Przenośne rejestratory audio marki Zoom składające się na linię Handy Recorder wyglądają co do zasady podobnie, gdyż oparte są na wspólnej koncepcji. Jeden z nich wyróżnia się jednak na ich tle – szczególnie, gdy wykorzystujemy wszystkie oferowane przez niego gniazda. Model H8 – bo o nim tu mowa – przypomina wówczas… pająka. Wszystko to za sprawą oferowanych przez niego wejść i wyjść oraz ich rozmieszczenia. Nie wygląd jest jednak w tym przypadku najważniejszy ale możliwości, jakie kryją się w tym urządzeniu. Chociaż od jego premiery minęło już nieco czasu – zaprezentowano go bowiem 2 lata temu – warto przyjrzeć się bliżej temu urządzeniu i oferowanym przez nie funkcjom.
H8 to przede wszystkim wielościeżkowy rejestrator audio umożliwiający jednoczesne nagrywanie wielu źródeł dźwięku wykorzystując do tego zarówno „wbudowane” mikrofony, jak również dostępne wejścia. Nieprzypadkowo użyliśmy cudzysłowu w odniesieniu do mikrofonów, gdyż te fabrycznie zamontowane możemy łatwo odpiąć. Tak jak modele H5 i H6, także H8 wykorzystuje bowiem wymienne kapsuły zwiększające możliwości wykorzystywania rejestratora. Poza tą znajdującą się w komplecie kapsułą XYH-6 (2 mikrofony w układzie X/Y, 90° lub 120°), do wyboru mamy jeszcze kilka opcjonalnych, w tym trzy dedykowane tylko temu rejestratorowi. Są to kapsuły MSH-6 (podwójny mikrofon M/S), XYH-5 (2 mikrofony pojemnościowe w układzie X/Y 90°), SGH-6 (hiperkardioidalny mikrofon typu shotgun), EXH-6 (2 dodatkowe wejścia XLR – każde z regulacją czułości i tłumikiem Pad)), SSH-6 (stereofoniczny mikrofon M/S typu shotgun), XAH-8 (2 mikrofony z możliwością zmiany położenia względem siebie – X/Y lub A/B), VRH-8 (kapsuła pozwalająca na obsługę dźwięku wielokanałowego; Ambisonics, 360° Audio, VR, AR) oraz EXH-8 (4 dodatkowe wejścia XLR – każde z regulacją czułości i tłumikiem Pad).
Poza kapsułą, do nagrywania różnych źródeł dźwięku przy pomocy H8 służy sześć analogowych wejść, do których podpiąć można zewnętrzne mikrofony lub instrumenty. Do dyspozycji mamy cztery gniazda wejściowe typu XLR (1-4) oraz dwa typu combo [XLR/jack] (A/B). Dla wszystkich dostępna jest regulacja głośności i tłumiki Pad oraz możliwość włączenia zasilania Phantom (+24 lub +48V), a dla wejść A i B przełączniki aktywujące tryb HI-Z pozwalający podpiąć np. gitarę elektryczną. W przypadku fabrycznie dodanej kapsuły XYH-6 do dyspozycji mamy łącznie 8 kanałów wejściowych. Poza wejściami audio, rejestrator ten udostępnia także wyjście liniowe i słuchawkowe (oba typu jack 1/8”), port USB typu micro-B oraz gniazdo REMOTE dla adaptera BTA-1.

Nie licząc fizycznych kontrolerów służących do obsługi podstawowych funkcji powiązanych z wejściami audio oraz sekcją transportu, cała kontrola H8 odbywa się za pośrednictwem ekranu kolorowego. Zastosowanie kolorowej jednostki LCD o przekątnej 2.4” sprawiło że – tak jak w urządzeniach mobilnych – mamy tu do czynienia z aplikacjami. Oczywiście wygląda to nieco inaczej, ale producent wybrał właśnie tę nomenklaturę dla nazwania najważniejszych trybów pracy uruchamianych jednym ruchem – FIELD, MUSIC i PODCAST. Już to wyraźnie pokazuje, że rejestrator ten może być wykorzystywany w różnych sytuacjach i do różnych zadań.
Każdy z trzech trybów pracy wyróżnia się nie tylko innymi możliwościami, ale także własnym interfejsem graficznym. W trybie FIELD możemy nagrywać jednocześnie aż 12 śladów (kanały L i R kapsuły z mikrofonami, wejścia 1-4 oraz A i B, dodatkowy mikrofon podpięty do gniazda MIC IN w kapsule oraz nagranie zapasowe). Materiał możemy zapisywać w formacie WAV (16-/24-bit, 44.1/48/96 kHz) lub MP3 (128, 192, 320 kbps), ale w drugim przypadku jednocześnie nagrywać możemy tylko 2 ścieżki. W przypadku trybu MUSIC możliwa jest wielościeżkowa rejestracja maks. 10 wejść (jeśli użyjemy opcjonalnego modułu EXH-8), a zapis odbywa się do pliku WAV (16-/24-bit, 44.1/48 kHz). Maksymalna liczba jednocześnie nagrywanych śladów wynosi 8 (MIC IN, 1-4, A, B). Mamy tu możliwość korzystania z korektora, procesora dynamiki i różnych efektów (w tym emulacji wzmacniaczy gitarowych i zestawów głośnikowych). Ostatni tryb jest zgodnie z nazwą dedykowany nagrywaniu podcastów. Sygnały z podpiętych mikrofonów, a także opcjonalnego odtwarzacza lub smartfona możemy zapisywać w formacie WAV (16-/24-bit, 44.1/48 kHz) lub MP3 (128, 192, 320 kbps). Wybierając format WAV nagrywać można jednocześnie maks. 10 śladów (nie mamy dostępu do wejść 3 i 4), a decydując się na MP3 – tylko dwa. Także w tym trybie mamy dostęp do efektów, ale tym co go wyróżnia są cztery ekranowe pady, do których przypisać można różne dźwięki. Niezależnie od trybu pracy H8, nośnikiem pamięci jest karta SD/SDHC/SDXC (maks. 512 GB).
Poza funkcjami związanymi z nagrywaniem i odtwarzaniem dźwięku w poszczególnych trybach, Zoom H8 oferuje także różne dodatkowe funkcje. Na pokładzie mamy m.in. metronom i tuner, a urządzenie może pracować także jako interfejs audio. W tym przypadku mamy do wyboru dwa tryby – STEREO MIX (2 IN/2 OUT; 24-bit, 44.1/48 kHz) oraz MULTI TRACK (12 IN/2 OUT; 16-/24-bit, 44.1/48/96 kHz). Rejestrator jest wyposażony w głośnik oraz gniazdo umożliwiające montaż urządzenia na statywie. Zaopatrując się w opcjonalny adapter BTA-1 zyskamy możliwość bezprzewodowej komunikacji z urządzeniami mobilnymi firmy Apple i współpracy z dedykowaną aplikacją H8 Control umożliwiającą zdalne sterowanie nagrywaniem i odtwarzaniem. H8 może być zasilany bateriami(4 × AA), za pośrednictwem zewnętrznego zasilacza lub przez USB.
Poniżej prezentujemy kilka filmów, których bohaterem jest Zoom H8:
• tryb FIELD
• tryb MUSIC
• tryb PODCAST
• praca jako interfejs audio
Więcej informacji na stronie zoomcorp.com.
Dystrybutorem produktów marki Zoom jest Sound Service.