Zapowiadaną od kilku tygodni przez firmę Waldorf Music nowością okazała się nowa wersja jednego z dotychczas dostępnych instrumentów, a mianowicie Iridium Keyboard, czyli odmiana desktopowego syntezatora Iridium wyposażona w klawiaturę.
Nowy model zachował całą architekturę wewnętrzną instrumentu zaprezentowanego w 2020 roku, ale w Iridium Keyboard znajdziemy też kilka innych nowości niż tylko sama klawiatura. W instrumencie zastosowano dynamiczną, częściowo doważoną klawiaturę Fatar TP/8SK obejmującą 49 klawiszy, obsługującą polifoniczny Aftertouch i udostępniającą tryb LATCH. Ta wersja syntezatora Iridium oferuje też wsparcie dla MPE (MIDI Polyphonic Expression).
Tak jak wersja desktopowa, także Iridium Keyboard charakteryzuje się 16-głosową polifonią i 2-częściowym Multitimbral. Syntezator ten wykorzystuje 3 oscylatory o identycznym zestawie kontrolerów, z których każdy oferuje pięć trybów pracy: Wavetable, Waveform (Virtual Analog), Particle (sampling i synteza granularna), Resonator oraz Kernels. Na każdy głos syntezatora przypadają trzy stereofoniczne filtry – dwa cyfrowe z różnymi trybami pracy (LP, HP, BP, Nave, Largo, PPG, Quantum, StateVariable) oraz dodatkowy cyfrowy FORMER, oferuje różne dodatkowe efekty (np. Drive, Bit Crusher). Do dyspozycji mamy też po sześć generatorów obwiedni i LFO, sekcję Komplex Modulator oraz matrycę modulacji z 40 slotami. Na pokładzie znajduje się również arpeggiator i sekwencer krokowy.
Większe rozmiaru instrumentu z 4-oktawową klawiaturą sprawiły, że na panelu Iridium Keyboard znalazło się miejsce na kilka dodatkowych elementów kontroli. Zachowano układ kontrolerów dedykowanych obsłudze oscylatorów i związanego z nich miksera, filrtów, bloku FORMER oraz generatorów obwiedni, chociaż te ostatnie opisano nieco inaczej. Zamiast jednego wspólnego zestawu kontrolerów dla generatorów LFO, w wersji z klawiaturą mamy dwa, z zupełną nowością są dwie sekcje obsługujące bloki efektowe (FX1, FX2). Tak jak w desktopowej wersji, także tu centralne miejsce na panelu zajmuje ekran dotykowy, obok którego umieszczono 6 enkoderów i różne przyciski funkcyjne.
W modelu Iridium Keyboard nie mamy do dyspozycji padów, ale jest za to oczywiście klawiatura, a także kontrolery PITCH BEND i MODULATION oraz 6 programowalnych przycisków MACRO. Syntezator oferuje ponad 1000 fabrycznych presetów, a w pamięci można zapisać ich aż 7 tysięcy (w tym programy barw pochodzące z syntezatora Quantum). Do dyspozycji mamy ponadto 2 GB pamięci na próbki.
Instrument jest wyposażony w pary wejść i wyjść audio, wyjście słuchawkowe, złącza MIDI (IN, OUT, THRU), 4 wejścia CV i jedno GATE, złącza CLOCK (IN, OUT), wejście START, dwa wejścia dla kontrolerów nożnych (CONTROL, SUSTAIN) oraz dwa porty USB – COMPUTER [typ B] i CONTROLLER [typ A], a także slot na kartę pamięci microSD.
Więcej informacji na stronie www.waldorfmusic.com.
Dystrybutorem produktów marki Waldorf jest Audiotech.