Producent muzyczny to z punktu widzenia statystycznego słuchacza bliżej nieokreślona postać działająca gdzieś w studiu, ale dla artystów jest to osoba stanowiąca istotne wsparcie, odpowiadająca za wszystkie lub większość etapów tworzenia piosenek, współtworząca je i nadająca im finalną postać. Rola producenta muzycznego jest nie do przecenienia, gdyż nie tylko współcześnie jest to osoba, która najczęściej przeprowadza proces powstawania utworu od początku do końca. Najbardziej utytułowani producenci cieszą się w branży należnym uznaniem, a o możliwość współpracy z nimi zabiegają artyści o różnym stażu i doświadczeniu. Jedne sukcesy nakręcają kolejne, czego dobrym przykładem w ostatnich latach jest Jack Antonoff. W trzech ostatnich edycjach nagród GRAMMY został on uznany Producentem roku, będąc za każdym razem nominowanym za pracę przy albumach różnych artystek i artystów. Jedną z tegorocznych płyt, w której powstaniu miał udział jest „Short n’ Sweet” Sabriny Carpenter. Współtworzył on m.in. pochodzącą z niej piosenkę „Please Please Please”, która podbiła nie tylko amerykańskie listy przebojów. Kulisy prac nad tym właśnie utworem Jack Antonoff ujawnia w filmie z cyklu „Behind the Song”, objaśniając jego strukturę i wybrane partie. Więcej informacji na ten właśnie temat znajdziecie w jednym z ponad dwudziestu artykułów, które w ostatnich siedmiu dniach opublikowaliśmy na naszej stronie. Nagrodą dla Producenta roku był w przeszłości uhonorowany także FINNEAS, znany chociażby ze współpracy z siostrą – Billie Eilish. Wydał on właśnie swoją drugą solową płytę, o której – podobnie jak o kilku innych premierach fonograficznych – również pisaliśmy w ostatnich dniach. Opublikowaliśmy też fotorelację z koncertu Salvadora Sobrala. W materiałach dotyczących instrumentów, sprzętu i oprogramowania muzycznego znalazły się m.in. informacje o syntezatorach wirtualnych Arturia Synthx V i Waldorf Microwave 1 Plug-In, a ponadto poruszyliśmy tematy dotyczące instrumentów klawiszowych Yamaha i Casio, mikrofonu marki Sennheiser, mikserów cyfrowych Yamaha czy systemów interkomowych i pracy inspicjentów.
Więcej informacji o tematach poruszonych na naszej stronie w ostatnich dniach znajdziecie w nowym wydaniu Tygodnika Muzyk.
SPRZĘT / OPROGRAMOWANIE
Synthx V – kolejna emulacja syntezatora sprzed lat w ofercie firmy Arturia
Kolekcja syntezatorów wirtualnych firmy Arturia będących emulacjami konkretnych instrumentów sprzed lat powiększyła się o kolejną pozycję. Synthx V odwzorowuje cechy, charakter i brzmienie włoskiego syntezatora z lat 80. XX wieku – Elka Synthex. Nowa emulacja zachowuje strukturę toru syntezy, ale wprowadza możliwość łączenia ze sobą dwóch warstw o tych samych elementach kontroli. Wśród dodatków znalazły się też: sekcja Multi-Arp, efekty oraz różne modulatory, a do dyspozycji mamy też obszerną bibliotekę presetów.
Firma Sennheiser przybliża mikrofon MD 421 Kompakt
Mikrofon MD 421 Kompakt zaprezentowany niedawno przez firmę Sennheiser to zgodnie z nazwą kompaktowa wersja inspirowana klasycznym modelem wykorzystywanym powszechnie do nagrywania i nagłaśniania instrumentów. O najważniejszych cechach nowego mikrofonu, jego korzeniach i historii legendarnego poprzednika można dowiedzieć się z klipów wideo przygotowanych przez producenta. Firma Sennheiser opublikowała też film, w którym ważeniami z użytkowania MD 421 Kompakt dzielą się uznani realizatorzy dźwięku pracujący w Nashville.
Waldorf Microwave 1 Plug-In – aktualizacja i nowe biblioteki
Firma Waldorf udostępniła aktualizację syntezatora wirtualnego Microwave 1 Plug-In. W wersji 1.1 dodano m.in. możliwość synchronizacji generatorów LFO z tempem projektu, tryby mono oraz obsługę komunikatów CONTROL CHANGE. Aktualizacja przynosi też ze sobą szybsze filtry i poprawki w imporcie plików SysEx. Jednocześnie, w ofercie firmy pojawiły się trzy dodatkowe biblioteki barw dla tego instrumentu – Pictures”, „Western Forrest” i „House Techno Stabs”.
Prezentacja wybranych stylów i barw instrumentu Yamaha PSR-SX920
Stacja robocza PSR-SX920 firmy Yamaha ma na pokładzie ponad tysiąc pięćset barw fabrycznych, wśród których znalazły się presety typu Super Articulation!, Super Articulation Plus i Super Articulatio 2. Instrument oferuje też ponad pięćset stylów automatycznego akompaniamentu. Tak duży wybór barw i stylów sprawia, że PSR-SX920 jest gotowy na każdą okazję i sytuację, a wybranych pozycji z obszernej biblioteki tego instrumentu można posłuchać w prezentacji wideo udostępnionej przez producenta.
Bez komunikacji nie ma teatru – Inspicjent i jego narzędzia do tworzenia zakulisowej magii
W różnych dziedzinach związanych z pracą z dźwiękiem, nie brak osób stanowiących jej istotne ogniwo, ale pozostających w cieniu. Tak też wygląda to w przypadku inspicjentów, będących kluczowymi postaciami w utrzymaniu porządku i płynności każdego przedstawienia teatralnego. W obecnych czasach ich dosłownie zakulisową pracę usprawniają różne rozwiązania technologiczne, w tym systemy interkomowe. Z okazji Światowego Dnia Inspicjenta przyjrzeliśmy się ich pracy…
Levi Schechtmann gra Sibeliusa na pianinie cyfrowym Casio AP-750
Pianino cyfrowe AP-750 firmy Casio to model zaprojektowany tak, aby stanowić ciekawą alternatywę dla instrumentów akustycznych. Zarówno zastosowana w nim klawiatura jak i barwy fortepianowe sprawiają, że pianino to może być z powodzeniem wykorzystywane przez klasycznie wykształconych pianistów (lub nadal pobierających edukację) i to nie tylko do ćwiczenia. Za przykład niech posłuży tu klip wideo, w którym możemy posłuchać, jak na tym właśnie instrumencie Levi Schechtmann gra etiudę Jeana Sibeliusa.
Parowanie kanałów i szyn w mikserze Yamaha DM7
Chociaż domyślnie miksery cyfrowe DM7 firmy Yamaha oferują tylko monofoniczne kanały wejściowe (120 w większym, 72 w mniejszym modelu), to konsolety te dają użytkownikom możliwość tworzenia torów stereo poprzez parowanie sąsiadujących ze sobą kanałów. Temu właśnie tematowi i możliwościom obsługi źródeł stereofonicznych poświęcony jest kolejny film instruktażowy dotyczący serii DM7. Poza łączeniem wejść, omówiono w nim także kwestię parowania szyn wyjściowych i możliwości sekcji BUS SETUP.
Sound Service przejął brytyjską firmę SCV Distribution
Ableton Live dostępny w wersji 12.1
Atomika – syntezator zza żelaznej kurtyny w wirtualnej odsłonie
WYDARZENIA / MUZYCY
Salvador Sobral zaśpiewał w Krakowie – fotorelacja
Portugalski piosenkarz Salvador Sobral, którego świat poznał szerzej siedem lat temu za sprawą jego zwycięstwa w Konkursie Piosenki Eurowizji, przybył do Polski na początku października by dać w naszym kraju cztery koncerty. Okazją do muzycznych odwiedzin była promocja jego ubiegłorocznego albumu „Timbre”. Pierwszy z polskich koncertów Salvadora odbył się 2.10 w Nowohuckim Centrum Kultury. Artysta przybył do Krakowa razem ze swoim nowym zespołem, a fotorelację z tego wydarzenia znajdziecie na naszej stronie.
FINNEAS wydał album „For Cryin’ Out Loud!”
Trzy lata po premierze pierwszego autorskiego albumu, FINNEAS zaprezentował swoją nową płytę. W odróżnieniu od poprzedniego krążka nagranego w pełni samodzielnie, tym razem ten amerykański muzyk, kompozytor i producent postanowił zaprosić do współpracy swoich przyjaciół. Mieli oni czynny udział nie tylko w tworzeniu piosenek na „For Cryin’ Out Loud!”, ale także ich nagrywaniu. Na nowym albumie Finneasa znalazło się dziesięć utworów.
Leon Bridges wydał nową płytę
Amerykański muzyk, piosenkarz, autor tekstów i producent Leon Bridges podzielił się z fanami swoim nowym albumem. Płyta zatytułowana po prostu „Leon”, nad którą artysta pracował przez sześć lat, została wyprodukowana przez Iana Fitchuka i Daniela Tashiana. Na krążek trafiło 13 utworów, z których wszystkie podkreślają charakterystyczną dla Bridgesa umiejętność opowiadania historii i organiczną alchemię gatunków.
Livka debiutuje albumem „z papieru”
Zaledwie pół roku po wydaniu pierwszego singla „nic(i)”, Livka zaprezentowała swoją debiutancką płytę. Album zatytułowany „z papieru” zawiera 14 utworów oscylujących tematycznie wokół uczucia pustki, rozdarcia i niekompletności świata zewnętrznego i wewnętrznego artystki. Livka jest współautorką zarówno warstwy muzycznej jak i tekstowej poszczególnych piosenek, a produkcją zajęli się Leon Krześniak, Paweł Odoszewski i Lessman. W jednym z utworów towarzyszy jej Igor Herbut.
Lauren Mayberry zaprezentowała utwór „Something In The Air”
Chociaż data premiery jej debiutanckiego albumu solowego nie jest jeszcze znana, Lauren Mayberry zaprezentowała kolejny utwór promujący to wydawnictwo. „Something In The Air” to już czwarty singiel zapowiadający pierwszą płytę szkockiej piosenkarki wydaną na własny rachunek. Artystka ta znana była dotąd głównie jako wokalistka synth-popowej grupy CHVRCHES.
„Hymne à l’amour” w wykonaniu Céline Dion dostępny w serwisach streamingowych
Jack Antonoff o pracy nad piosenką Sabriny Carpenter „Please Please Please”
Weekend ze Świetlikami w Krakowie
ZAMILSKA wydała płytę „United Kingdom Of Anxiety”
James Bay wydał płytę „Changes All The Time”
„Moon Music” – nowy album zespołu Coldplay już dostępny
Viggo Mortensen kompozytorem muzyki do filmu „The Dead Don’t Hurt”