Trzydzieści pięć lat po premierze pierwszego instrumentu marki Waldorf, niemiecka firma postanowiła przywrócić go w formie plug-inu. W ten sposób do jej oferty trafiła aplikacja Microwave 1 Plugin.
Syntezator Microwave zaprezentowany w 1989 roku przez ówczesną firmę Waldorf Electronics GmbH, był pierwszym instrumentem tej marki. Moduł zamknięty w obudowie rack bazował na syntezie Wavetable, z którą odtąd firma ta była kojarzona. W instrumencie tym ważną rolę odgrywał chip ASIC, w którego powstaniu miał udział Wolfgang Palm (twórca syntezatorów PPG). Syntezator o 8-głosowej polifonii wykorzystywał też analogowy filtr (Curtis). Hybrydowy instrument dawał możliwość kreowania barw o różnym charakterze (w tym potężnych basów i łagodnych padów), szybko zyskując popularność, a także stając się początkiem całej linii syntezatorów bazujących na jego koncepcji.
Po trwającej kilka tygodni akcji opartej na filmowych zwiastunach zapowiadających powrót tego instrumentu, firma Waldorf Music GmbH, w której rękach znajduje się obecnie ta marka, wprowadziła do oferty emulację tego syntezatora sprzed 35 lat. Microwave 1 Plugin to próba wiernego odwzorowania sprzętowego pierwowzoru w wirtualnej postaci. Dzięki technologii modelowania udało się oddać charakter i właściwości oryginalnego instrumentu aż po najmniejszcze detale. Dotyczy to zarówno charakterystycznych chipów i przebiegów Wavetable, jak również przetworników D/A oraz poszczególnych bloków toru syntezy. Plug-in zachował też 8-głosową polifonię pierwowzoru. Za sprawą rozbudowanego interfejsu graficznego, wtyczka oferuje łatwy i wygodny dostęp do poszczególnych elementów pozwalających kontrolować dźwięk, w tym także tych, które w oryginale były ukryte. Rackowy moduł oferował tylko kilka przycisków, charakterystyczny czerwony enkoder i mały wyświetlacz. Wirtualny panel aplikacji daje możliwość nie tylko edycji dostępnych przebiegów Wavetable, ale także tworzenia własnych. W plug-inie zaimplementowano ponadto kilka innych dodatków.

Główne onko wtyczki Microwave 1 Plugin jest podzielone na kilka sekcji, w tym dwie najważniejsze, w których mamy dostęp do bloków toru syntezy i innych ustawień w zależności od wybranej zakładki. Syntezator wykorzystuje dwa oscylatory Wavetable z 64 przebiegami fabrycznymi i 24 użytkownika. Na panelu dostępne są ich graficzne reprezentacje jak również informacje na temat wykorzystanych przebiegów fal. Dla każdego oscylatora możemy regulować zestaw właściwych mu parametrów, jak również określać ustawienia modulatorów. W oddzielnej zakładce dostępna jest rozbudowana sekcja z filtrem, wzmacniaczem i mikserem DAC MIX. Dla każdego z 8 głosów syntezatora dostępna jest możliwość niezależnej kalibracji przy pomocy filtrów dolnoprzepustowych. Instrument oferuje pięć programowalnych modulatorów – trzy generatory obwiedni (Wave, Filter, Volume) i dwa generatory LFO.

Wirtualny syntezator daje też możliwość tworzenia multi-instrumentów łącząc ze sobą różne przebiegi korzystając z funkcji SPLIT i LAYER. W zakładce MULTI możemy regulować ustawienia poszczególnych instrumentów, odstrajając je względem siebie, ustawiając w panoramie i określając ich głośność.

Microwave 1 Plugin ma też na pokładzie takie narzędzia jak analizator widma czy Wave Editor, a szczęśliwi posiadacze oryginalnego syntezatora Microvave I mogą skorzystać z opcji zdalnego sterowania modułem z poziomu wtyczki. W aplikacji zapisano wszystkie fabryczne presety (Single i Multi) ze sprzętowego oryginału, dodając do nich pięć starszych i dwie zupełnie nowe kolekcje barw.
Microwave 1 Plugin jest przeznaczony dla komputerów PC i Mac, na których może pracować jako wtyczka VST/VST3/AAX (w środowisku macOS także AU).
Więcej informacji na stronie waldorfmusic.com.
Dystrybutorem produktów marki Waldorf jest Audiotech.