Rok po premierze poprzedniego modelu, Yamaha zaprezentowała nowy instrument z rodziny Portable Grand, która znajduje się w ofercie firmy od ponad dekady. Jest nim DGX-670, który podobnie jak wcześniejsze modele łączy w sobie cechy przenośnego pianina cyfrowego i aranżera.
Instrument reprezentujący nową generację Portable Grand stworzono z myślą o osobach oczekujących większej mobilności i elastyczności, a także swobodzie użytkowania. Niezależnie od naszego stopnia zaawansowania, w DGX-670 znajdziemy nowe funkcje, które przydadzą się nam zarówno podczas ćwiczenia jak i występów.
Nowy model został wyposażony w dynamiczną, doważoną klawiaturę z mechanizmem młoteczkowym Graded Hammer Standard (GHS), obejmującą 88 klawiszy. Zgodnie z oznaczeniem jest to klawiatura oferująca stopniowe zróżnicowanie doważenia klawiszy, zwiększające wrażenie znane z pianin akustycznych. Tradycyjnie dla „zmian generacyjnych”, Yamaha zaimplementowała w DGX-670 nowe rozwiązania i innowacje w odniesieniu zarówno do barw czy stylów, jak i innych funkcji.
Nowy instrument udostępnia barwy i style odpowiadające jakością ich odpowiednikom znanym z pianina cyfrowego CVP-701 z rodziny Clavinova. Do dyspozycji mamy 630 barw, wśród których nie brakuje też programów Super Articulation (601 barw rozmaitych instrumentów, w tym fortepianowe oparte na próbkach modelu CFX oraz 29 barw/zestawów perkusyjnych i efektowych). Sekcja automatycznego akompaniamentu udostępnia 263 style oferujące nieograniczone wręcz możliwości improwizacji, a biblioteka ta obejmuje szeroki wachlarz gatunków muzycznych. Fabryczne style sprawdzą się w różnych sytuacjach i scenariuszach. DGX-670 wyposażono w nowe funkcje związane z obsługą akompaniamentu, pozwalające odkrywać rozmaite niuanse stylistyczne. Przykładem tego jest funkcja ADAPTIVE STYLE analizująca grę w czasie rzeczywistymi i automatycznie dobierająca styl do danego utworu, biorąc pod uwagę także jego charakter. Inną nowością jest SIMPLE STYLE, czyli funkcja stawiająca na prostotę. W tym przypadku akompaniament jest redukowany do sekcji rytmicznej, a wzmocnieniu podlegają barwy granej przez nas partii. Do dyspozycji mamy też takie rozwiązania jak UNISON czy ACCENT.
DGX-670 ma też na pokładzie wiele dodatkowych funkcji, a wśród wykorzystywanych technologii i rozwiązań znajdziemy m.in. Virtual Resonance Modeling (VRM), Intelligent Acoustic Control (IAC) czy Stereophonic Optimizer. Instrument oferuje też rozmaite efekty (Chorus, Reverb, DSP, Master EQ i Part EQ), funkcję Piano Room czy bibliotekę obejmującą 100 utworów. Do dyspozycji mamy też wejście mikrofonowe, które umożliwia użytkownikowi instrumentu śpiewanie do własnych czy gotowych utworów – także w trybie karaoke. Możemy też nagrywać własne wykonania zapisując je na nośnik USB w formie plików audio, którymi możemy się potem dzielić z innymi. Mamy też możliwość odtwarzania utworów przesyłanych bezprzewodowo (Bluetooth) ze sparowanego smartfona czy innego urządzenia.
Nowy model DGX-670 różni się od swego bezpośredniego poprzednika nie tylko możliwościami, ale także wyglądem zewnętrznym. Zmieniono wzornictwo bryły oraz częściowo układ kontrolerów na panelu. W centrum tego ostatniego umieszczono kolorowy wyświetlacz TFT (1.3”). Instrument wyposażono ponadto w „kółko” PITCH BEND, stereofoniczne wejście AUX [jack 1/8”], wyjście liniowe/słuchawkowe, wejście SUSTAIN, gniazdo służące do podłączenia opcjonalnego modułu z 3 pedałami oraz dwa porty USB – TO HOST i TO DEVICE. Do dyspozycji mamy też wbudowany system nagłośnieniowy.
DGX-670 w czarnej wersji wykończenia będzie dostępny już od lutego 2021. Biała wersja kolorystyczna ma pojawić się w połowie roku. Opcjami dla tego instrumentu (dopasowanymi kolorystycznie do odpowiedniej wersji) są statyw L-300 oraz wspomniany już moduł LP-1 oferujący trzy pedały w fortepianowym stylu (DAMPER, SOFT, SOSTENUTO).
Instrumentu będzie można szukać u wszystkich oficjalnych dealerów Yamaha, których listę znajdziecie pod tym adresem.