W ofercie firmy Studio Electronics pojawiła się nowa wersja rackowego syntezatora analogowego obecnego na rynku od trzydziestu lat. W przypadku SE-3X wprowadzono szereg zmian zarówno widocznych bezpośrednio na panelu jak i ukrytych „wewnątrz”.
Podobnie jak SE-1 z lat 90. XX wieku także nowy SE-3X jest syntezatorem inspirowanym legendarnym Minimoogiem ale oczywiście wzbogaconym o różne dodatkowe elementy i funkcje. Analogowy instrument wykorzystuje trzy oscylatory VCO z różnymi przebiegami i możliwością synchronizacji, blok filtracji, 4 generatory obwiedni oraz 3 generatory LFO. W porównaniu z zaprezentowaną kilka lat temu limitowaną wersją SE-1X 2019, w nowym syntezatorze dużej zmianie uległ blok FILTERS. Nowy model oferuje w tym miejscu sekcję nazwaną RESONANT FILTER COLLECTION udostępniającą teraz analogowe filtry VCF wzorowane na układach znanych z różnych klasycznych syntezatorów – Minimoog (24 dB/okt.), ARP 2600 (24 dB/okt.), Roland Juno/Jupiter (24 dB/okt., 12 dB/okt. MIX) i Oberheim SEM (12 dB/okt.; LP/BP).
Inną nowością wprowadzoną w SE-3X są dwa tryby pracy efektu FUZZ – jeden wzorowany na urządzeniach z lat 70., a drugi oferujące brzmienie typowe dla lat 90. XX wieku. Chociaż instrument jest z zasady monofoniczny, to nowością w porównaniu z poprzednimi wersjami jest 3-głosowy tryb parafoniczny. Inne nowe rozwiązania to LFO GATE zapożyczone z BOOMSTAR / MIDIMINI V30, dodatkowe kontrolery dla oscylatorów, tryby pracy obwiedni znane z modeli OMEGA / SE-02 czy nowy tryb działania funkcji GLIDE. Poza wymienionymi wyżej elementami toru syntezy moduł ten wykorzystuje również generator szumu i modulator kołowy, a ponadto daje możliwość przetwarzania sygnału zewnętrznego.
Syntezator SE-3X jest wyposażony w wejście i wyjście audio oraz złącza MIDI (IN, OUT, THRU), a na panelu przednim umieszczono kilkadziesiąt pokręteł i przełączników oraz dwa wyświetlacze. Pamięć instrumentu obejmuje 8 banków mieszczących po 99 barw. Połowę z tego stanowią fabryczne programy Patch (396 zapisanych w pamięci ROM), a drugą zajmują banki określane mianem Designer (pamięć RAM). Moduł zajmuje trzy jednostki wysokości w standardowej skrzyni rack (3U).


Więcej informacji na stronie www.studioelectronics.com.