W ofercie firmy Cherry Audio pojawił się kolejny instrument wirtualny inspirowany konkretnym syntezatorem sprzed lat. W przypadku aplikacji o nazwie Yellowjacket, jej sprzętowym pierwowzorem był syntezator EDP Wasp z 1978 roku.
Ten niewielki instrument opracowany przez Chrisa Huggetta i Adriana Wagnera był pierwszą propozucją założonej przez nich firmy Electronic Dream Plant (EDP). Monofoniczny syntezator utrzymany w czarno-żółtej kolorystyce wykorzystywał dwa cyfrowe oscylatory, generator szumu białego, analogowy filtr, dwa generatory obwiedni oraz generator LFO. Mimo tego, że instrument z dotykową „klawiaturą” i wbudowanym głośnikiem był konstrukcją budżetową (a może właśnie dzięki temu), za sprawą połączenia stosunkowo niskiej ceny z możliwościami brzmieniowymi oraz poręcznością, zyskał popularność nie tylko wśród początkujących muzyków. Co więcej, okazał się najlepiej sprzedającym się w tym czasie syntezatorem, a po latach zyskał wręcz status legendy. Bazujący na nim Yellowjacket jest z jednej strony wierną emulacją pierwowzoru pod względem koncepcji i charakteru brzmienia, ale z drugiej oferuje też szereg usprawnień i dodatków zwiększających możliwości instrumentu. W hołdzie dla Chrisa Huggetta, część z nich bazune na jego innowacjach.

Podobnie jak jego sprzętowy pierwowzór, Yellowjacket wykorzystuje dwa oscylatory, generator szumu, filtr i dwa generatory obwiedni, ale w blokach tych wprowadzono szereg zmian. Oscylatory pozwalają wybierać między trzema przebiegami – piłokształtnym, pulsacyjnym (OSC 1) lub prostokątynm (OSC 2) albo ENHANCED zapożyczonym z syntezatora Gnat firmy EDP. Rozbudowie uległ także blok CONTROL OSC, a do trybów pracy filtra dołączył NOTCH. Zwiększono też możliwości generatorów obwiedni, a ponadto instrument zyskał spoeo innych nowości. Choć zachowano tryb monofoniczny, syntezator firmy Cherry Audio może pracować także w trybie UNISON lub POLY, a w tym ostatnim możemy wybierać między 4, 8 lub 16 głosami polifonii. W rozbudowanej sekcji KEYBOARD znajdziemy też kilka innych nowych opcji, a ponadto instrument oferuje dodatkowe możliwości kontroli głosów w trybie MULTI. Poza główną zakładką EDIT dającą dostęp do toru syntezy, interfejs graficzny instrumentu oferuje też drugą – ARP FX. Tak jak sugeruje to jej oznaczenie, znajdziemy w niej rozbudowany arpeggiator oraz kilka bloków efektowych będących kolejną nowością. Do dyspozycji mamy takie efekty jak Octafuzz, Phaser, Flanger/Chorus, Echo i Reverb, a także… emulację wbudowanego głośnika pozwalającą uzyskiwać dźwięki lo-fi.

Yellowjacket ma na pokładzie kolekcję ponad 270 presetów reprezentujących różne kategorie barw, a ponadto producent przygotował opcjonalną bibliotekę Hive Mind Preset Pack z kolejnymi 100 presetami. Syntezator może pracować na komputerach PC i Mac jako wtyczka VST/VST3/AAX (w środowisku macOS także AU) lub jako samodzielna aplikacja. Ze strony producenta możemy pobrać 30-dniową wersję demo by zapoznać się z możliwościami instrumentu przed zakupem.
Więcej informacji na stronie cherryaudio.com.