W ubiegłym roku firma ZOOM postanowiła zaktualizować ofertę multiefektów opracowując nową generację urządzeń z serii MultiStomp. Począwszy od listopada ub.r. do kwietnia br. premierę miały cztery modele reprezentujące tę serię – trzy skierowane do gitarzystów oraz jeden stworzony z myślą o basistach. Multiefekty oznaczone symbolami MS-50G+, MS-200D+, MS-70CDR+ i MS-60B+ nawiązują do swoich poprzedników wprowadzonych na rynek dekadę temu, ale oferują szereg nowości. Cała czwórka ma wiele wspólnych cech, ale nie brak też różnic między nimi.
Na początek zajmijmy się tym, co wspólne dla nowej generacji MultiStomp, a jest nim wygląd zewnętrzny wynikający oczywiście z koncepcji przyświecającej całej serii. Tak jak urządzenia składające się na poprzednią generację, także te tworzące nową wykorzystują to samo wzornictwo. Chociaż nowe multiefekty nawiązują wielkością i wyglądem do poprzednich to jednak na ich panelach zaszły pewne zmiany. Cała czwórka zyskała przede wszystkim sekcję Cross Key, która po raz pierwszy pojawiła się w modelu G2 Four. Składa się ona z czterech przycisków służących do nawigacji oraz centralnie umieszczonego przełącznika nożnego. Nowy jest także wyświetlacz LCD, który może świecić w różnych kolorach. Ta funkcja ułatwia obsługę, gdyż kolorystyka podświetlenia jest ściśle powiązania z wybraną aktualnie kategorią efektu). W multiefektach MS-50G+, MS-200D+, MS-70CDR+ i MS-60B+ do regulacji parametrów służą cztery enkodery umieszczone na panelu, służące jednocześnie za przyciski funkcyjne. Na pokładzie każdego z urządzeń znajduje się tuner. Cała czwórka może też współpracować z aplikacją Handy Guitar Lab (iOS). Do wspólnych cech nowych modeli zaliczyć możemy także 24-bitowe przetworniki A/D D/A (ze 128-krotnym nadpróbkowaniem) oraz 32-bitowe przetwarzanie wewnętrzne. Cała czwórka może być zasilana dwoma bateriami AA, z wykorzystaniem zewnętrznego zasilacza 9V lub przez USB.

Różnice między poszczególnymi urządzeniami, z których każde wyróżnia się innym kolorem metalowej obudowy, dotyczą przede wszystkim tego co oferują, a mianowicie kolekcji wbudowanych efektów. W każdym z multiefektów mamy do dyspozycji inny ich zestaw, a są to zarówno emulacje konkretnych efektów i urządzeń, jak również autorskie propozycje firmy ZOOM. W pierwszym modelu – MS-50G+ – znajdziemy ponad sto algorytmów reprezentujących takie kategorie jak DYNAMICS (8), FILTER (7), DRIVE (19), PREAMP (22), MODULATION (22), DELAY (13), REVERB (7) oraz SFX (5). Kolejny model, czyli MS-200D+, jest bardziej „wyspecjalizowany” gdyż oferuje obszerną kolekcję przesterów różnej maści. Reprezentują one takie kategorie jak BOOSTER (23), OVERDRIVE (60), DISTORTION (51) i FUZZ (44). Do tego dochodzą bloki PREAMP (22) i TOOL (7). Trzeci z gitarowych multiefektów specjalizuje się głównie (choć nie jedynie) w efektach Chorus, Delay i Reverb, którym zawdzięcza litery w oznaczeniu MS-70CDR+. Do dyspozycji mamy efekty z takich kategorii jak MODULATION (43), DELAY (29), REVERB (33), SFX (8), DYNAMICS (13) oraz FILTER (23). Jedyny w tej czwórce model przeznaczony dla basistów, czyli MS-60B+, oferuje ponad dziewięćdziesiąt różnych efektów rozmieszczonych w blokach DYNAMICS (10), FILTER (14), DRIVE (13), PREAMP (10), MODULATION (11), PITCH SHIFT (6), SYNTH (3), DELAY (7), REVERB (6), SFX (5) oraz BASS AMP (11).

W przypadku MS-50G+ i MS-60B+, do tworzenia emulacji wzmacniaczy i zestawów głośnikowych wykorzystano technologię Multi-layer IR. W multiefektach MS-50G+, MS-70CDR+ i MS-60B+ możemy łączyć ze sobą maks. 6 różnych efektów, natomiast MS-200D+ pozwala na jednoczesne wykorzystywanie dwóch różnych efektów. Wszystkie cztery urządzenia oferują kolekcje gotowych programów Patch, jak również dają możliwość zapisywania własnych konfiguracji ustawień efektów. W MS-200D+ mamy łącznie do dyspozycji 250 komórek pamięci, a w trzech pozostałych po 100. W każdym z multiefektów część komórek jest zajęta przez fabryczne presety.
Różnice dotyczą także gniazd służących do wprowadzania i wyprowadzania sygnałów. MS-50G+ i MS-60B+ udostępniają jedno wejście służące odpowiednio do podłączenia gitary lub basu oraz dwa wyjścia – L/MONO i R. Najskromniejszy pod tym względem jest MS-200D+ oferujący jedno wejście i jedno wyjście. W ostatnim modelu – MS-70CDR+ – do dyspozycji mamy z kolei po dwa gniazda wejściowe i wyjściowe (w układzie L/MONO, R). W każdym z czterech urządzeń znajdziemy ponadto port USB typu C oraz gniazdo dla zewnętrznego zasilacza. W przypadku multiefektów MS-70CDR+ i MS-60B+ port USB może zostać przełączony w tryb obsługujący MIDI, a dokładniej komunikaty PROGRAM CHANGE.
Więcej informacji na stronie zoomcorp.com.
Dystrybutorem produktów marki Zoom jest Sound Service.