Za nieco ponad miesiąc rozpocznie się Kraków Jazz Week, pod którą to nazwą dokonała się fuzja wydarzeń, które w kulturalnym pejzażu stolicy Małopolski zajmują niezwykle ważne miejsce. Mowa tu o Seifert Jazz Days, konkursach Seifert Competition i Jazz Juniors oraz festiwalowej części drugiego z nich.
W ciągu ośmiu dni, w położonej tuż nad brzegiem Wisły Cricotece najpierw uhonorowana zostanie pamięć jednego z najwybitniejszych krakowskich artystów – skrzypka, saksofonisty i kompozytora Zbigniewa Seiferta. Organizatorzy imprezy wytrwale popularyzują jego dorobek, nie tylko poprzez organizację konkursu, ale i festiwalu Seifert Jazz Days. Niewątpliwie odbywający się po raz szósty Seifert Competition jest jedną z najbardziej adekwatnych form przypomnienia i docenienia dziedzictwa krakowskiego artysty. Z uwagi na międzynarodowy zasięg, konkurs znakomicie służy popularyzacji muzyki Seiferta nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Tuż po wyłonieniu zwycięzców Seifert Competition rozpoczną się przesłuchania uczestników tegorocznego Konkursu Jazz Juniors. Od blisko pół wieku krakowska impreza gromadzi młodych wykonawców, częstokroć ujawniając publiczności talenty oklaskiwane następnie na prestiżowych scenach koncertowych w kraju i za granicą. Plan Kraków Jazz Week nie zamyka się wyłącznie w zmaganiach młodych adeptów sztuki interpretacji i improwizacji. O program części koncertowej zadba jeden z najbardziej nowatorskich artystów europejskiej sceny jazzowej – Nils Petter Molvaer, od tego roku piastujący stanowisko dyrektora artystycznego Festiwalu Jazz Juniors.
SEIFERT COMPETITION (26 – 29 września)
Młodzi muzycy spotkają się już po raz szósty, by zmierzyć się z jednym z najbardziej oryginalnych rozdziałów historii muzyki jazzowej, jakim niewątpliwie jest twórczość Zbigniewa Seiferta. Do udziału w 6. edycji konkursu zgłosiły się instrumentalistki i instrumentaliści z różnych, nawet najbardziej egzotycznych zakątków świata, takich jak: Japonia, Brazylia czy Tajwan. W gronie uczestników zakwalifikowanych do przesłuchań finałowych także znaleźli się przedstawiciele rozmaitych krajów i kontynentów, wśród których sporą grupę stanowi reprezentacja adeptów wiolinistyki z Polski. W dniach 26 i 27 września w Cricotece, na głównej scenie Kraków Jazz Week spotka się dziesięcioro półfinalistów wyłonionych spośród nadesłanych zgłoszeń, przez międzynarodowe jury w składzie: Michał Urbaniak, Anja Lechner, Ernst Reijseger.
W konkursowych zmaganiach Seifert Competition zmierzą się: Anais Drago (Włochy), Tomohiro Ishii (Japonia), Aleksandra Kryńska (Polska), Wojtek Maciejowski (Polska), Andrew Finn Magill (USA), Amalia Umeda Obrębowska (Polska), Chase Potter (USA), Hugo Van Rechem (Francja), Michał Schab (Polska) i João da Silva (Portugalia).
Z tego grona zostanie wybranych pięciu finalistów, którzy już 28 września raz jeszcze spotkają się w Cricotece, celem wyłonienia laureatów 6. odsłony Seifert Competition. We wszystkich zmaganiach uczestnikom towarzyszyć będzie trio wybitnego pianisty jazzowego, wykładowcy krakowskiej Akademii Muzycznej – Dominika Wani. Zespół zagra w składzie: Dominik Wania (fortepian), Michał Kapczuk (kontrabas), Dawid Fortuna (perkusja).
SEIFERT COMPETITION – KONCERT GALOWY (29 września)
Finałem tegorocznej odsłony pierwszej części Kraków Jazz Week oprócz koncertu laureatów będzie występ niecodziennego duetu wiolonczelowego. Anja Lechner i François Couturiers należą do światowej czołówki sztuki wiolonczelowej, a ich twórczość od lat pozostaje w ścisłej łączności z muzyką jazzową i improwizowaną, zachwycając lekkością, polotem i kompetencjami wykonawczymi. Co jest tym cenniejsze, że mimo iż tradycja włączania wiolonczeli do składów jazzowych w roli instrumentu solowego sięga końca lat 40. XX wieku, wciąż nie jest to instrument popularny, ani tym bardziej oczywisty w tego rodzaju twórczości.
JAZZ JUNIORS (30 września – 3 października)
Rok 2024 jest dla Festiwalu Jazz Juniors czasem szczególnym. Za sprawą objęcia przez Nilsa Pettera Molvaera funkcji dyrektora artystycznego i artysty rezydenta, impreza zmienia się, stając się przedsięwzięciem międzynarodowym nie tylko ze względu na artystów, którzy pojawią się w programie koncertów, ale także poprzez poszerzenie kontekstu, w którym pracują organizatorzy. Nils Petter Molvaer w swoich wyborach kuratorskich jest szalenie wyrazisty, stawiając przede wszystkim na artystki i artystów, którzy choć doświadczeni i mający już ugruntowaną pozycję sceniczną, nie utracili kontaktu z młodzieńczą potrzebą poszukiwań w różnorodnych przestrzeniach. W tegorocznym programie nie uświadczymy twórczyń i twórców jazzowych sensu stricto. Zbudowany został on raczej w oparciu o tych, którzy oscylując pomiędzy gatunkami, stawiają kroki odważne, dla których jazz jest integralną częścią procesu twórczego, ale nie stanowi skończonego zbioru narzędzi i nieprzekraczalnych przykazań.
W programie Nilsa Pettera Molvaera czuć ducha festiwalu, który za cele stawia sobie poszukiwania, budowanie sieci połączeń i promowanie odwagi w twórczej kreacji, a nie jedynie zapełnienie sali koncertowej podczas trwania imprezy. To logiczna kontynuacja wieloletniej linii programowej festiwalu, spójnej z podejściem do organizowanego rokrocznie konkursu. Stając przed konkursowym jury wszyscy uczestnicy wiele zyskują, bo nie o rywalizację tu idzie, a o umożliwienie młodzieży mądrego rozwijania się na artystycznej drodze. Nagrody, choć ważne – nie stanowią o wyjątkowości Jazz Juniors, bo podczas tego konkursu wyróżnia się kilku artystów, ale żadnego nie pomija, poświęcając każdemu z uczestników życzliwą uwagę, by jak najpełniej mogli rozwinąć skrzydła.
KONKURS JAZZ JUNIORS (30 września):
• BLU/BRY
• Cyryl Lewczuk Quartet
• Adam Baran & Helicopets
• Reboot The Mood
• Vincent Meissner Trio
• Zbigniew Chojnacki
FESTIWAL JAZZ JUNIORS (1 – 3 października)
1.10
• Hinode Tapes
• Holsen & Cassiers
2.10
• Szymon Mika / Marta Wajdzik / Arthur Hnatek
• Anna Anderluh Trio
3.10
• Natalia Kordiak Quintet
• Nils Petter Molvaer Trio

Bilety:
FESTIWAL JAZZ JUNIORS:
https://bit.ly/JazzJuniors24
SEIFERT COMPETITION:
https://bit.ly/SeifertCompetition24
Organizatorem Kraków Jazz Week 2024 są Fundacja im. Zbigniewa Seiferta i Fundacja Muzyki Filmowej i Jazzowej. W gronie współorganizatorów i partnerów znalazły się Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA oraz Instytut Adama Mickiewicza.