Firma Zoom jest od wielu lat znana m.in. z produkcji multiefektów dla gitarzystów i basistów, ale od pewnego czasu w jej ofercie znajdują się także procesory dedykowane wokalistom i wokalistkom. Linia ta obejmuje dwa urządzenia – V6 i V3 – które postanowiliśmy przybliżyć naszym Czytelnikom.
Jako pierwszy – w 2019 roku – zaprezentowany został V6 Vocal Processor, a rok później dołączył do niego bardziej kompaktowy V3. Oba urządzenia mają inną konstrukcję i oferują różne zestawy funkcji i efektów dzięki czemu każde z nich może być wykorzystywane do nieco innych zadań. Wspólną cechą obu procesorów jest jednak przetwarzanie głosu ludzkiego wykorzystując do tego rozmaite narzędzia.
V6 przypominający z zewnątrz gitarowe muliefekty podłogowe ma na pokładzie trzy sekcje – VOICE, HARMONY i EFFECT – z których możemy korzystać jednocześnie. Każda z nich (aktywowana lub dezaktywowana dedykowanym przełącznikiem) oferuje innego typu efekty co daje możliwość korzystania z rozmaitych ich kombinacji. Pierwszy blok (VOICE) udostępnia 12 różnych efektów, w tym wokoder (także basowy) i oktawer, a także Pitch Correct, Unison, Robot, Talkbox, Whistle czy Deep. Druga sekcja to harmonizer pozwalający dodać maks. dwa głosy harmoniczne (wyższe lub niższe od śpiewanego przez nas dźwięku). Poza przyciskami pozwalającymi wybrać typy (5 różnych), do dyspozycji mamy tu także pokrętło służące do określenia tonacji. Od jej ustawienia uzależnione są także niektóre efekty z sekcji VOICE. W ostatnim bloku (EFFECT) znajdziemy 10 algorytmów wpływających na sygnał z mikrofonu – zarówno klasycznych (różne typy pogłosu, Chorus, Delay, Echo, Distortion) jak i bardziej „nowoczesnych” jak Telephone czy Beat Box. Różne gotowe kombinacje efektów znajdziemy w 40 fabrycznych presetach, a użytkownik ma ponadto do dyspozycji 100 komórek pamięci na własne ustawienia.

Procesor wokalny V6 został ponadto wyposażony w looper o maks. czasie nagrywania 3.5 minuty, a do dyspozycji mamy również kompresor i enhancer. Ciekawym dodatkiem jest też pedał ekspresji (FORMANT SHIFT), który umożliwia modyfikowanie charakteru naszego głosu w czasie rzeczywistym. Multiefekt ten jest wyposażony w wejście mikrofonowe typu XLR z zasilaniem Phantom, wyjście liniowe [XLR], stereofoniczne wyjście słuchawkowe [jack 1/8”] z oddzielną regulacją głośności oraz wejście dla zewnętrznego kontrolera nożnego.

Nieco inną propozycją jest procesor V3, który zadebiutował w 2020 roku. Model ten oferuje narzędzia i efekty, z których korzystać mogą nie tylko osoby śpiewające na żywo, ale także streamerzy, podcasterzy i inni twórcy treści internetowych. Z tego też powodu – aby dać łatwy dostęp do poszczególnych efektów, po które można sięgnąć podczas streamowania, zdalnego nagrywania czy współpracy online z innymi osobami – główną sekcją na panelu jest zestaw 16 podświetlanych przycisków pozwalających aktywować konkretne algorytmy. Do wyboru mamy podobne efekty co w przypadku V6, a mianowicie Harmony, Talk Box, Vocoder, Pitch Correct (Key lub Chromatic), Octave, Unison, Whistle, Distortion, Telephone, Beat Box, Chorus, Deep, Robot, Child i Formant Character. Do regulacji wybranego algorytmu służy uniwersalny potencjometr, a na panelu V3 znajdziemy również większe pokrętło przeznaczone do określenia tonacji. Do dyspozycji mamy też pięć przycisków pozwalających wybrać interwały. Procesor udostępnia ponadto efekt ENHANCE, a także sekcję, w której można regulować poziom kompresora oraz efektów Reverb i Delay.

Multiefekt wokalny V3 udostępnia wejście mikrofonowe XLR z zasilaniem Phantom +48V i regulacją poziomu, stereofoniczne wejście AUX [jack 1/8”], wyjścia liniowe (L, R), wyjście słuchawkowe z oddzielną regulacją głośności oraz wejście dla opcjonalnego kontrolera nożnego. Do tego ostatniego gniazda podpiąć możemy zarówno pedał ekspresji FP02M, jak również footswitch FS01. Obudowa tego procesora została zaprojektowana tak, że możemy używać go zarówno np. na biurku, jak również przymocować V3 do statywu mikrofonowego co wymaga wykorzystania opcjonalnych uchwytów.

Zarówno V6 jak i V3 są wyposażone w port USB, który pozwala na używanie procesorów jako interfejsów audio. Może on być także wykorzystywany do zasilania obu urządzeń, jeżeli nie mamy dostępu do innego źródła. Standardowo mogą być one zasilane bateriami lub za pomocą zewnętrznego zasilacza.
Opcją dla obu modeli jest specjalnie opracowany mikrofon SGV-6 typu shotgun o charakterystyce superkardioidalnej. Wykorzystuje on trzy kapsuły, a zaprojektowano go tak, aby izolować głos od innych źródeł dźwięku na scenie i móc przetwarzać przez V6 lub V3 tylko to co chcemy.

Więcej informacji na stronie zoomcorp.com.
Dystrybutorem produktów marki Zoom jest Sound Service.