XII Międzynarodowy Kongres Śpiewu Gregoriańskiego Psallite Sapienter w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu, który odbył się w dniach 4-9 września 2023 roku stanowił wyjątkowe wydarzenie, które zgromadziło międzynarodową społeczność pasjonatów i ekspertów. Wiktor Mrzygłód, manager kultury w Fundacji Chronić Dobro przy Opactwie Benedyktynów w Tyńcu, opisuje to wydarzenie jako „bardzo udane”, podkreślając różnorodność i bogactwo programu kongresu.
Jeden z najbardziej imponujących aspektów kongresu to jego międzynarodowy charakter. Uczestnicy przybyli z różnych zakątków świata, co dowodzi, że muzyka gregoriańska ma globalne znaczenie i oddziaływanie.
Różnorodność tematów wykładów świadczy o głębokim i wielowymiarowym podejściu do muzyki gregoriańskiej. Wykłady nie tylko dotyczyły aspektów technicznych i historycznych, ale również wpływu muzyki na życie duchowe i codzienne.
Jak zauważył Wiktor Mrzygłód, obecność kongresu w Tyńcu miała również pozytywny wpływ na atmosferę w opactwie. Nie tylko uczestnicy, ale także lokalna społeczność mogła doświadczyć tego unikalnego klimatu.
„W kongresie wzięło udział łącznie około 120 osób z różnych krajów – Polski, Niemiec, Austrii, Włoch, Szwajcarii, Hiszpanii, Anglii, Szwecji, Australii i Japonii – powiedział Wiktor Mrzygłód. Program był bogaty: 14 wykładów, 15 prób śpiewu gregoriańskiego, 2 koncerty w krakowskich bazylikach, 6 Mszy Świętych i Jutrznie, wszystko oprawione muzyką śpiewu gregoriańskiego i organowym akompaniamentem. Podczas kongresu, w Opactwie w Tyńcu, śpiew gregoriański słychać był wszędzie, co nadawało niezwykły nastrój. Rozochoceni uczestnicy również poza oficjalnymi próbami, śpiewali różnorodny repertuar, w tym muzykę angielskiego i niemieckiego renesansu.
Wykłady były różnorodne tematycznie i nierzadko nawiązywały do wątków polskich. Była mowa o średniowiecznej wizji dobrego kantora, o roli śpiewania psalmów w codzienności, a także o możliwości wykorzystania myśli Janusza Korczaka w propagowaniu śpiewu gregoriańskiego wśród dzieci i młodzieży. Na oba koncerty ludzie przybyli tłumnie – szacujemy, że wzięło w nich udział łącznie około 500 osób. Zachwycił zwłaszcza czwartkowy koncert u Dominikanów, gdzie wystąpił zespół Flores Rosarum.
Nagrania koncertów są dostępne na kanale telewizji EWTN Polska na YouTube, dzięki pracy ekipy Tyniec TV. Przypominam, że śpiew gregoriański można usłyszeć codziennie w tynieckim Opactwie, a w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie podczas południowych Mszy w niedziele.”
Kongres muzyki gregoriańskiej w Tyńcu był nie tylko udanym wydarzeniem naukowym i artystycznym, ale również prawdziwym świętem dla wszystkich miłośników tej niezwykłej formy muzycznej. Zainteresowani mogą odnaleźć nagrania koncertów na YouTube, a codziennie można również doświadczyć śpiewu gregoriańskiego w tynieckim Opactwie oraz w krakowskich kościołach. Poniżej przedstawiamy dwa nagrania koncertowe, oraz galerię zdjęć z kongresu (fot.: Justyna Serek, www.photoserek.pl).