Chociaż firma Focusrite kojarzona jest od kilku dekad głównie z kompaktowymi urządzeniami, które możemy postawić na biurku czy zamontować w skrzyni rack, w jej historii znaleźć możemy realizację znacznie większych projektów. Mowa tu oczywiście o legendarnej dziś wielkoformatowej konsolecie studyjnej znanej jako Focusrite Studio Console. Mikserów tych powstało tylko dziesięć, a jeden z nich znalazł niedawno nowy dom w Stanach Zjednoczonych.
Stało się tak za sprawą Johna Aquilino, który postanowił „przywrócić do życia” jedną z czterech fizycznie istniejących nadal konsolet Focusrite Studio Console. Zakupiony przez niego mikser to numer pięć z dziesięciu wyprodukowanych, który był zainstalowany w BOP Studios – studiu nagraniowym w mieście Bophuthatswana w RPA. Powstało ono w 1991 roku, a konsoleta ta była sercem tamtejszego Studio 1. W studiu tym nagrywali m.in. Laura Branigan, Ladysmith Black Mambazo, Miriam Makeba czy Soweto String Quartet. Tam powstawała także ścieżka dźwiękowa do disneyowskiego „Króla Lwa”. Kłopoty natury politycznej i ekonomicznej oraz inne wyzwania stojące przez właścicielami sprawiły, że przez ponad dwadzieścia ostatnich lat studio stało zamknięte.
Gdy John Aquilino odkrył w nim mikser Focusrite Studio Console, znajdował się on w wyjątkowo dobrym stanie. Wspólnie z Kenem Hirschem z Orphan Audio i przy wsparciu Phila Dudderidge’a (szefa Focusrite Audio Engineering), zebrał ekipę, która we wrześniu 2019 roku rozłożyła zakupioną przez niego konsoletę w ciągu dziesięciu dni i wysłali do Phoenix w stanie Arizona, gdzie Aquilino miał już przygotowane dla niej miejsce w swoim studiu Platinum Underground.
Oczywiście przed właścicielem i jego ekipą stanęło mimo wszystko niełatwe zadanie odświeżenia miksera, w tym wymiany przełączników oraz 4600 diod LED. Gdy mikser znalazł się w końcu na swoim miejscu, zamontowano specjalny system wentylacyjny z cicho pracującymi wentylatorami, aby zapewnić stałą temperaturę (ok. 22-23 stopni Celsjusza). Wymieniono też stare racki z zasilaczami na mniejsze i nowocześniejsze. Także „antyczna” automatyka GML została zastąpiona rozwiązaniem zaprojektowanym przez THD Labs specjalnie dla niej (Tangerine Automation Interface for GML Automation). Nowy system integruje się z suwakami konsolety i pozwala wysyłać informacje przez USB do komputera i programu DAW.

Odrestaurowany mikser Focusrite Studio Console został w pełni przywrócony do życia w ubiegłym roku i został już wykorzystany w kilku projektach. Jest on teraz sercem pomieszczenia zaprojektowanego specjalnie dla niego, nazwanego po prostu – The Focusrite Room. Jest to reżyserka wielkości 140 metrów kwadratowych, będąca częścią kompleksu o łącznej powierzchni przekraczającej 550 m2.
Wirtualną wizytę w tym pomieszczeniu możecie złożyć POPRZEZ TEN LINK.
Więcej informacji o współczesnych produktach firmy Focusrite znajdziecie na stronie focusrite.com.
Dystrybutorem produktów marki Focusrite jest Audiotech.