Firma Steinberg udostępniła nową wersję programu służącego do wielościeżkowego nagrywania koncertów czy innych występów na żywo. Nuendo Live 3 bazuje na dotychczasowych rozwiązaniach, ale dodatkowo zaimplementowano w nim nowe narzędzia sprawiające że proces rejestracji odbywa się szybciej i efektywniej, a poprawie uległa także jakość dźwięku.
Jedną z najważniejszych nowości wprowadzonych w Nuendo Live 3 w reakcji na zapytania ze strony użytkowników dotychczasowych wersji jest nowy PROJECT TEMPLATE ASSISTANT – prosty w obsłudze „asystent” umożliwiający użycie dowolnego zarejestrowanego projektu jako szablonu dla kolejnych. Dzięki temu nie musimy tworzyć oddzielnych plików z szablonami jeśli będziemy chcieli nagrać kolejny występ tego samego artysty.
W Nuendo Live 3 zaktualizowano ponadto „silnik” audio, który jest teraz taki sam jak a najnowszych wersjach programów Cubase i Nuendo. Do dyspozycji mamy 32-bitowe przetwarzanie zmiennoprzecinkowe oraz wsparcie dla częstotliwości próbkowania do 384 kHz. W odróżnieniu od poprzednich wersji, ta nie wymaga już klucza sprzętowego lub programowego ale wykorzystuje nowy system licencyjny firmy Steinberg. Program oferuje ponadto natywne wsparcie dla procesorów Apple i ARM, a interfejs graficzny wpiera technologię HiDPi.

Podobnie jak wcześniejsze wersje, także Nuendo Live 3 oferuje podgląd całego nagrywanego projektu w jednym oknie (widok TRACK), w którym odsłonić możemy także sekcję mierników zajmującą dół okna. Do dyspozycji mamy też zakładkę METER wprowadzoną w „dwójce”, w której wyświetlane są poziomy wielu nagrywanych śladów jednocześnie. Tu także mamy RECORD PANEL ukazujący wszystkie najważniejsze informacje o otwartym projekcie.

Nuendo Live 3 daje możliwość nieograniczonej rejestracji nawet całych festiwali, a czas nagrywania może przekroczyć 24 godziny. Dzięki domyślnemu wykorzystaniu formatu RIFF 64 nie musimy przejmować się wielkością pliku. Program oferuje intuicyjny system korzystania z markerów pozwalających orientować się w projekcie, a także wiele innych przydatnych funkcji umożliwiających podstawową edycję materiału czy zarządzanie plikami. Do dyspozycji mamy też bufor PRE-RECORD czy funkcję Virtual Sound Check. Nagrany materiał możemy eksportować w formatach WAV, MP3 lub AAF.
Tak jak wcześniejsze wersje, także „trójka” oferuje pełną integrację z cyfrowymi mikserami Yamaha z serii CL i QL, co pozwala na sterowania najważniejszymi funkcjami programu z poziomu panelu tych konsolet.
Więcej informacji na stronie www.steinberg.net.