W ofercie hiszpańskiej firmy Heritage Audio pojawił się kolejny procesor sygnałowy, który z jednej strony jest wzorowany na klasycznym urządzeniu sprzed lat, a z drugiej oferuje także dodatkowe rozwiązania wpływające na możliwości jego wykorzystania w praktyce. Ową nowością jest lampowy kompresor optyczny o nazwie TUBESESSOR.
Nowy procesor dynamiki dołączył do linii American Heritage, w której znajdziemy także korektor MOTORCITY EQ oraz kompresory HERCHILD Model 660 i HERCHILD Model 670. Co prawda urządzenie będące inspiracją dla TUBESESSOR pochodzi z Danii to od kilku dekad stanowi istotny element wyposażenia amerykańskich studiów nagraniowych – czy to w Los Angeles czy też w Nashville. Podobnie zatem jak procesory będące pierwowzorami pozostałej trójki, także ten na którym bazuje nowa propozycja Heritage Audio stał się integralną częścią amerykańskiego brzmienia…
Dodając do oferty kompresor oparty na konstrukcji optycznej i wykorzystujący lampy, firma Heritage Audio zwiększył jednocześnie gamę procesorów dynamiki dając wszystkim zainteresowanym szerszy wybór. W przypadku modelu TUBESESSOR mamy do czynienia m.in. z połączeniem w pełni lampowego stopnia wzmocnienia ze repliką transformatora wejściowego UTC A10 firmy AMI, jak również niestandardowym transformatorem wyjściowym wykonanym w całości ze stali krzemowej.

Podobnie jak pierwowzór, także ten kompresor jest wyposażony w regulację wzmocnienia (do +30 dB) oraz pokrętła RATIO (od 2:1 do 10:1), ATTACK i RELEASE, a także przełącznik pozwalający określić czy dwa ostatnie parametry będziemy zmieniać ręcznie czy pozostaniemy w trybie FIXED albo skorzystamy z hybrydowego FIXED/MANUAL. Tak jak oryginał, także TUBESESSOR oferuje ponadto pokrętło służące do określenia progu zadziałania (THRESHOLD), ale pozostałe elementy na panelu kompresora Heritage Audio to autorskie rozwiązania.
Jednym z nich jest zupełnie nowy układ TUBE SATURATION dający możliwość wyboru jednego z czterech ustawień saturacji. Poszczególne opcje to CLASSIC, MILD, MEDIUM i HOT, gdzie pierwsza oznacza brak nasycenia a ostatnia mocne przetworzenie sygnału. Układ ten wykorzystuje cały potencjał zastosowanej w tym urządzeniu lampy NOS Raytheon (podwójna trioda). Pochodzenie drugiego dodatku zdradza nieco już sama nazwa nowego kompresora – TUBESESSOR – ujawniająca jego związki z innym urządzeniem tego producenta jakim jest SUCCESSOR. Z niego właśnie zapożyczono bardziej rozbudowaną sekcję filtra Side Chain (SC FILTER) oferującą pięć ustawień (80, 160, 1K, 3K, 5K).
Na panelu kompresora TUBESESSOR znajdziemy ponadto miernik VU mogący wskazywać poziom wejściowy lub wejściowy albo redukcję wzmocnienia. Do dyspozycji mamy też przełącznik BYPASS, a jeśli będziemy używali dwóch egzemplarzy procesora (stereo), będziemy mogli zsynchronizować je przełącznikiem LINK. Gniazdo umożliwiające takie połączenie umieszczono na tylnej ściance, podobnie jak wejście i wyjście liniowe typu XLR. Z tyłu znajdziemy też dwie lampy (NOS Raytheon CK5755 i Psvane 12BH7A) wystające z obudowy co ułatwia ich wymianę bez potrzeby rozkręcania kompresora. Urządzenie jest zamknięte w obudowie rack 3U.

Więcej informacji na stronie heritageaudio.com.
Dystrybutorem produktów Heritage Audio jest Audiotech.