Dave Rossum, który przed laty był współzałożycielem nieodżałowanej przez wielu firmy E-mu Systems, postanowił wprowadzić na rynek nową wersję jednego z klasycznych instrumentów tej amerykańskiej marki – samplera perkusyjnego SP-1200. Już w ubiegłym roku, z okazji 35-lecia pojawienia się serii SP zaprezentował limitowaną wersję tego urządzenia, ale teraz mamy do czynienia z repliką dostosowaną do wymogów dzisiejszego świata i technologii – Rossum SP-1200.
W 2016 roku Dave Rossum postanowił wrócić do gry powołując do życia firmę Rossum Electro-Music. W jej ramach oferował dotąd tylko moduły Eurorack, ale w końcu sięgnąć do swej przeszłości. Jako twórca oryginalnego samplera, nie musiał on szukać pomocy u innych, choć oczywiście tworząc nowy sampler opierał się na pierwowzorze aby odwzorować go jak najwierniej. Dotyczyło to także układów analogowych i cyfrowych, a jak się okazało podczas prac nad nowym SP-1200, nawet po tylu latach udało się wykorzystać oryginalne komponenty. Nowy model jest wierny pierwowzorowi zarówno swym wnętrzem jak i wyglądem zewnętrznym, a przede wszystkim oferuje autentyczne brzmienie i charakter oryginału.
Oczywiście we współczesnym SP-1200 zaszły też zmiany wynikające ze zmian technologicznych jakie zaszły przez ten czas. Rozszerzono pamięć do 20 sekund, a przede wszystkim zastosowano nowy nośnik – zamiast stacji dyskietek 3.5” w nowym samplerze znajdziemy slot na kartę pamięci SD. Zachowano dostępne wcześniej możliwości operacji na plikach, ale dodano też nowe. Pomyślano też o wsparciu dla formatu HFE, a także o tym aby umożliwić wgrywania do nowego instrumentu projektów tworzonych na oryginalnym samplerze. Na to ostatnie pozwala znajdująca się w komplecie specjalna dyskietka z odpowiednim oprogramowaniem. Tak jak oryginalne SP-12 i SP-1200 z lat 80. XX wieku, także sampler zaprezentowany teraz przez Dave’a Rossuma jest 12-bitowy i obsługuje maks. częstotliwość próbkowania 26.04 kHz.

Na tylnej ściance nowego SP-1200 pojawiło się więcej gniazd wejściowych i wyjściowych. Ma to związek m.in. z tym, ze Dave Rossum wyposażył instrument w nową funkcję umożliwiającą monitorowanie próbkowanego sygnału na wyjściu MIX, jak również usunięcie go z miksu wyjściowego tak jak możemy robić to z poszczególnymi kanałami. Do dyspozycji mamy zatem gniazdo SAMPLE INPUT, wspomniane wyjście MIX OUT oraz nowe gniazdo MONITOR OUT, a spore zmiany zaszły w przypadku indywidualnych wyjść dla kanałów 1-8. W pierwowzorze mieliśmy tylko osiem gniazd, z których sześć pierwszych oferowało niefiltrowany sygnał na końcówce wtyku TRS, a filtrowany na pierścieniu. Dla kanałów 7 i 8 dostępne były tylko wyjścia niefiltrowane i tak samo jest w nowym SP-1200. Z kolei dla kanałów 1-6 mamy teraz pary wyjść FILTERED i UNFILTERED. Zachowano też znane z oryginału złącza MIDI (IN, OUT, THRU), jak również wyjście METRONOME/CLOCK oraz złącza SMPTE (IN/CLOCK, OUT), RUN/STOP, STEP/END REP i TAP/AUTO REP. Zmianie uległo gniazdo zasilania – w nowym modelu mamy specjalne 4-pinowe dla zewnętrznego zasilacza 12V. W nowym samplerze na tylnej ściance umieszczono też cztery suwaki służące do regulacji częstotliwości odcięcia i rezonansu analogowych dynamicznych filtrów dostępnych dla kanałów 1 i 2.

Obudowa nowego SP-1200 została wykonana ze stali i aluminium przy zachowaniu oryginalnego kształtu. Zachowany został układ kontrolerów na panelu, choć same przyciski i potencjometry są nieco inne. Zmieniono m.in. główki trzech pokręteł, podczas gdy w przypadku ośmiu „padów” służących do wyzwalania próbek zastosowano repliki oryginalnych przycisków. Zachowano również tę samą technologię z lat 80. pozwalającą panować nad dynamiką. Całkiem nowa jest możliwość regulacji jasności i koloru podświetlenia 2-wierszowego wyświetlacza.
Tak jak dawne SP-1200 marki E-mu Systems, także nowe samplery będą produkowane w Stanach Zjednoczonych, przy czym teraz odbywać się to będzie w centrali Dave’a Rossuma w Kalifornii. Na stronie internetowej shop.rossum-electro.com można zamawiać urządzenia w cenie 3,999 USD (maks. dwa egzemplarze na osobę), które mają być dostępne w styczniu 2022 roku.
Więcej informacji na stronie www.rossum-electro.com.
