Pod dwuletniej przerwie wywołanej pandemią – która nadal nie odpuszcza – wraca cykl Era Jazzu, a w ciągu najbliższych dniach na miłośników różnych odmian muzyki jazzowej czeka w Poznaniu sześć koncertów. Pierwszy z nich odbędzie się już w niedzielę.
W dniach 14-21 listopada poznańska Aula UAM oraz znajdujące się obok CK Zamek gościć będą krajowych i zagranicznych przedstawicieli sceny jazzowej. W ramach jesiennej edycji Ery Jazzu i trwającego tydzień Aquanet Jazz Festival zaprezentowane zostaną niepowtarzalne projekty artystyczne, a w większości z nich czuć będzie ducha Krzysztofa Komedy. Wśród nadchodzących koncertów są też takie, które pierwotnie miały odbyć się w ubiegłym roku. Na fanów jazzu czeka występ duetu Friend ‘n Fellow, premierowa prezentacja słynnego dzieła Komedy „Moja słodka, europejska ojczyzna” w wykonaniu sekstetu Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego oraz zestaw komedowskich koncertów norweskiego Espen Eriksen Trio, kwartetu Piotra Schmidta, formacji Grit Ensemble oraz Aresa Chadzinikolau.
Harmonogram koncertów przedstawia się następująco:
• 14.11 – Friend ‘n Fellow / Aquanet Jazz Gala (Aula UAM; godz. 19:00)
Koncert działającego od 30 lat duetu tworzonego przez wokalistkę Constanze Friend i gitarzystę Thomasa Fellowa. Friend jest określana często jako „śpiewająca Josephine Baker” a w jej muzyce doszukać można się odniesień do stylistyki Sarah Vaughn, Elli Fitzgerald czy Cassandry Wilson. Fellow to z kolei muzyk o niewyczerpanej inwencji twórczej – wybitny gitarzysta akustyczny, który doskonale odnajduje się zarówno w klasycznej muzyce koncertowej, jak i w jazzie, world-music czy muzyce rozrywkowej.
• 17.11 – Jan „Ptaszyn” Wróblewski – „Moja słodka, europejska ojczyzna” (Aula UAM; godz. 19:00)
Koncertowa prezentacja albumu „Moja słodka europejska ojczyzna” – dokończonego kilka lat temu przez „Ptaszyna” w czysto instrumentalnej formie dzieła „Meine Süße Europäische Heimat” stworzonego przez Komedę w 1967 roku. Mając dostęp do oryginalnych, zachowanych partytur Komedy, Wróblewski bazował jednak głównie na niemieckim nagraniu dzięki czemu udało mu się wydobyć słowiańsko-liryczny pierwiastek Komedy. W Poznaniu usłyszymy ten materiał w wykonaniu sekstetu w składzie: Jan „Ptaszyn” Wróblewski (saksofon tenorowy), Henryk Miśkiewicz (saksofon altowy), Robert Majewski (trąbka), Wojciech Niedziela (fortepian), Andrzej Święs (kontrabas), Marcin Jahr (perkusja).
• 17.11 – Ares Chadzinikolau – „Grand Piano Komeda” (Aula UAM; godz. 19:00)
Koncert, podczas którego poznański muzyk, malarz i poeta Ares Chadzinikolau zaprezentuje interesujące, autorskie interpretacje słynnych kompozycji Krzysztofa Komedy Trzcińskiego (m.in. „Astigmatic”, „Kattorna”, „Svantetic”, tematów z filmów „Dwaj ludzie z szafą” i „Riot” czy najpopularniejszej kołysanki z „Rosemary’s Baby”). Dodanie do poetyckiej iluzji improwizowanego jazzu stworzyło ciekawy projekt, który wart jest estradowej prezentacji.
• 20.11 – Espen Eriksen Trio – „Czas Komedy” (CK Zamek; godz. 19:00)
Premierowy program „Czas Komedy”, w ramach którego pianista Espen Eriksen oraz współtworzący z nim trio Lars Tormod Jenset (kontrabas) i Andreas Bye (perkusja) zaprezentują autorską wizję twórczości Komedy – impresje-kompozycje Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego wraz z wykonaniem specjalnie dedykowanego utworu „Komeda”. Pierwotnie koncert ten miał się odbyć w ubiegłym roku.
• 20.11 – Grit Ensemble – „Komeda Deconstructed” (CK Zamek; godz. 19:00)
Nowe oblicze mniej znanych kompozycji Komedy przygotowane przez poznańską formację Grit Ensemble, którą tworzą: Patryk Piłasiewicz (kontrabas), Kacper Grzanka (trąbka, flugelhorn), Maciej Sokołowski (saksofon tenorowy, klarnet), Kacper Krupa (saksofon tenorowy), Piotr Scholz (gitara), Wojtek Świeca (gitara), Andrzej Konieczny (perkusja, elektronika), Kuba Szwarc (perkusja) i Krzysztof Dys (fortepian).
• 21.11 – Piotr Schmidt Quartet – „Tribute to Stańko & Komeda” (CK Zamek; godz. 19:00)
Muzyczny hołd dla Tomasza Stańko i Krzysztofa Komedy w wykonaniu Piotr Schmidt Quartet – formacji prowadzonej przez jednego z najciekwaszych trębaczy jazzowych młodego pokolenia. Razem z Piotrem Schmidtem kwartet ten tworzą Paweł Tomaszewski (fortepian), Michał Barański (kontrabas) i Sebastian Kuchczyński (perkusja).

Partnerem Strategicznym Ery Jazzu jest Aquanet S.A. Projekt Era Jazzu jest realizowany przy współpracy Miasta Poznań oraz Samorządu Województwa Wielkopolskiego, natomiast projekt KOMEDA jest realizowany przy współpracy Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
Więcej informacji na stronie jazz.pl.