciwności losu. Przejmujący i rozmarzony „Close To You” zapewnia chwilę cichej refleksji pośród emocjonalnych wzlotów i upadków, których doświadczamy, słuchając całości.
Album „Harlequin” został napisany, wykonany i nagrany między Malibu a słynnym studiem Palms w Las Vegas, podczas gdy gwiazda kończyła latem swoją rezydenturę odbywającą się pod hasłem Jazz & Piano. Gaga i Polansky zebrali starannie dobraną listę światowej klasy muzyków, współpracowników i aranżerów, aby stworzyć album, który oddaje ducha Harley Quinn w każdej nucie.
Na płycie „Harlequin” znalazł się też zaskakujący polski akcent, a dotyczy on… tyłu okładki tego albumu. Widzimy tam utrzymany w nieładzie pokój, w którym na ścianie wisi… obraz Jana Matejki przedstawiający Stańczyka. Widzimy go także w jednym z klipów stworzonych dla piosenek.
strona internetowa: www.ladygaga.com
zdjęcie główne: mat. prasowe Universal Music Polska