Trzy lata po premierze syntezatora Iridium firma Waldorf Music wprowadziła do oferty jego kolejna odmianę. Kompaktowy Iridium Core jest nie tylko mniejszy od pierwszego modelu ale różni się od niego także specyfikacjami, zachowując jednocześnie ogólną koncepcję instrumentu.
Desktopowy syntezator Iridium zadebiutował w połowie 2020 roku jako instrument czerpiący sporo z modelu Quantum i wykorzystujący oscylatory mogące pracować w kilku trybach bazujących na różnych typach syntezy. W marcu ubiegłego roku niemiecka firma zaprezentowała Iridium Keyboard, czyli odmianę tego syntezatora wyposażoną w klawiaturę. Teraz do tej dwójki dołączył moduł Iridium Core wykorzystujący ten sam „silnik” i architekturę wewnętrzną.
Nieduży syntezator oferuje zatem trzy oscylatory, z których każdy może pracować w jednym z pięciu trybów: Wavetable, Waveform (Virtual Analog), Particle (sampling i synteza granularna), Resonator lub Kernels. Iridium Core charakteryzuje się 2-częściowym Multitimbral oraz nieco mniejszą polifonią obejmującą 12 głosów, a do tego oferuje tryby MONO, LEGATO i UNISON. Na każdy głos przypadają dwa cyfrowe stereofoniczne filtry z różnymi trybami pracy (LP, HP, BP, Nave, Largo, PPG, Quantum, StateVariable), a ponadto możemy skorzystać z dodatkowego bloku DIGITAL FORMER, także oferującego różne tryby pracy. Instrument oferuje ponadto po sześć generatorów obwiedni i LFO oraz sekcję Komplex Modulator, a także matrycę modulacji z 40 slotami. Syntezator udostępnia również różne efekty (5 slotów na warstwę; do wyboru takie algorytmy jak Reverb, Delay, Chorus, Phaser, Flanger, Drive, EQ, Compressor czy Tremolo), rozbudowany arpeggiator i sekwencwer krokowy.

Ze względu na kompaktowe rozmiarny Iridium Core, syntezator ten różni się od dwóch wcześniejszych wersji sposobem obsługi dostępnych w nim funkcji i parametrów. Do dyspozycji mamy znany z nich kolorowy ekran dotykowy (1024 × 600 punktów), który w tym przypadku jest centralnym elementem panelu sterowania. Wokół niego skupiono osiem przycisków pozwalających zmieniać zakładki wyświetlacza, sześć enkoderów służących do regulacji widocznych na nim parametrów, duże pokrętło z funkcją przycisku, cztery potencjometry obrotowe i cztery przyciski funkcyjne. Prawą stronę panelu zajmuje sekcja ośmiu podświetlanych padów (układ 2×4) wraz z dedykowanymi przyciskami oraz grupa sześciu programowalnych przycisków MACRO. Iridium Core oferuje ponad 1700 fabrycznych presetów, a łącznie w pamięci można zapisać ich aż 7 tysięcy. Do dyspozycji mamy też 2.6 GB pamięci (Sample Flash) z których większość jest zajęta przez fabrycznie wgrane próbki.

Nieduży instrument wyposażono w pary wejść i wyjść audio oraz oddzielne wyjście słuchawkowe z regulacją głośności. Do dyspozycji mamy też sześć gniazd jack 1/8”, z których jedna para to wejścia CV, a dwie pozostałe to odpowiednio złącza CLOCK i MIDI. Dla tych ostatnich dostępne są odpowiednie przejściówki zakończone wtykami DIN. Model ten udostępnia ponadto dwa porty USB – COMPUTER [typ B] i CONTROLLER [typ A], slot na kartę pamięci microSD oraz gniazdo dla zewnętrznego zasilacza 12V. Syntezator zamknięty w metalowej obudowie charakteryzuje się wymiarami 346 × 200 × 64 mm, a jego ciężar wynosi 2.2 kg. Podobnie jak dwie wcześniejsze odmiany Iridium, także nowy Iridium Core jest częścią tej samej platformy co one oraz syntezatory Quantum i Quantum MK2 – Waldorf Synthesis Platform OS. Oznacza to, że również on będzie zgodny w przyszłymi aktualizacjami.
Więcej informacji na stronie waldorfmusic.com.
Dystrybutorem produktów marki Waldorf jest Audiotech.