W ubiegłym miesiącu Arturia zaktualizowała swój pakiet instrumentów wirtualnych, a teraz przyszedł czas na odświeżenie kolekcji efektów. Zaprezentowany przez firmę pakiet FX Collection 3 to najnowsza odsłona zestawu obejmującego wirtualne procesory sygnałowe. Nowa kolekcja – wprowadzona na rynek nieco ponad rok po premierze „dwójki” – przynosi ze sobą nie tylko zmiany w znanych już wtyczkach, ale także całkiem nowe efekty.
W skład FX Collection 3 wchodzi 26 plug-inów służących do przetwarzania sygnałów audio, przydatnych na różnych etapach pracy z dźwiękiem. Wtyczki opracowane z wykorzystaniem firmowych technologii modelowania TAE i Phi bazują w większości przypadków na konkretnych urządzeniach studyjnych sprzed lat – w tym różnych kultowych procesorach sygnałowych. Do pakietu dołączono dwa efekty dostępne dotąd tylko „luzem”, a mianowicie Tape MELLO-FI oraz Efx FRAGMENTS. Mamy tu także dwie zupełne nowości w postaci przesterów Dist TUBE-CULTURE i Dist OPAMP-21.
Pierwszy z nich to emulacja lampowego, rackowego przesteru The Culture Vulture wprowadzonego na rynek w 1998 roku przez brytyjską firmę Thermionic Culture. Dist TUBE-CULTURE z jednej strony wiernie odwzorowuje brzmienie i elementy kontroli sprzętowego pierwowzoru, a z drugiej oferuje też kilka dodatków niedostępnych w oryginale. Są to m.in. blok DYNAMICS (GATE/COMPRESSOR), korektor, możliwość regulacji proporcji między sygnałem źródłowym a przetworzonym czy możliwość pracy w trybie MID/SIDE.

Drugi z nowych przeterów bazuje na znanym nie tylko gitarzystom preampie/symulatorze SansAmp firmy Tech 21, który po raz pierwszy pojawił się w 1989 roku. Dist OPAMP-21 oferuje cztery tryby pracy wirtualnego preampu, a także daje możliwość wyboru charakteru brzmienia (8 ustawień). Poza możliwością regulacji parametrów znanych z oryginalnego urządzenia, wtyczka oferuje kilka dodatkowych elementów, w tym korektor z wizualizacją krzywej, filtry PRE-DRIVE oraz regulację proporcji między sygnałem źródłowym a przetworzonym.

Wraz z pojawieniem się FX Collection 3, wprowadzono też kilka zmian dotyczących zarówno nowych jak i dotychczas dostępnych wtyczek. Pierwsza z nich to dostępność dwóch trybów nadpróbkowania w dwóch nowych przesterach. Podobnie jak w kilku innych efektach, także w tych dwóch nowych mamy możliwość porównywania ustawień A/B. Zmiany wprowadzono także w znanych już wcześniej plug-inach, a dotyczą one nie tylko interfejsów graficznych, ale także łatwiejszego przeglądania presetów, płynniejszego ładowania i innych usprawnień wpływających pozytywnie na pracę z tymi wirtualnymi efektami.
Efekty wchodzące w skład FX Collection 3 oferują łącznie ponad 250 presetów, a poszczególne wtyczki to:
• przestery: Dist OPAMP-21, Dist TUBE-CULTURE
• przedwzmacniacze / korektory: Tape MELLO-FI, EQ SITRAL-295, Pre V76, Pre TRIDA, Pre 1973
• filtry / efekty modulacyjne: Chorus DIMENSION-D, Phaser BI-TRON, Flanger BL-20, Chorus JUN-6, Filter MINI, Filter SEM, Filter M12
• kompresory: Comp FET-76, Comp VCA-65, Comp TUBE-STA, Bus FORCE, Comp DIODE-609
• efekty przestrzenne / pogłosy: Efx FRAGMENTS, Rev PLATE-140, Rev SPRING-636, Rev INTENSITY
• efekty delay: Delay ETERNITY, Delay TAPE-201, Delay BRIGADE
Wirtualne efekty składające się na FX Collection 3 mogą pracować na komputerach PC i Mac jako 64-bitowe wtyczki VST/VST3/AAX/AU.
Więcej informacji na stronie www.arturia.com.
Dystrybutorem produktów marki Arturia jest Audiotech.