Rozwiązania bazujące na sztucznej inteligencji coraz śmielej wkraczają do naszego świata i czy tego chcemy czy nie, stają się jego częścią. Branża muzyczna nie stanowi tu wyjątku, a obecność tej technologii przejawia się w rozmaity sposób, a do tego nie zawsze możemy być świadomi jej użycia. O ile korzystamy z niej świadomie, a o sięgnięciu po sztuczną inteligencję poinformujemy naszych słuchaczy obie strony wiedzą (przynajmniej w teorii) na czym stoją. Co jednak, gdy brak takich oznaczeń i zostają tylko przypuszczenia? Wychodzi na to, że dla wielu osób nie jest to problemem i w rezultacie nie interesuje ich kto jest wykonawcą muzyki, której słuchają. Jednym z najnowszych tego przykładów jest kariera „zespołu” The Velvet Sundown w jednym z serwisów streamingowych. Zarówna ta „grupa” jak i jej „twórczość” to sztuczne twory, a cała muzyka została wygenerowana przy pomocy jednego z programów wykorzystujących do tego sztuczną inteligencję. Nie przeszkodziło to jednak rzeszom użytkowników tej platformy sięgnąć po te utwory, których na chwilę obecną jest ponad dwadzieścia, a składają się one na dwa albumy. Mimo że profilem tym nie stoi żaden zespół „z krwi i kości”, przez miesiąc zdobyli ponad milion słuchaczy… Historia ta znalazła się w jednym z ponad dwudziestu artykułów, które w ostatnich dniach ukazały się na naszej stronie. Kilka innych poświęconych było koncertom i festiwalom, a pisaliśmy m.in. o scenicznym powrocie zespołu Oasis. Opublikowaliśmy również fotorelacje z koncertu Morrisseya oraz festiwalu Santander Letnie Brzmienia w Krakowie. Nie zabrakło też wiadomości o wybranych premierach fonograficznych. W artykułach poświęconych instrumentom, sprzętowi i oprogramowaniu muzycznemu pojawiły się m.in. informacje studyjnej konsolecie Oracle firmy Solid State Logic, systemie interkomowym VOKKERO STAGE czy programie SpectraLayers 12 firmy Steinberg. Pisaliśmy również o produktach marki ZOOM kompatybilnych z urządzeniami mobilnymi z portem USB typu C, procesorze Freqport FreqTube FT1, systemie bezprzewodowym Sennheiser Spectera oraz syntezatorze Waldorf Streichfett w wersji dla środowiska iOS.
Więcej informacji o tematach poruszonych na naszej stronie w ostatnich dniach znajdziecie w nowym wydaniu Tygodnika Muzyk.
SPRZĘT / OPROGRAMOWANIE
Oracle – analogowa konsoleta studyjna firmy Solid State Logic
Firma Solid State Logic zaprezentowała nową konsoletę studyjną oferującą funkcje wielkoformatowe w kompaktowej obudowie. Analogowy mikser o nazwie Oracle będzie oferowany w różnych konfiguracjach różniących się liczbą kanałów. Konsoleta wykorzystuje m.in. technologię ActiveAnalogue, preampy PureDrive, procesory channel strip „Future Analogue” oraz wiele innych narzędzi dających szerokie możliwości przetwarzania, przekierowywania i zarządzania sygnałami podczas nagrywania i miksowania.

Sennheiser przybliża sprzętowe komponenty systemu Spectera
Na pierwszy cyfrowy system bezprzewodowy firmy Sennheiser wykorzystujący dwukierunkową, szerokopasmową transmisję dźwięku, składają się m.in. trzy sprzętowe komponenty, których uzupełnieniem jest oprogramowanie. Swoistym „sercem” systemu Spectera jest rackowa stacja bazowa oferująca 32 wejścia i 32 wyjścia. Do współpracy z nią służą bodypacki SEK obsługujące sygnały z mikrofonów oraz monitoring IEM, a ważnym dopełnieniem jest antena DAD. Ich najważniejsze cechy producent przybliżył w serii filmów poświęconych serii Spectera.

ZOOM informuje o kompatybilności z urządzeniami mobilnymi z portem USB typu C
Firma ZOOM zaktualizowała listę swych produktów, które są kompatybilne z tabletami iPad i smartfonami iPhone wyposażonymi w port USB typu C. Podłączone do nich, mogą one pracować jako interfejsy audio lub mikrofony USB, a także współpracować z dedykowanymi aplikacjami. Na liście znalazła się zarówno cała gama rejestratorów audio, jak również cyfrowe miksery, interfejsy audio, mikrofon USB oraz efekty gitarowe i wokalne.

SpectraLayers 12 – nowa wersja programu firmy Steinberg
Rok po premierze poprzedniej odsłony, firma Steinberg zaprezentowała kolejne wcielenie swego programu służącego do edycji dźwięku bazującej na analizie widma i pracy na warstwach. SpectraLayers 12 przynosi ze sobą m.in. nowe moduły Unmix Soundtrack, Unmix Instrument, Voice Enhance i DePlosive oraz odświeżone wersje kilku innych, możliwość jednoczesnego działania najważniejszych procesów i narzędzi na wielu warstwach, jak również szereg innych ulepszeń i usprawnień.

VOKKERO STAGE – system interkomowy dla techników audiowizualnych
Firma Audio Plus poinformowała o dostępności systemu interkomowego VOKKERO STAGE opracowanego specjalnie dla techników audiowizualnych i kompaktowych ekip technicznych. Rozwiązanie to stworzono z myślą o małych zespołach i ograniczonym budżecie, a za sprawą własnej technologii filtrowania zakłóceń, gwarantuje wysoką jakość dźwięku i minimalne opóźnienie. System ten umożliwia błyskawiczne uruchomienie bez potrzeby konfiguracji, zapewniając ekipom technicznym bezprzewodową, bezdotykową i ciągłą łączność w trybie full duplex.

FreqTube FT1 firmy Freqport – najważniejsze cechy i możliwości
Jednym z dwóch produktów w ofercie australijsko-duńskiej firmy Freqport jest desktopowy procesor FreqTube FT1 pozwalający przepuszczać sygnał pochodzący z wtyczek uruchomionych w programie DAW przez prawdziwe analogowe komponenty. Do komunikacji z komputerem służy port USB typu C, a urządzenie oferuje cztery kanały wykorzystujące lampy. Do współpracy z procesorem służy dedykowana aplikacja dająca możliwość zmiany ustawień i edycji parametrów. Regulacji tych ostatnich możemy też dokonywać z poziomu urządzenia.

Streichfett firmy Waldorf w wersji dla iOS
Firma Waldorf Music zaprezentowała kolejną odmianę syntezatora Streichfett inspirowanego instrumentami typu „string machine” z lat 70. i 80. XX wieku. Po sprzętowym module i wirtualnej wersji dla komputerów przyszedł czas na aplikację dla urządzeń mobilnych z systemem iOS. Program Streichfett for iPad/iPhone udostępnia dwie polifoniczne sekcje – STRINGS i SOLO – z dedykowanymi im parametrami, a także efekty i komórki pamięci. Interfejs graficzny przystosowany do obsługi z poziomu ekranu dotykowego oferuje też wirtualną klawiaturę.

Pivot – syntezator wirtualny firmy Fors
D16 Group Pulsatec – emulacja słynnego korektora
WYDARZENIA / MUZYCY
The Velvet Sundown – tysiące osób słucha zespołu, który nie istnieje…
Technologie wykorzystujące sztuczną inteligencję coraz szerzej i odważniej wchodzą także do świata muzyki. Jedni widzą w nich zagrożenie, inni z kolei są nimi zafascynowani, a prawda zapewne jak zwykle leży gdzieś pośrodku. W ostatnim czasie furorę w jednym z serwisów streamingowych robi zespół The Velvet Sundown, który w krótkim czasie zebrał milion słuchaczy [stan na dzisiaj] prezentując na swym profilu dwa albumy. W rzeczywistości ów zespół nie istnieje, a cała muzyka została sztucznie wygenerowana w jednym z programów bazujących na sztucznej inteligencji…

Santander Letnie Brzmienia w Krakowie – za nami dwa dni pełne muzyki
W piątek 4 lipca rozpoczęła się w Krakowie tegoroczna odsłona festiwalu Santander Letnie Brzmienia. Przez dwa dni wystąpili tam m.in. Hey, Ania Dąbrowska, Rogucki & Normalni Ludzie, BABIE LATO, Zalia, Lor, Natalia Szroeder, Edyta Bartosiewicz, Coma i Mrozu, ja również Blauka, Dureń, Zuzanna Malisz, Basia Małecka, mop i Jadwiga Zarzycka. Na naszej stronie opublikowaliśmy fotorelację z sobotnich koncertów.

Michał Szczygieł zaprezentował utwór „Tylko na mnie patrz”
Kolejnym tegorocznym singlem Michała Szczygła jest piosenka „Tylko na mnie patrz”, w której śpiewa on o nieustannym byciu z ukochaną osobą. Wspólne chwile są spoiwem relacji, a każdy nowy dzień przynosi nowe doświadczenia i przeżycia. Poza samym wokalistą, współautorami muzyki i tekstu do piosenki „Tylko na mnie patrz” są Agnieszka Bigaj, Michał Lange i Marcin Makowiec. Dwaj ostatni zajęli się też produkcją, natomiast za miks i mastering odpowiada Marcin Szwajcer.

Oasis oficjalnie wrócili na scenę
Konflikt między braćmi Gallagher przez lata niweczył jakiekolwiek próby reaktywacji zespołu Oasis, ale w sierpniu ubiegłego roku Liam i Noel zaskoczyli wszystkich zapowiadając powrót na scenę w 2025 roku. Początkowo ogłoszono dziesięć koncertów, a finalnie będzie ich ponad czterdzieści. Pierwszy z nich odbył się 4 lipca w Cardiff rozpoczynając pierwsze od lat tournee pod szyldem Oasis. Braciom Gallagher towarzyszą w nim na scenie trzej „oazowcy” o różnym stażu – Paul „Bonehead” Arthurs, Gem Archer i Andy Bell oraz dokoptowany perkusista Joey Waronker.

Morrissey wystąpił w Krakowie – fotorelacja
Po ponad dekadzie od poprzedniej wizyty, w czwartek 3 lipca do Krakowa zawitał Morrissey. Brytyjski artysta wystąpił w Tauron Arenie prezentując program obejmujący zarówno kilka utworów pochodzących z repertuaru zespołu The Smiths, jak również obszerną kolekcję solowych piosenek Morrisseya. Na naszej stronie pojawiła się fotorelacja dokumentująca to wydarzenie.

„Today’s Song” – Foo Fighters świętują 30-lecie debiutu
Zespół Foo Fighters świętuje w tym roku 30-lecie premiery swojej debiutanckiej płyty studyjnej. Z tej okazji grupa nagrała okolicznościowy utwór „Today’s Song” utrzymany w typowym dla zespołu stylu. Jego tekst porusza tematy osobistej przemiany i wytrwałości w obliczu niepewności życia i upływu czasu. Premierze singla towarzyszył nie tylko teledysk ale także obszerny list, który Dave Grohl wystosował do fanów.

Przed nami lipcowe i sierpniowe koncerty Męskie Granie 2025
Quebonafide wydał album „PÓŁNOC / POŁUDNIE”
Znamy finalistki konkursu o Grand Prix Energa Ladies’ Jazz Festival 2025
Elliot James Reay wydał EP-kę „All This To Say I Love You”
„Kicia” – urodzinowa niespodzianka od Margaret
Only The Poets zaprezentowali singiel „Emiotionally Hungover”