W dniach 18-19 października, w krakowskim klubie Zaścianek odbędzie się wydarzenie pod nazwą Weekend ze Świetlikami. Impreza została podzielona na dwa wieczory – Strona A i Strona B – a każdego dnia zespół zaprezentuje dwa całkowicie różne zestawy utworów.
Świetliki to zespół o profilu słowno-muzycznym łączący rock alternatywny z poezją śpiewaną, założony przez Marcina Świetlickiego i członków zespołu Trupa Wertera Utrata w 1992 roku w Krakowie. Od czasu debiutu zespół koncertuje jednak głównie dla audytorium o szerszym przekroju społecznym, obejmującym ciężko pracujących przedstawicieli klasy średniej i niższej, pracowników naukowych, młodzież studencką i licealną, rencistów, emerytów, ludzi sukcesu jak i tych co mają w życiu pod górkę. I do tego obu płci. Ideą, która przyświecała założeniu formacji, było stworzenie atrakcyjnej artystycznie formy prezentacji wierszy pana Marcina, których mroczne piękno i żarliwość, wykraczały znacznie poza tradycyjnie uznany sposób komunikowania się poety z odbiorcą. Stworzenie „nowej”, piosenkowej formy, gdzie muzyka nie jest bezpłciowym, mdłym podkładem do beznamiętnej recytacji ale oddaje lub kontrapunktuje sensy i napięcia wierszy było artystycznym celem powstającego zespołu. Przyszłość pokazała, że muzyka o najogólniej rzecz ujmując tzw. alternatywnym czy post-rockowym genre, miła sercu członków zespołu, idealnie współbrzmi z wierszami pana Świetlickiego. Nie targa a uwydatnia tych wierszy rozliczne walory. Pan Marcin zaś okazał się być pełnokrwistym frontmanem-parlandzistą, ekspresyjnym mistrzem melodeklamacji, a sceniczna intensywność jego przekazu przeszła wkrótce do legendy.
Zespół wydał do tej pory siedem płyt długogrających, a debiutancki album – „Ogród koncentracyjny” (1995) – stał się dla wielu słuchaczy tzw. dziełem kultowym. W istocie zawiera on wiele piosenek, które stały się już evergreenami (np. „Olifant”, „Nieprzysiadalność”, „Pogo”, „Opluty”, „Przed Wyborami”, „Świerszcze”). Drugi album „Cacy cacy Fleischmaschine” (1996) – mroczniejszy i dojrzalszy brzmieniowo – zapewnił Świetlikom pełne obywatelstwo na polskiej scenie muzycznej. A parlando pana Marcina zaczęto traktować na równi z powszechniejszymi sposobami wokalnej ekspresji. Płyta „Perły przed wieprze” (1999) była efektem chwilowej fascynacji tzw. cięższym graniem („Brejkam wszystkie rule”, „Jonasz”) i jednocześnie świadectwem kryzysu rockowego idiomu jako metafory ciężkiej fizycznej pracy. „Złe misie” (2001) z kolei, gdzie gościnnie wystąpiła Katarzyna Nosowska to powrót do korzeni. Mniej tu gitarowego jazgotu, mniej struktur piosenkowych, więcej eksperymentu (piosenka tytułowa). Album ceniony przez koneserów, mniejsze wrażenie zrobił na szerokiej publiczności. Obecność wielkiej gwiazdy ekranu, pana Bogusława Lindy jako pełnoprawnego wokalisty na płycie „Las putas melancolicas” (2005) wywołała żywe zainteresowanie publiczności i mediów. Pochodząca z albumu „Filandia”, liryczna pieśń o kameralnie apokaliptycznej i uniwersalnej wymowie to zapewne najbardziej popularny utwór Świetlików. Po drobnych roszadach personalnych, wielu miłych i niemiłych przygodach, po czasie swoistego rozproszenia i rozprzężenia, Świetliki wyszły z mentalnej gawry i w 2013 roku wydały płytę „Sromota”. Trzypłytowy, pięknie nagrany i wydany album. Rozmach brzmieniowo-orkiestracyjny, bogactwo formalne, treści ważkie harmonijnie połączone z figlarnością i prawie trzy godziny muzyki, czynią (zdaniem niektórych) Sromotę opus magnum zespołu. Piosenka O. z tego albumu dotarła do 4 miejsca listy przebojów Trójki. W 2020 ukazała się płyta „Wake me up before you fuck me”, za którą zespół otrzymał pierwszą w swych dziejach nagrodę Fryderyk (w kategorii Album roku – alternatywa).
Oba koncerty składające się na Weekend ze Świetlikami rozpoczną się o godz. 20:00 (otwarcie bram o godz. 19:00). O ile dwudniowe karnety są już wyprzedane to można jeszcze zakupić bilety na pojedyncze wydarzenia.
Więcej informacji na stronie www.klubzascianek.pl.