Łotewska firma Erica Synths ogłosiła, że w jej ofercie pojawił się następca modelu SYNTRX – desktopowy syntezator SYNTRX II. Obecnie można go zamawiać w przedsprzedaży, a pierwsze dostawy planowane są na marzec przyszłego roku.
Chociaż nowy model ma szereg wspólnych cech z poprzednikiem to różni się od niego zarówno zewnętrznie jak i wewnętrznie, a zmiany wprowadzone w SYNTRX II miały na celu jeszcze lepszą integrację syntezatora ze setupami wykorzystywanymi przez współczesnych twórców muzyki elektronicznej i eksperymentalnej.
Za generowanie dźwięku odpowiadają w SYNTRX II dwa główne oscylatory oferujące odmienne zestawy przebiegów, a do tego dające możliwość wpływania na nie wykorzystując dedykowane wejścia CV. Ich uzupełnieniem jest trzeci oscylator z różnymi przebiegami, wykorzystywany do modulacji. Do dyspozycji mamy również generator szumu oraz sekcję RANDOM i modulator kołowy. W sekcji FILTER znajdziemy filtr górno- i dolnoprzepustowy (połączone szeregowo). Blok o nazwie TRAPEZOID kryje w sobie generator obwiedni i wzmacniacz VCA. Na pokładzie mamy ponadto efekty REVERB i DELAY.
Podobnie jak poprzednia wersja, także SYNTRX II oferuje sekcje inspirowane rozwiązaniami znanymi z analogowych syntezatorów firmy Electronic Music Studios z przełomu lat 60. i 70. XX wieku, takich jak VCS 3 czy Synthi AKS. Pierwszą z nich jest analogowa matryca 16×16 pozwalająca łączyć sygnały wejściowe i sterujące z konkretnymi źródłami i sekcjami. Każdy z 256 punktów oferuje trzy poziomy wzmocnienia. Drugą sekcją jest joystick dający możliwość regulacji różnych parametrów sterowanych napięciem, a do tego umożliwiający nagrywanie jego ruchów. Instrument ma też na pokładzie sekwencer krokowy.

Syntezator SYNTRX II jest wyposażony w dwa wejścia audio, dwa wyjścia liniowe, oddzielne wyjście słuchawkowe, wyjście SCOPE, dwa wejścia CV i jedno GATE oraz złącza MIDI (IN, THRU). Na panelu instrumentu znajdziemy oddzielne bloki umożliwiające regulację poziomu głośności poszczególnych wejść i wyjść audio, a także innych parametrów z nimi związanych. Umieszczono na nim także miernik VU, który pozwala monitorować zarówno sygnały audio jak i CV.
Więcej informacji na stronie www.ericasynths.lv.