Cztery lata po premierze poprzedniej generacji, firma Novation zaprezentowała czwartą odsłonę serii klawiatur sterujących Launchkey. Podobnie jak miało to miejsce w przypadku wersji MK3, także opracowując linię Launchkey MK4 nie tylko odświeżono dotychczasowe modele, ale przy okazji rozszerzono gamę klawiatur oferowanych w ramach tej serii.
Launchkey MK4 to linia zaawansowanych klawiatur sterujących i kontrolerów DAW wyposażonych w zestaw narzędzi przydatnych przy tworzeniu muzyki. Każdy ich element zaprojektowano z myślą o maksymalnej kreatywności i ekspresji mając też na uwadze ergonomię i wygodę pracy. Celem przyświecającym projektantom było zatem ułatwienie procesu twórczego. Przy pomocy nowej wersji klawiatur marki Novation możemy wyzwalać dźwięki w instrumentach wirtualnych i sprzętowych, uruchamiać klipy i sceny w aplikacjach komputerowych, a także wygodnie sterować mikserem programu DAW oraz wykorzystywanymi w nim wtyczkami. Nowa generacja klawiatur sterujących obejmuje sześć modeli – cztery z pełnowymiarowymi klawiszami (obejmujące odpowiednio 2, 3, 4 i 5 oktaw) oraz dwa wyposażone w mini-klawisze (odpowiednio 25 i 37). Oznacza to że w serii Launchkey MK4 do pięciu znanych formatów z lat 2019-2020 doszedł nam dodatkowy model Mini.

Niezależnie od modelu i liczby klawiszy, mamy tu do czynienia z klawiaturami reagującymi na dynamikę gry, ulepszonymi względem stosowanych wcześniej. Mowy mechanizm jest na tyle czuły by sprostać najsubtelniejszym oczekiwaniom, a jednocześnie klawiatura jest wyjątkowo trwała. W czterech przypadkach zastosowana została klawiatura typu syntezatorowego (Launchkey Mini 25, Launchkey Mini 37, Launchkey 25, Launchkey 37), natomiast w Launchkey 49 i Launchkey 61 mamy do dyspozycji częściowo doważone klawisze. Co więcej, w dwóch największych modelach mamy możliwość wykorzystywania dwóch partii pracujących na różnych kanałach MIDI. Mogą one być nałożone na siebie (LAYER) lub rozdzielone między dwie strefy (SPLIT).

Na panelach klawiatur z serii Launchkey MK4 znajdziemy nie tylko odświeżone lub przeprojektowane kontrolery, ale także nowe elementy. We wszystkich sześciu modelach dostępna jest sekcja 16 dynamicznych padów z podświetleniem RGB. Są to zupełnie nowe, opatentowane pady FSR obsługujące polifoniczny Aftertouch. W odróżnieniu do standardowych padów, każdy z nich wykorzystuje unikalny czujnik, który zwiększa czułość i poprawia spójność, zapewniając jeszcze lepsze rezultaty podczas gry. Cała szóstka oferuje też 8 enkoderów ulokowanych nad padami. Obie te sekcje kontrolerów dają możliwość wyboru jednego z ośmiu trybów pracy, z których część jest dostępna wyłącznie podczas współpracy z programem DAW. Tak jak wcześniej, w klawiaturach z 49 i 61 klawiszami dostępna jest dodatkowa sekcja kontrolerów obejmująca po 9 programowalnych suwaków i przycisków. Dla tej grupy dostępnych jest pięć trybów pracy. Warto zaznaczyć, że firma Novation kolejny raz dokonała „przemeblowania” na panelu, wracając w pewnym sensie do układu znanego z dwóch pierwszych generacji. Sekcja suwaków zajmuje bowiem lewą część panelu, a pady i enkodery umieszczono po prawej stronie (w wersji MK3 było odwrotnie).

Nowa linia wyróżnia się także lekko zmienionym wzornictwem, a dotyczy to zarówno samej bryły jak i zawartości panelu. Nowością, w którą wyposażono wszystkich sześć klawiatur Launchkey MK4 jest wyświetlacz OLED. W czterech modelach z pełnowymiarowymi klawiszami, towarzyszą dwa przyciski funkcyjne. Nowe klawiatury wyposażono ponadto w sekcję transportu oraz przyciski pozwalające aktywować wbudowany arpeggiator (odświeżony i wzbogacony o dodatkowe możliwości) oraz tryb SCALE, w którym mamy dostęp do 30 różnych skal. Do dyspozycji mamy także trym CHORD z różnymi ustawieniami i funkcjami (np. Fixed Chord pozwalająca wyzwalać pełne akordy za pomocą jednego klawisza czy Chord Map umożliwiająca tworzenie złożonych progresji przy użyciu padów). W modelach z pełnowymiarowymi klawiszami dostępne są też przyciski pozwalające obsługiwać bezpośrednio z panelu metronom czy funkcję Capture MIDI. W tych czterech klawiaturach dostępne są też „kółka” PITCH BEND i MODULATION podczas gdy w modelach Mini mają one formę kontrolerów dotykowych.

Klawiatury Launchkey MK4 są kompatybilny z różnymi programami DAW (Live, Logic, Cubase, Reason Studios, Reaper, FL Studio czy Ardour) oferując płynną i zoptymalizowaną integrację. Dzięki temu mamy możliwość wygodnego sterowania z poziomu panelu takimi funkcjami jak nawigacją na osi czasu, miksowaniem, korekcją dźwięku, uruchamianie klipów czy kontrolowanie parametrów instrumentów i efektów.
W nowej serii do komunikacji z komputerem, tabletem lub smartfonem służy port USB typu C. Gniazdo to służy jednocześnie do pobierania zasilania, a poza nim do dyspozycji mamy wejście dla kontrolera nożnego oraz wyjście MIDI. W obu modelach Mini to ostatnie jest zrealizowane na gnieździe jack 1/8” (TRS, typ A), natomiast w czterech większych dostępne jest tradycyjne gniazdo DIN.

W komplecie z klawiaturami Launchkey MK4 otrzymamy pakiet oprogramowania, oferujący wszystko, co potrzebne, aby natychmiast rozpocząć tworzenie muzyki. W jego skład wchodzi program Ableton Live 12 Lite oraz trzy kolekcje wirtualnych instrumentów i efektów. Pierwszy obejmuje trzy syntezatory firmy GForce – Oberheim SEM, Oberheim OB-EZ i AXXESS. Drugi to zestaw instrumentów orkiestrowych Parallel Orchestras przygotowany przez Orchestral Tools specjalnie dla firmy Novation (Delicate Piano, Flautando Strings, Percussion FX, Shadowy, Paradox Texture, Woodwind Parallax). Ostatni zestaw obejmuje trzy wtyczki firmy Klevgrand (LUXE, R0Verb, Slammer). Dodatkowo zyskujemy dostęp do lekcji w serwisie Medlodics. Tak jak inne produkty firmy Novation, także nowe klawiatury mogą współpracować z aplikacją Components działającą z poziomu przeglądarki. Przy jej pomocy możemy programować kontrolery i zapisywać mapy ustawień, które można później przesłać do klawiatury.
Więcej informacji na stronie novationmusic.com.
Dystrybutorem produktów marki Novation jest Audiotech.