Arturia rozszerzyła ofertę swoich instrumentów wirtualnych o emulację kolejnego syntezatora, którego fizyczna wersja pojawiła się na rynku kilka dekad temu. W przypadku Synthx V sprzętowym pierwowzorem był instrument z pierwszej połowy lat 80. XX wieku – Elka Synthex.
Twórcą tego syntezatora był włoski inżynier i wynalazca Mario Maggi, a opracowanie go zajęło mu ponad dekadę. Synthex trafił na rynek w 1981 roku za sprawą firmy Elka, a do jego najważniejszych cech należały stabilne analogowe oscylatory sterowane cyfrowo (DCO). Instrument ten charakteryzował się 8-głosową polifonią i był wyposażony w 5-oktawową klawiaturę. Oferował on Multitimbral i pozwalał na zapisywanie własnych barw, a ponadto miał na pokładzie sekwencer. Syntezator ten był produkowany zaledwie kilka lat, ale znalazł uznanie w oczach takich muzyków jak Stevie Wonder, Geoff Downes, Keith Emerson, Nick Rhodes czy Jean-Michel Jarre. Za sprawą aplikacji Synthx V, swoją propozycję wirtualnego odwzorowania cech i możliwości tego instrumentu przedstawiła Arturia, zachowując z jednej strony najbardziej istotne elementy sprzętowego pierwozoru, a z drugiej dodają funkcje, które były niedostępne w oryginale. Przy tworzeniu tego instrumentu wykorzystano oczywiście firmową technologię modelowania TAE.

Synthx V wyróżnia się architekturą bi-timbral dającą możliwość wykorzystywania dwóch warstw (A i B) w trybach Stereo Link lub Duo albo używania tylko jednej z nich w trybie Solo. Obie warstwy oferują te same możliwości kontroli, a każda z nich charakteryzuje się 8-głosową polifonią co oznacza do 16 głosów w przypadku ich jednoczesnego używania. Do dyspozycji mamy też tryb mono, a dla każdej warstwy dostępny jest tryb Unison. Tak jak w sprzętowym pierwowzorze, za generowanie dźwięku odpowiadają dwa oscylatory oferujące różne przebiegi, a do dyspozycji mamy też generator szumu (białego lub różowego). Tak jak w oryginale z lat 80., także w wirtualnej emulacji mamy dostęp do sekcji filtracji oferującej 5 różnych trybów pracy oraz dwóch generatorów obwiedni (w tym przypadku wzbogaconych o segment Velocity). Wiernie odwzorowano też efekt Chorus, a ponadto zachowano blok Glide/Portamento. Rozbudowie uległ generator LFO (w Synthx V oddzielny dla każdej warstwy), a na wirtualnym panelu pojawił się też blok Master LFO.
Tak jak inne aplikacje firmy Arturia wzorowane na konkretnych instrumentach sprzętowych, także Synthx V oferuje panel Advanced dający dostęp do dodatków wykraczających poza to, czym dysponował oryginał. W tym przypadku do dyspozycji mamy m.in. sekcję Multi-Arp będącą innowacyjną wariacją na temat 4-ścieżkowego sekwencera znanego z Elka Synthex, łączącą w sobie cztery kreatywne arpeggiatory o dużych możliwościach. W kolejnej zakładce mamy dostęp do czterech slotów na efekty, w których umieszczać możemy dowolne z 17 algorytmów. Nowy syntezator wirtualny firmy Arturia oferuje ponadto sekcję modulatorów (sekwencer krokowy, generatory Function i Random), zaawansowane możliwości regulacji ustawień klawiatury oraz 4 programowalne kontrolery Macro.

Synthx V wyposażono w bibliotekę obejmującą 240 presetów o różnym charakterze, a ponadto aplikacja ta oferuje wsparcie dla technologii MPE i kompatybilność z mikrostrojeniem MTS-ESP. Nowy syntezator wirtualny jest przeznaczony dla komputerów PC i Mac, na których może pracować jako 64-bitowa wtyczka VST/VST3/AAX (w środowisku macOS także AU) lub jako samodzielna aplikacja.
Więcej informacji na stronie www.arturia.com.
Dystrybutorem produktów marki Arturia jest Audiotech.