Jednym z produktów wprowadzonych na rynek w tym roku przez firmę Zoom jest nowa wersja flagowego rejestratora „terenowego” – F8n Pro. W porównaniu z dostępnym wcześniej modelem wprowadzono szereg zmian zwiększających jego możliwości. Postanowiliśmy zatem przestawić najważniejsze cechy i funkcje tego urządzenia skierowanego głównie do profesjonalistów zajmujących się rejestracją dźwięku w terenie.
Tegoroczny model to już trzecia odsłona najbardziej rozbudowanego rejestratora z serii F. Najpierw, w 2015 roku pojawił się F8, a trzy lata później zaprezentowano rejestrator F8n. W tym roku do oferty firmy Zoom trafił właśnie F8n Pro, który choć zewnętrznie przypomina poprzedników, oferuje wiele nowych rozwiązań. Zanim przejdziemy do funkcji i możliwości tego urządzenia, zajmijmy się jego wyglądem zewnętrznym. Jak przystało na rejestrator wykorzystywany w najróżniejszych sytuacjach i warunkach musi on łączyć w sobie jak najwięcej w możliwie najmniejszej obudowie, a do tego ta ostatnia musi zapewniać odporność i wytrzymałość. Nic zatem dziwnego, że rejestrator ten już na pierwszy rzut oka wygląda solidnie, a do tego jest „napakowany” złączami i kontrolerami. Większość gniazd umieszczono po dwóch bokach urządzenia, a z każdej strony znajdziemy m.in. 4 wejścia mikrofonowo-liniowe typu combo XLR/jack. Do dyspozycji mamy również dwa wyjścia MAIN OUT typu TA3, gniazdo SUB OUT 1/2 [jack 1/8”], wyjście słuchawkowe oraz port USB [mini-B], a także dwa sloty na karty pamięci SD. Na tylnej ściance umieszczono z kolei specjalne gniazdo, do którego możemy podłączyć można jedną z kapsuł mikrofonowych oferowanych przez firmę Zoom, jak również złącza TIME CODE (IN, OUT) [BNC] oraz gniazdo dla zewnętrznego zasilacza. Alternatywą w temacie zasilania może być 8 baterii AA lub zewnętrzny, opcjonalny zasilacz DC. Frontowy panel zajmuje wyświetlacz 2.4” (kolorowy ale udostępniający też tryb monochromatyczny), kontrolery obsługujące 8 kanałów wejściowych (dla każdego dostępne jest pokrętło, dwa przyciski i miernik) oraz sekcja transportu. Z przodu umieszczono też wbudowany mikrofon o nagrywania notatek głosowych. Jak widać chociażby na zdjęciach, miejsce dostępne na obudowie F8n Pro wykorzystano niemal w stu procentach.

Pora zająć się możliwościami nowego flagowego rejestratora z serii F. Najważniejszą nowością, która pojawiła się w tym modelu jest możliwość 32-bitowego nagrywania zmiennoprzecinkowego, chociaż do dyspozycji mamy także dwa tryby liniowe – 16- i 24-bitowy. Podobnie jak chociażby w modelu F3 zastosowano tu również podwójne przetworniki A/D (każdy o innym poziomie czułości). Niezależnie od rozdzielczości F8n Pro daje możliwość wybrania częstotliwości próbkowania z zakresu od 44.1 do 192 kHz. Nagrywać możemy maks. 10 śladów (8 wejść + stereofoniczny miks), a za nośnik służą karty pamięci SD/SDHC/SDXC (maks. 1 TB). Materiał może być zapisywany w monofonicznych, stereofonicznych (mamy możliwość linkowania sąsiednich wejść) lub… polifonicznych plikach WAV (BWF). W ostatnim przypadku w jednym pliku zapisany jest dźwięk pochodzący z wielu ścieżek. Urządzenie daje też możliwość nagrywania mak. 2 ścieżek w formacie MP3 (128/192/320 kbps, 44.1/48 kHz). Do wejść typu combo możemy podpiąć różne mikrofony i źródła dźwięku. Zasilanie Phantom (+24V lub +48V) pozwala korzystać z mikrofonów pojemnościowych, a zastosowane tu preampy oferują zakres wzmocnienia do 75 dB. Skorzystać możemy też z filtra górnoprzepustowego oraz limitera, odwrócić fazę czy ustalić czas opóźnienia by wyrównać różnice między źródłami nagrywanego dźwięku. W urządzeniu dostępny jest także dekoder MID/SIDE i tryb ambisoniczny, po króre można sięgnąć gdy będziemy używali z F8n Pro odpowiedniej kapsuły mikrofonowej. Na pokładzie mamy też funkcję AutoMix oraz wiele innych opcji i narzędzi przydatnych podczas nagrywania i dotwarzania materiału audio. Kolorowy wyświetlacz LCD oferuje różne tryby pracy dając podgląd nie tylko miksera czy samych mierników, ale także oferuje dostęp do wszelkich ustawień oraz całego menu.
Port USB, w który wyposażono F8n Pro pozwala na wykorzystywanie rejestratora jako interfejsu audio. Do wyboru mamy kilka różnych trybów różniących się możliwościami, a w przypadku komputerów PC i Mac podstawowy to MULTI TRACK oferujący 8 wejść i 4 wyjścia (24-bit linear/32-bit float; 44.1/48/96 kHz). Możemy też wybrać tryb interfejsu audio z nagrywaniem i w tym przypadku obsługiwanych jest 10 wejść i 4 wyjścia (24-bit linear/32-bit float; 44.1/48 kHz). Mamy też możliwość współpracy z tabletami i smarftonami firmy Apple, a tryb ten oferuje 2 wejścia i 2 wyjścia (16-bit; 44.1/48 kHz).

Gniazdo USB może też zostać wykorzystane do podłączenia opcjonalnego sprzętowego kontrolera F-Control pozwalającego wygodnie miksować sygnały. Podobnie jak poprzednie modele, także F8n Pro może współpracować z darmową aplikacją F8 Control dostępną dla urządzeń mobilnych z systemem iOS i Android.
Więcej informacji na stronie zoomcorp.com.
Dystrybutorem produktów marki Zoom jest Sound Service.