Działające od ponad dwóch dekad stowarzyszenie producentów sprzętu pro audio PAMA przeprowadziło wśród swoich członków ankietę, w której ponownie poruszono temat problemów z łańcuchem dostaw w erze pandemii, aby poznać wnioski wyciągnięte z tego okresu i przyjęte praktyki, a także by dowiedzieć się czy nadal utrzymują się obawy, że takie przerwy mogą ponownie wystąpić.
Około 86% producentów profesjonalnego sprzętu audio, którzy odpowiedzieli na niedawne badanie, zgłosiło, że ich firmy zostały umiarkowanie lub poważnie dotknięte zakłóceniami w łańcuchu dostaw spowodowanymi pandemią i jednoczesnymi przerwami w produkcji półprzewodników. Badanie zostało przeprowadzone przez PAMA (Professional Audio Manufacturers Alliance) wśród jej firm członkowskich, których linie produktów obejmują całą gamę sprzętu pro audio. Żadna z firm respondentów nie stwierdziła, że kryzys łańcuchów dostaw nie miał na nią wpływu, chociaż 14% stwierdziło, że została ledwie dotknięta.
Problemy z łańcuchem dostaw i niedobór dostępności półprzewodników miały duży lub wysoki wpływ na sposób, w jaki 72% producentów pozyskuje materiały i komponenty, a kolejne 14% wskazało na umiarkowany wpływ. Chris Regan, dyrektor ds. innowacji i współzałożyciel RF Venue oraz przewodniczący zarządu PAMA powiedział: „Przeznaczyliśmy znaczne zasoby na zwiększenie naszych zapasów. Na szczęście nie doświadczyliśmy długoterminowych niedoborów zapasów, które dotknęły innych producentów. Nieustannie promowaliśmy fakt, że mamy produkt w magazynie i w rezultacie zyskaliśmy wiele nowych zleceń, gdy konkurenci nie mogli wysłać swoich produktów”.
David Fuller, wiceprezes ds. rozwoju produktów w QSC Audio dodał, że „branża profesjonalnego sprzętu audio zajęła drugie miejsce w stosunku do branży motoryzacyjnej, jeśli chodzi o priorytetyzację dostaw układów scalonych”. James Lamb – prezes, dyrektor generalny i współzałożyciel Point Source Audio, stwierdził, że udało się im „wcześniej zgromadzić kluczowe surowce”. Dane Roth – globalny starszy dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej w Shure, powiedział, że oprócz „zakupów punktowych” części, w grę wchodzi „przeprojektowywanie produktów” z częściami i komponentami, które obiecywały przyszłą dostępność. Greg Beebe, wiceprezes wykonawczy Sennheiser w Stanach Zjednoczonych, powtórzył, że również ta firma wdrożyła „strategiczne zakupy i przeprojektowanie”. Fuller z QSC również wymienił „przeprojektowanie produktów” jako sposób dostosowania się do niedoboru komponentów.
Średnio respondenci stwierdzili, że sposób, w jaki ich firma projektuje i rozwija produkty, był tylko nieznacznie dotknięty zakłóceniami w łańcuchu dostaw, chociaż odpowiedzi były bardzo zróżnicowane – 57% stwierdziło, że wpływ był niewielki, a 43% wskazało na umiarkowany lub wysoki stopień wpływu. Ponad połowa respondentów (57%) stwierdziła, że zakłócenia w łańcuchu dostaw miały minimalny wpływ lub nie miały żadnego wpływu na metody wysyłki i dystrybucji ich produktów, podczas gdy 43% ponownie stwierdziło, że metody te były poważnie lub bardzo dotknięte. Pozostałe obawy po kryzysie dotyczą czasu i stawek wysyłki dla niektórych respondentów, czy to drogą morską, lotniczą czy lądową. Fuller z QSC szczególnie zwrócił uwagę na obawy dotyczące czasu wysyłki „na Morzu Czerwonym i Kanale Panamskim”.
„Nie doświadczamy żadnych niezwykłych problemów z łańcuchem dostaw”, powiedział Regan, co przypisuje dużej mierze produkcji RF Venue w ramach własnej działalności”. Lamb z Point Source należy również do tych, którzy twierdzą, że problemy związane z erą pandemii nie trwają długo, choć przyznaje, że jego firma „nieustannie sprawdza, czy nie ma problemów z surowcami”. Beebe informuje, że Sennheiser zachowuje czujność w kwestii utrzymywania zapasów.
Professional Audio Manufacturers Alliance skupia firmy specjalizujące się w produkcji sprzętu nagłośnieniowego i studyjnego wykorzystywanego przez profesjonalistów. Misją stowarzyszenia jest promowanie świadomości i doceniania wysokiej jakości profesjonalnego dźwięku poprzez edukację, pasję i dążenie do wspólnego celu. Jej działania skierowane są przede wszystkim do profesjonalistów z branży pro-audio na całym świecie, zainteresowanych promowaniem dźwięku wysokiej jakości. Członkami PAMA są takie firmy jak Audio-Technica, d&b audiotechnik, Point Source Audio, QSC, RF Venue, Sennheiser oraz Shure.